fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Sydney ze všech stran (internetových)


Panorama Sydney

16.11.2001 - Sydney, Austrálie

Jen co naše letadlo dosedne na letiště http://www.sydneyairport.com, ocitáme se v hlavním městě australského státu Nový Jižní Wales http://www.visitnsw.com.au - Sydney. Člověku chvíli trvá, než se zorientuje v nabídce autopůjčoven http://www.britz.com, http://www.maui-rentals.com, http://www.ascotcarrental.com.au, jen aby nakonec stejně do města odjel hromadnou dopravou http://www.sta.nsw.gov.au. A tak dovolte, abychom vás pozvali na malou virtuální prohlídku největšího z australských měst.

Opera a okolí - australské ikony

Naše první kroky pochopitelně vedou k jednomu z hlavních symbolů Austrálie, pověstné Opeře - http://soh.nsw.gov.au. Hned vedle stojí Harbour Bridge, ocelový most, který drží pohromadě díky nýtům z Vítkovických oceláren. Dobrodružný výstup po ocelové konstrukci mostu http://www.bridgeclimb.com přenecháme odvážnějším a spokojíme se se zdoláním dvě stě schodů na vyhlídku na vrcholu jednoho z pilířů mostu. Za nejlepším výhledem na obě sydneyské ikony najednou se projdeme přímo od Opery do Královských botanických zahrad http://www.rbgsyd.gov.au na vyhlídku Mrs. Macquaries Point. Pokud by nám pohled ze souše nestačil, lze vyhlížet i stylově z paluby repliky historické královské plachetnice Bounty http://www.thebounty.com brázdící vody sydneyského přístavu.

The Rocks - kousek minulosti

Poté je načase seznámit se trochu s histrorií. Čtvrť The Rocks http://www.rocksvillage.com je místem, kde v roce 1788 založili trestanci pod vojenským dohledem první osídlení australského kontinentu. Historie se lépe tráví se živou hudbou, ať u jazzovou či klasickou, vyhrávající denně na náměstí The Rocks Square. Nežli si vaše děti vyberou toho pravého z pěti tisíc plyšových medvídků v obchůdku Aussie Bears (aussiebears@ozemail.com.au) v Argyle Street, můžete si odskočit na vínko do Australian Wine Center http://www.wine.ptylimited.com, jen se nenechte zaskočit nabídkou více než dvanácti set druhů vín.

The City - mezi mrakodrapy

Osměleni procházkou kolem přístavu můžeme se vrhnout do víru velkoměsta. Mezi mrakodrapy v "The City" http://www.cityofsydney.nsw.gov.au se skrývají i historické budovy státního divadla http://www.statetheatre.com.au, Velké synagogy http://www.greatsynagogue.org.au z roku 1878, Galerie umění http://www.artgallery.nsw.gov.au nebo Australského muzea http://www.austmus.gov.au. Nevšední zážitek z nakupování http://www.sydney-shopping.com.au vám poskytne nákupní středisko vkusně vtěsnané do historické budovy Quen Victoria Building http://www.qvb.com.au, architektonického skvostu z 19. stol. Za výhledem na město z výšky můžeme vyjet výtahem na vrchol AMP Tower http://www.centrepoint.com.au. Kromě užasného rozhledu z 305 metrů vysoké věže máte v ceně i virtuální výlet kolem celé Austrálie http://www.sydneyskytour.com.au.

Darling Harbour

Z centra se svezeme monorailem http://www.metromonorail.com.au, vláčkem jezdícím po jediné koleji vedené v úrovni prvního patra nad rušnými ulicemi, do přístavní čtvrti Darling Harbour http://www.darlingharbour.com.au plné dalších zajímavostí a atrakcí. V Sydney Aquarium http://www.sydneyaquarium.com.au, jednom z největších akvárií na světě, se potkáte tváří v tvář s většinou vodních obyvatel z celé Austrálie, včetně několikametrových slanovodních krokodýlů, malých tučnáků či ryb a korálů z Velkého bradlového útesu (Great Barrier Reef). Poté si rozpumpujeme adrenalin v těle trojrozměrným filemem o extrémních sportech v Imax Theatre http://www.imax.com.au. Virtuálním dobrodružstvím vyhládlí si na oběd zajdeme do Sydney Fish Marketu http://www.sydneyfishmarket.com.au, směs darů moře v "rybářově košíku" spolu s lahvinkou vína nám určitě udělá dobře. Na pár hodin se můžeme ztratit mezi obchůdky Paddy's Marketu http://www.paddysmarkets.com.au, obrovského tržiště provozovaného již od 19.stol. Po rušném trhu najdeme klidné místo k odpočinku v Čínských zahradách (je to možné, že nemají web?).

Co dál?

Svého prvního klokana můžete spatřit již uprostřed velkoměsta v Taronga ZOO http://www.zoo.nsw.gov.au. Příznivci sportu si jistě nenechají ujít návštěvu Sydneyského olympijského parku http://www.sydneyolympicpark.nsw.gov.au s olympijským stadionem http://www.stadiumaustralia.com.au, dějištěm nedávných olympijských her. No a pak už je konečně čas zkontrolovat vlny na http://www.wavecam.com.au a jít si zasurfovat na některou z populárních sydneyských pláží. Aby váš virtuální zážitek z největšího australského města byl úplný, podívejte se co se právě teď děje na nejzajímavějších místech města na živých web-kamerách http://www.viewsydney.com.au. Když už jste si to všechno prohlédli z pohodlí domova, řekněte, má to cenu vůbec ještě do Sydney jet?

Související e-mailová zpráva: První zpráva z Austrálie


Další povídání: Veselé a zdravé žití (Mullumbimby, NSW)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 7. října 2002           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz