fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Kterak ve vaně Austrálii objeti


3.1.-12.1.2002 - Laidley, Austrálie

"Ahojda Nováci, tak jsem brouzdal na netu a na Tiscali objevil vaše články. Počítám, že touhle dobou už jste v Austrálii. Bydlím kousek od Brisbáně a pomáhám cestovatelům koupit ojeté 'vany', které se mi osvědčily jako príma dopravní prostředek na cestování kolem Austrálie. Můžete si je na mé 'vanpackerské základně' dodělat podle svýho. Jestli se vám to hodi, tak se stavte. Zatím Čajda, Stáša." - ??? - Teda že by vana, natožpak "ojetá", byla ideální dopravní prostředek, to jsme netušili. A co že to jsou ty "vanpackeři", co mají základnu u Brisbáně?

Naštěstí Stáša přidal i adresu internetových stránek, kde se na jeho základnu můžeme podívat. A tak se brzo ukáže, že správným dopravním prostředkem není "vana", ale "van", tedy v češtině dodávka, do které se dá dozadu vestavět postel a tím z auta vytvořit dostatečně prostorné pojízdné bydlení i se spaním. Od slova "van" se pak odvozují "vanpackeři", tedy lidé cestující s dodávkou, Stášův novotvar podle vzoru "backpackers", tedy lidé cestující s batohem na zádech a nízkým rozpočtem kolem světa. Poučeni vyrážíme stopem směr Brisbane.

Stášova vanpackerská základna u Brisbane

S maňásky okolo Austrálie

Stáša kdysi odešel z Čech do Německa a odtud později do Austrálie. Tady se nejprve živil opravováním praček. Poté ale přišel na to, že mnohem zábavnější bude prodej maňásků - boxujících klokanů, ktere si sám navrhl a v Číně nechal vyrobit. S nákladem maňásků ve velkém "vanu" pak několikrát objel Austrálii kolem dokola. Články z jeho cest jsme před několika lety ještě doma sledovali na internetu v zahraniční sekci Neviditelného psa - http://www.neviditelnypes.cz.
Asi před rokem Stáša koupil s kamarádem pozemek ve vesnici Laidley zhruba osmdesát kilometrů od Brisbane. Je to vlastně jen kousek lesa, který postupně zkulturňuje a zabydluje. Prozatím přespává ve své obytné dodávce. Sprchovat se jezdí zdarma do nedalekého veřejného kempu (to tady v Austrálii funguje). Elektřinu si vyrábí pomocí solárních panelů a několika autobaterií, případně když proudu není dost na pohon nástrojů - vrtaček, pil nebo svářečky, nastartuje benzínový generátor.

Stáša s vlastnoručně navrženými maňásky

Auto za babku

Hned první den po našem příjezdu do Laidley za Stášovy mohutné pomoci obvoláváme a objíždíme inzeráty z novin Trading Post. Jak se brzo ukazuje, bez auta se auto na inzerát těžko kupuje. Za den najedeme asi dvěstě kilometrů po okrajových čtvrtích Brisbane, ale večer jsme majiteli Mitsubishi L300 Express se sezením pro osm lidí. Auto je levné, protože je bez značek, a tudíž nesmí na silnici. Do servisu jej proto musí převézt odtahová služba. Technickou prohlídku nám hned druhý den po ránu zařídí Autoklinic Novák, samozřejmě Stášův kamarád. Pak už po vlastní ose smíme přejet na registraci a povinné pojištění.

Naše auto jménem Vanetka

S novými značkami "Queensland - stát slunečního svitu" pak objíždíme podle Stášova návodu Brisbane a nakupujeme věci na úpravu auta: záložní baterku, rádio s kazeťákem, matrace a polštáře. Zbytek potřebného materiálu - dřevotřískové desky na postel, síťky do oken proti hmyzu a prkna a lišty na poličky pak pořizujeme za babku na skládce. V Brisbane totiž odpady třídí a recyklují a použitelné věci znovu za symbolický peníz prodávají případným zájemcům.

Míra a nové poznávací značky na jakonový vůz

Mobilní bydlení

Dalších pět dní od svítání do soumraku upravujeme vnitřek auta. Výsledek je univerzálně konvertibilní mobilní "bydlík". Zbylo nám šest míst k sezení. Na zadní sedačce se dá sedět u sundávacího-zas-tam-dacího stolu, takže můžeme jíst nebo psát přímo v autě, i když venku prší. Opěradlo sedačky s našroubovanou deskou ve sklapnutém stavu nastavuje postel v zádi vozu na normální délku. Pod postelí je úložný prostor, další dvě poličky nad zadními okny. Boční okénka jsou kryta síťkou proti hmyzu, užitečná úprava na klidné spaní s dotěrnými australskými mouchami a komáry. Osvětlení vozu zajišťují dvě dvanáctivoltové zářivky napájené ze záložní baterie, elektroinstalaci vozu doplňuje invertor, zařízení převádějící 12 V z auta na střídavých 220 V, takže jsme soběstační při nabíjení telefonu, počítače i baterek do digitálního foťáku.

Šťastný majitel ´bydlíku´ ve své pojízdné posteli

Po více než dvaceti tisících kilometrech ujetých ve "vanu" od Stáši nám nezbývá než i vám doporučit: "vanpacking" je nejlevnější možnost jak poznat celou Austrálii, ještě k tomu s komfortem vlastní postele. Šťastnou cestu!


Praktické informace, pro ty, které to zajímá: Dodávka Mitsubishi L300 Express, rok výroby 1983 s 280 000 km na tachometru (v suchém teplém australském klimatu mají mnohem delší životnost než auta v Evropě): pořizovací cena AUD 750,- (14 000 Kč), technická prohlídka AUD 50,- registrace na půl roku AUD 312,- (platí pro stát Queensland), materiál a dovybavení auta AUD 350,-, invertor (12/240 V, 100 W) AUD 90,-.
Celkové náklady: AUD 1550,- (Kč 28.700,-)

Pro porovnání pokud podobné auto koupíte hotové od cestovatelů, tak vás vyjde na cca AUD 3.500 - 4.500 (Kč 65.000 - 85.000).

Související e-mailová zpráva: Mobilní obývák, klokaní podrbání, spousty barvy a broskve v kapse


Další povídání: Pobřežní jízda (Sydney, NSW - Melbourne, VIC)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 7. října 2002           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz