fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Absolutně pozitivní zprávy


duben 2003 - Perth, WA, Austrálie

Vážení čtenáři,

s radostí v oku i srdci si vám dovolujeme oznámit rozšíření australské expedice o třetího člena. Náš nový spolucestující je sličná slečna jménem Anika, rodilá Australanka, díky níž se podařilo zvýšit index krásy a přitažlivosti výpravy na dvojnásobek. Do našeho cestovatelského vozu a na tento svět přibyla dne 9.4.2003 v 00:28 perthského času, při porodu vážila 2,790 kg a měřila 47 cm. Tímto se vám všem tedy omlouváme za delší odmlku při sepisování našich zpráv z cest, ale posledních pár měsíců jsme byli plně vytíženi starostmi rodinnými. Náš skluz hodláme napravit a začínáme rovnou vyprávěním o tom, jak to s naší dcerou a vůbec rozením miminek v Austrálii je.

Blanča s bříškem, Míra s ´klokankou´ na miminko

Absolutně pozitivní

Z přímořského městečka Broome si odvážíme jiné vzpomínky, než spousty Australanů, kteří sem létají na svatební cestu užít si teplého severského moře, palem a podvečerních vyjížděk na velbloudech po pláži. "Absolutně pozitivní", usmívá se na Blanku milá laborantka z patologického oddělení místní nemocničky s výsledky krevních testů. Těhotenských krevních testů. Pobaví nás otázka, zda si Blanka zkoušela napřed doma těhotenský test z lékárny. Copak o to, samozřejmě zkoušela. Jen jestli se dá "doma" říkat tomu keři, u kterého jsme zrovna včera tábořili?

Po rodinné poradě se rozhodujeme, že cestovat se dá určitě i ve třech. Pokračujeme tedy na jih do Perthu, jediného velkého města Západní Austrálie počkat na miminko tam. Když už jedeme kolem, tak se neopomeneme stavit na šnorchlování na korálovém útesu Ningaloo Reef, prohlédneme si delfíny v Monkey Mia a málem se upečeme při procházce sluncem rozpáleným kaňonem Kalbari. Nakonec cesta trvá několik dalších týdnů.

Chvála Zlatých

Když konečně dorazíme do Perthu, přemýšlíme, kde začít. Nejenže jsme ještě nikdy nerodili, ale jsme v cizím městě, v cizí zemi na druhém konci světa. "Zlaté stránky - naše spása", prohlašuje Mirek. A skutečně, na stránce 2024 nacházíme heslo "Těhotenské poradenství a podobné služby". Pod nic neříkajícím názvem "Těhotenské a porodní informační centrum" se skrývá malý domeček s několika mateřsky přátelskými porodními asistentkami. Když dorazíme na uvedenou adresu ve východním Fremantlu, jedna z paní leží na koberci a hraje si asi dvouletým kloučkem, kolem se válí hračky a vůbec celé centrum působí velice domácky a pohodově.

Všude doma

"To je dobře, že jste nás našli, budete chtít rodit doma?", vítají nás hned mezi dveřmi. "No, víte, my žádný domov nemáme, zatím bydlíme v autě v kempu..." "Ale to nevadí, už několikrát jsme pomáhali rodit v kempu a jednou dokonce i v přístavu přímo na jachtě!" nedají se milé paní zaskočit. A tak se dozvídáme o první ze tří možností v Austrálii - porodu doma, ve známém a přirozeném prostředí, pouze za pomoci porodní asistentky. Zatímco v Čechách tato možnost, pokud je nám známo, legálně vůbec neexistuje, tady je považována za standardní službu a jako taková pro limitovaný počet maminek plně hrazena státem v rámci všeobecného zdravotního pojištění.

Zlatá střední cesta

Protože nám porod v naší malé dodávce uprostřed veřejného kempoviště připadá přeci jen jako příliš velké dobrodružství, s radostí vítáme zprávu o poněkud usedlejší možnosti rodit v "Rodinném porodním centru" při ženské nemocnici King Edward. Porodní centrum bylo zbudována jako alternativa pro ženy, které dávají přednost přirozenému porodu bez použití utišujících drog, opět pouze za účasti porodní asistentky. V příjemném prostředí domácky zařízených pokojů jsou k dispozici všechny pomůcky pro alternativní porod: koupelna se dvěma sprchami, žíněnky, polštáře, míče a různá madla, dokonce i velká vana s vířivkou. A co se nám líbí - také umožňují a podporují aktivní účast partnera při celém průběhu porodu. V případě jakýchkoliv komplikací pak je Rodinné centrum napojeno přímou chodbou k nemocnici, kde je k dispozici veškerý odborný personál a technické vybavení.

"Tak je to jasné, to je ta správná střední cesta", rozhodujeme se hned. Podrobnosti varianty porodu v klasické porodnici už nás ani nezajímají a hnedle druhý den se vyrážíme registrovat do "Rodinného centra". To ještě netušíme, že ze tří australských možností porodu si Blanka na vlastní kůži vyzkouší ne jednu, ale hnedle dvě - porodit si v pohodě rodinného centra nám nebude dáno a na poslední chvíli budeme rádi, že nemocnice je hned za rohem. Ale o tom zase příště.


Poznámka: Jakožto držitelé víz k trvalému pobytu máme nárok i na zdravotní pojištění u státní pojišťovny Medicare, která automaticky dostává část našich daní. Díky tomu byla veškerá zdravotní péče během těhotenství i porodu hrazená z Medicare, tudíž zdarma. Pokud by vás snad tento článek inspiroval k tomu si někdy zaletět porodit do Austrálie, začněte šetřit již dnes - turisté si veškerou zdravotní péči hradí z vlastní kapsy.

Související e-mailová zpráva: Vánoční speciál aneb rozšíření výpravy


Další povídání: Jak se nám zítra narodila dcera (Perth, WA)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 20. března 2004           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz