fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Na australské svatbě I.


18.11.2001 - Sydney, Austrálie

Svěže zelená loučka, tři dívky v tmavě červených šatech, proti nim tři mladíci v černých oblecích. Mezi nimi září nevěsta v dlouhých bílých šatech a ženich v černém. Vlny moře se rozráží o skály pod útesem, na němž právě probíhá svatební obřad. Scénu dotváří oblíbená silueta mostu a mrakodrapů velkoměstského centra na pozadí. Ne, není to pohádka, ale celkem běžná australská svatba našich kamarádů Theresy a Toryna.

Svatba v parku

Toryn a Theresa jsou rodilí australané, kteří si nás po příletu do Sydney vyzvedli na letišti, odvezli domů a ubytovali na několik týdnů v hostinském pokoji svého bytu. Po půl roce cestování po hotýlkách a ubytovnách byla pro nás vlastní postel a normální kuchyň luxusem zcela nezvyklým. Toryn je původně kamarád Mirkova bratra Pavla a jeho ženy Lucky z cesty do Nepálu před pěti lety. O dva roky později přijal jejich pozvání a se svou tehdy ještě slečnou Theresou strávili u nás v Liberci překrásné "bílé vánoce" se spoustou lyžování a sáňkování. Když slyšeli, že míříme do Austrálie, automaticky nám nabídli pozvání k nim domů.

V Austrálii jsou vlastně všichni přistěhovalci. Rozdíl tvoří pouze to, zda jste se přistěhovali vy sami, vaši rodiče či prarodiče. I ti "nejzasloužilejší" Australané jsou tu teprve sedm generací. Theresa je právě z jedné z mála rodin, které jsou tu již od počátku bílé kolonizace australského kontinentu. Její praprapra...dědeček se do "jižní země" dostal jako většina prvních přistěhovalců na lodi v řetězech jako jeden z trestanců deportovaných Jejím Veličenstvem ze staré dobré Anglie. Většina ostatních Australanů pak má příbuzenstvo roztahané po celém světě. Krásným příkladem je naše kamarádka Jasmína. Její tatínek, původem Ind, a maminka Polka se potkali na studiích v Anglii, odkud se společně přestěhovali do Austrálie. Když se Jasmína dozvěděla, že jsme oba z jednoho města a naši rodiče i prarodiče se všichni narodili v Čechách, byla zcela unešená, že nikoho podobného nezná.

V Austrálii převládá teplé a slunné počasí, a tak Australané velmi rádi "žijí venku". Rodinné pikniky či oblíbené BBQ, "bárbekjů" čili opékání na venkovní grilu v městském parcích je pravidelnou zábavou. Zrovna tak oblíbené jsou i venkovní svatby. Pokud se projdete v Sydney Královskými botanickými zahradami či na výběžek Macquarie's Point s vyhlídkou na panorama sydneyské opery a mostu, určitě na nějakou svatbu narazíte.

Svatebcane na nabrezi

Také tři svědci a tři svědkyně ve stejných šatech tu patří k tradici. Pan oddávající přišel vybaven skládacím stolečkem a židličkou, které bílý přehoz přetvořil na obřadní stůl. Oficiální řeč byla pouze krátká, hlavním bodem obřadu byl svatební slib, který si sami sepsali snoubenci. Poté už jen zbývalo říci si své "ano", tedy pardon, "Yes, I do" a bylo to. Místo velké svatební hostiny jen malý banket okolo stolu prostřeného mezi stromy v parku a pak už čerství novomanželé odjeli přímo na letiště na svatební cestu na malý rajský ostrůvek na Velkém bariérovém útesu.

Pro nevěstinky, které právě plánují svatbu v Austrálii ještě jeden tip na závěr: Pokud na svatební cestu vyrazíte rovnou ve svatebních šatech, třeba vás také jako Theresu a Toryna letecká společnost Quantas nechá bez příplatku užívat pohodlí první třídy. Jak jinak se také v nabíraných šatech vejít do sedačky, že?

Související e-mailová zpráva: První zpráva z Austrálie


Další povídání: Sydney ze všech stran (internetových) - (Sydney, NSW)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 3. září 2002           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz