fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Horké vánoce


24. a 25.12.2001 - Modré hory, Austrálie

V letních šatech zdobíme malý javůrek obklopeni zelení veřejného parku. Náš letošní vánoční stromeček za chvíli krášlí želatinová kolečka místních "arabesek", dortové svíčky a zlatavé spirály balící stužky. Letní vánoce právě začínají. Za zády máme bazén, kdyby nám snad bylo příliš horko.

Blanka, Gabča - zdobení vánočního javoru

K australským vánočním svátkům se nás sešlo šest kamarádů z jednoho města, toho času na cestách. Každý tak přidává k oslavě něco svého - Radek ručně vyráběné hvězdičky na stromeček, Gabča sarong na slavnostní ubrus, Terka vánoční řetěz nad stůl, Míra melounovou mísu na ovocný salát... a Ondra to všechno točí.

Smažení pstruhů

V rámci dodržení vánočních tradic chystáme poctivý bramborový salát s nakládanými okurkami. Ani rybu jsme si neodpustili, i když kapra nahradil pstruh. Ten už od včerejška naložený v česneku, soli a provensálských bylinkách a čeká na upečení na venkovním grilu barbecue.

Štědrovečerní tabule

Vánoční atmosféru podpoří i čajové pečivo vypadající jako naše linecké a jablečný koláč "apple pie" politý vanilkovým pudinkem nám připomíná klasický jablečný štrůdl.

K chechtavému zpěvu kukabur se přidáváme se svými koledami a večer tak příjemně vrcholí.

Blanka, Gabča, Terka, Ondra, Míra, Ráďa - zpívání koled

Druhý den se paní venčící psy diví, co se děje. V sedm hodin ráno frontu před telefonní budkou ještě neviděla. To jenom cestovatelé chtějí popřát svým rodinám, které jsou právě po štědrovečerní večeři a rozbalují dárky, krásné vánoce. Nás čeká další z letních dní a doma mají sněhovou kalamitu.

Bílé vánoce na pláži?

Australani své vánoce stále spojují s představou bílého sněhu a cinkajících rolniček, kterou sem přinesli evropští přistěhovalci. Hlavní svátek je pro ně 25. prosinec tzv. "boxing day", tedy den ranního rozdávání dárků, pečeného krocana a vánočního pudinku. Po tom většina z nich vyrazí na pláž a surfují.

O vánocích ve městech mezi chodci v letních šatech zvláštně působí ozdobené stromečky a "umělý sníh" na výlohách. Přizpůsobili i Santa Clause. Na zahrádkách se objevují vánoční dekorace Santa Claus na saních tažených čtyřspřežím klokanů. Speciální jsou i dětské knížky s obrázky Santa Clause v plavkách obeplouvajícího Austrálii na surfovacím prkně.

Dospělí si vánoční atmosféru taky dokážou pořádně užít. "Veselé vánoce," zdraví nám paní v poštovní obchodě se svítícími naušnicemi v podobě Santa Clause v uších. A její kolygyni zdobí kšiltovka s nápisem "Merry Chrismas". Tak tedy veselé vánoce.

Související e-mailová zpráva: O vánocích a Silvestru v Klokanii


Další povídání: O horách naruby a velkém ohni (Modré hory, NSW)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 7. října 2002           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz