fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Nešlapejte po tučňácích!


2.1.2002 - Philip Island, VIC, Austrálie

Kousek přes sto kilometrů jihovýchodně od Melbourne leží ostrov Philip Island. Kromě překrásných pláží, populárních nejen mezi obyvateli velkoměsta, je malý ostrov proslulý především jako útočiště mnoha druhů zvířat, pro nás povětšinou poměrně exotických. Asi nejznámějšími obyvately jsou malí tučnáci, jejichž davy se každý večer za mohutného zájmu lidského publika vrací do svých hnízd. Ale doma tu je i mnoho dalších mořských živočichů, kolonie tuleňů, spousty vodního ptactva a v malé rezervaci pak i několik rodinek medvídků koala.

Koala na Philip Island

Jízda na vlnách

Prohlídku začínáme na poloostrovním výbežku Cape Woolamai na jihovýchodním konci ostrova. Krátká procházka nás provede podél rozervaného skalního pobřeží a několika nádherných písčitých pláží. Zatímco my si v silném větru a zpěněných vlnách pravidelně bičujících pobřeží necháváme zajít chuť na koupel, pro mnoho surfařů jsou podmínky právě ideální. Nastrojeni v neoprénu se mladí svalnatci probíjejí na špičatém "prkně" proti zuřícímu vodním spoustám až na hranici volného moře. Tam pak vyčkávají. Jakmile se přiblíží vhodná vlna, mohutnými tempy rozjedou surf a naskočí. Pro nás suchozemce je úžasné pozorovat s jakou zručností a elegancí se surfaři na vlnách vozí.

Tuleni v přímém přenosu

Dále pokračujeme na nejzápadnější výběžek ostrova "Nobbies" s malou procházkou po vyvýšeném chodníku s vyhlídkami na "Seal Rocks", Tulení skály, asi dva kilometry vzdálený útes v moři, na kterém sídlí jedna z největších tuleních kolonií v Austrálii. Pokud chcete, můžete si zajít do centra "Sea Life", mořského života, kde největší atrakcí je široké panoramatické plátno, na kterém jsou v přímém přenosu ukazovány záběry ze života tuleňů přenášené optickým kabelem z několika kamer umístěných kolem ostrova. Pokud vám přijde vstupné drahé, dá se alespoň zdarma prohlédnout tulení kolonie pomocí dalekohledů instalovaných přímo v informačním centru.

Medvídci jako z plyše

Další atrakcí je návštěva Koala Conservation Centre, kde máte jedinečnou šanci prohlédnout si medvídky koala zblízka. Běžně ve volné přírodě totiž koaly zahlédnete pouze vysoko v korunách eukalyptů, tak jako v lesní části reservace. V "koalím centru" mají ale navíc ještě krátkou procházku po chodníku zvýšeném do úrovně korun stromů, kde si jednu rodinku huňatých medvídků (samec s pěti samičkami) můžete prohlédnou doslova tváří v tvář. Ale pozor, roztomilí koalové mají silné dápy, pomocí kterých šplhají po stromech!

Medvídek koala

Labutí jezero

Těsně před areálem "Pinguin Parade" (přehlídka tučňáků) jsme objevili malé "Labutí jezero", "Swan Lake", přírodní rezervaci s rákosím obklopeným sladkovodním jezerem, pojmenovým podle mnoha labutí, které na něm sídlí. V Austrálii ale musí být snad opravdu všechno naopak - zatímco u nás jsou labutě až na čestné vyjímky vždy bílé, tady všechny do jedné byly černé. Kolem jezírka jsou postavené dřevené budky s malými průzory ve stěnách. Ptactvo je na nehybné budky zvyklé, a tak máte možnost pozorovat rozmanitý život na jezírku z bezprostřední blízkosti. Od září do dubna se po soumraku vrací do svých hnízd kolem jezírka tisíce obrovských racků sharewaters. Siluety ptáku jsou proti po západu slunce barevnému nebi velmi působivé, spousty racků vám sviští těsně kolem hlavy a s hlasitým žuchnutím zapadají do hnízd na zemi.

Večer ve fraku

Největší a nejznámější ptačí show ale příchází na závěr dne na mořské pláži o pár set metrů vedle. Hlavními aktéry jsou stovky maličkých tučňáků, kteří se po setmění vrací po celodenním lovu v moři do svých hnízd. Asi půl hodinky po setmění připlouvají první tučňáci. Mimo dosah vln se pomalu srocuje skupinka černofrakatých pánů, vzájemně si dodávajících odvahy k přechodu asi 100 metrů nechráněné otevřené pláže. Dlouho váhají, až se konečně celý dav vydá kolébavým krokem na pochod. Ale v půlce pláže je cosi vyruší, dlouho sbíraná odvaha je ta tam a tučnáci prchají zpět k moři. Po chvíli se ti nejodvážnější zastaví, znovu čekají na ostatní a znovu vyrazí. Celé divadlo se několikrát opakuje, až asi na počtvrté konečně první dobrodruzi překonají otevřený písek a zmizí mezi trsy trávy, kde se schovávají hnízda.

Rušit bleskem fotoaparátu živé tučňáky je zakázáno. Plyšovým to však nevadí.

Pinguin Parade, "tučnáčí přehlídka" je úžasnou podívanou přitahující hordy turistů. Aby davy lidí nerušily ptactvo při návratu domů, postavili ochranáři dvě obrovské vyvýšené pozorovací tribuny, které pojmou až 4000 (!) lidí. K našemu překvapení se na začátku večera obě tribuny téměř zaplnily autobusovými zájezdy. Naštěstí většina japonských turistů odchází hned po spatření prvních pár tučňáků a tak se brzy i my dostaneme do předních řad. Nejkrásněji a nejlépe si ale prohlédneme tučňáky až při odchodu domů. Spousty hnízd jsou jen několik metrů od vyvýšeného přístupového chodníčku a frakatí pánové se tak kolébají přímo pod námi a všude kolem nás. A tak nás ani nepřekvapí cedule u parkoviště, kam se vracíme: "Prosíme dávejte pozor, abyste nešlápli na tučnáka!"

Nešlápněte na tučňáka!

Související e-mailová zpráva: Mobilní obývák, klokaní podrbání, spousty barvy a broskve v kapse


Další povídání: Bydlení po australsku (Geelong, VIC)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 12. března 2003           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz