fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Odpoledne u klokanů


21.10.2001 - Modré hory, Austrálie

Modré hory, pojmenované podle namodralého oparu stoupajícího hlavně po dešti z listů eukalyptů, táhnoucích se v nekonečných plochách horskými údolími, začínají pouhých sedmdesát kilometrů za Sydney. Přestože je náhorní planina položená ve výšce jedenáct set metrů již dlouhý čas oblíbeným únikem početné sydneyské populace před letními vedry, turistická střediska s motely a hotely najdete rozeseta pouze kolem hlavní silnice. Zbytek, tedy naprostá většina hor, zůstává stále divočinou přístupnou pouze nadšeným výletníkům, kteří se nebojí vydat s batohem na zádech kolem skalních vyhlídek na okraji útesů a po klikatých strmých pěšinách klesajících do hlubokých údolí.

Tři sestry

Na první seznámení s Modrými horami nás vzali naši kamarádi Toryn a Therese hned pár dní po příletu do Austrálie. Výlet je naplánován jako prodloužené odpoledne, ze Sydney vyrážíme v neděli až kolem jedenácté. Začínáme v městečku Katoomba, hlavním středisku oblasti u symbolu Modrých hor - skalního útvaru "Tři sestry". Podle pověsti, kterou vám ochotně za dvacetník přepovídá automat u fontány před informačním centrem, mocný čaroděj proměnil tři domorodé dívky v kámen, aby je uchránil před nechtěnými nápadníky. Ale bohužel byl čaroděj zavražděn dříve, nežli stačil proměnit ztepilé dívky zpět. A tak dnes můžete obdivovat tři krásné štíhlé skalní věže čnící vysoko nad údolím Jamison.

Tři sestry

Katoombské vodopády

Od "Tří sester" se vydáváme na procházku do údolí. Necháváme si ujít výlet vyhlídkovou lanovkou "Scenic Skyway", jezdící po tenkém laně nataženém dvěstě metrů nad údolím Katoombských vodopádů a raději se vydáváme po klikaté prudce klesající pěšině obdivovat vodopády zblízka. První vyhlídka nás zavede do půli vodopádu, kde se voda valí přes mohutný kamenný schod. K našemu překvapení pak netrvá dlouho a ocitáme se přímo u základny vodopádů. Někde cestou jsme přešli odbočku a tak se z plánovaného pětihodinového výletu rázem stala procházka na dvě hodiny.

Zpátky na vrchol útesu se svezeme železnicí. "Scenic railway" byla postavena kolem roku 1880 a původně sloužila k dopravě horníků těžících na dně údolí uhlí. Kdy si v dolní stanici sedáme na nejspodnější okraj vláčku, abychom měli pěkné výhledy, připadne nám divné, proč jsou sedadla nakloněna téměr v pololeže. Jakmile ale vyjedeme, sklon se otočí. Křečovitě se držíme zábradlíčka před námi, abychom nesklouzli do hlubiny pod námi. Dvěstě metrů železnice se sklonem 45° je totiž nejstrmější tratí na světě a vláček vyjede nahoru jen díky tažnému lanu ve středu vozu.

Na klokany!

Díky zkrácení výletu nám na zpáteční cestě zbyde ještě čas odbočit v Glenbrooku po nezpevněné cestě na paseku Euroka Clearing. Překvapení na sebe nenechá dlouho čekat, ještě ani nezaparkujeme auto a již v lesíku před námi pozorujeme svého prvního klokana! Kolem otevřené paseky se zelenou travou sídlí početná rodinka a tak máme možnost vidět nejen ohromného "tátu-klokana", ale i drobnější "mámu-klokanici" s malým "džouím" - klokánětem vykukujícím z kapsy. A to vše prosím sotva hodinu jízdy od Sydney!

Euroka clearing - klokaní máma s malým ´džouím´


Související internetové odkazy:
informace pro návštěvníky: http://bluemountains.tourism.org.au
National Parks and Wildlife: http://npws.nsw.gov.au

Související e-mailová zpráva: První zpráva z Austrálie


Další povídání: Jó, zlatý třešně zrály (Young, NSW)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 7. října 2002           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz