fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Jak se nám zítra narodila dcera


9. duben 2003 - Perth, WA, Austrálie

"Chcete si poslechnout miminko?" nabízí nám jedna z porodních asistentek. "Buch buch, buch buch," poprvé slyšíme našeho potomka z jejího stetoskopu. Úžasný pocit. Pak Blance ještě prohmatává bříško a... "Víte, že už máte polovinu těhotenství za sebou? Vypadá to nejmíň na osmnáct možná i dvacet týdnů." Tak takové těhotenství jsem si vždycky přála - žádné ranní nevolnosti, změny nálad, prostě nic.

snímek z ultrazvuku

Mezinárodní společnost

Další zastávka nás čekala u "GP", "dží pí", tedy doktora všeobecné medicíny nebo chcete-li "rodinného lékaře". "Doktorka Nemek by pro vás mohla být nejlepší, umí totiž česky", dozvídáme se od paní recepční ve zdravotním středisku nejbližším našemu kempu. Tedy paní Němcová, jak by se řeklo u nás doma. Narozená v Čechách, kde také vystudovala medicínu a teď již několik let žije v Austrálii. Posílá nás na krevní test a také ultrazvuk. Laborantka, pro změnu z Thajska, bravurně ovládá přístroj, který odhaduje termín porodu na 11.4.2003. Tedy přesně dva roky poté, co se v našich pasech zaskvěla australská víza. Nebo také mezi našimi narozeninami - Mirek 6.4. a Blanka 13.4.

Centrum opravdu pro každého

Postava zahalená v černém hábitu od hlavy až k patě, včetně obličeje zakrytého mřížkou. Vedle ní mladík s mohutným plnovousem celý v bílém, široké kalhoty a plandavá košile pod kolena. Pravověrní muslimové, Australané nejspíš původem ze Saudské Arábie. Vždyť takhle zahalené ženy jsme nepotkali ani v Iránu! A to jsme, prosím, ve svobodné Austrálii. Rodinné porodní centrum je zkrátka opravdu pro každého.

pokoj v porodním centru

Kurzy na velkou dřinu

Standardní službou Rodinného porodního centra v rámci příprav na porod jsou kromě pravidelných zdravotních prohlídek i přípravné kurzy. Program pěti večerů je nabitý. Detailní vysvětlení všech fází porodu, co a proč se v těle děje. Postupně si zvykáme na myšlenku, že ačkoli je porod velká dřina, je zcela přirozenou záležitostí, na kterou je tělo ženy perfektně přizpůsobeno. Prohlédneme si vybavení porodního centra, ale i přilehlé nemocnice. Máme možnost mluvit s dvojicí, která rodila v porodním centru i s dvojicí, která musela být během porodu přesunuta do nemocnice. Závěrečné večery jsou věnovány technice kojení (i tatínkové si mohou natrénovat správnou polohu miminka s pomocí panenky s reálnou váhou i velikostí u hadrového prsu) a prvním dnům doma s novým členem rodiny.

po porodu s porodní asistentkou Jennie

Rozhlédneme-li se po párech okolo nás, vidíme, že naše skupina zcela přesvědčivě odpovídá statistikám - průměrný věk australských prvorodiček činí třicet let. Dozvídáme se taky, že naše zlatá střední cesta přirozeného porodu v Rodinném centru je pro většinu velmi odvážná - sedmdesát procent Australanek volí porod v nemocnici se znecitlivěním spodní poloviny těla epidurální injekcí.

Porodní centrum vedou dva týmy porodních asistentek. Při kontrolách a večerních přípravných kurzech osobně poznáváme všechny z našeho "modrého týmu". Která z nich asi bude "ta naše"?

A je to tady

Je 8. dubna 2003. V Královském parku si užíváme výhledů na centrum Perthu. Co chvíli se zastavujeme, Blanka zhluboka dýchá a houpe se v bocích. Stahy začínají být pravidelnější, a tak jsme přejeli z našeho vystrkova 30 km za městem do parku, který je jen pět minut jízdy od porodního centra. Je totiž půl páté a co nevidět začne odpolední dopravní zácpa.

taťka Mirek s Anikou

Do porodního centra vcházíme krátce po páté. Dostáváme pokojík a rovnou i lehkou večeři. Ale zkuste se najíst, když vás každé tři minuty přerušují bolesti! Jak se stahy zintenzivňují, přichází vhod vymoženosti porodního centra - žíněnka, veliký míč, nahřívací polštářky, ale hlavně dvě sprchy s teplou vodou. Po šesti hodinách krásně probíhajícího porodu, když už jenom čekáme na posledních pár zatlačení, porodní asistentka zjištuje, že miminko sedí zadečkem napřed a je v bříšku zašprajcnuté. Na poslední chvíli nás převážejí z domáckého prostředí do přilehlé nemocnice. 9. května, půl hodiny po půlnoci, se osvobozena císařským řezem narodí naše dcera Anika. S velkou modřinou na zadečku, jak se ji maminka snažila marně vytlačit.

Zprávy nejčerstvější

První reakce z domova: Novopečená babička a čerstvě upečený děda z Liberce zdraví Perth. Usínáme si v klidu doma u televize, venku sníh, mráz. V sedm večer najednou zapíská telefon - hurá, ZÍTRA se nám NARODILA vnučka!

A jde se z porodnice domů!

Související e-mailové zprávy:
Vánoční speciál aneb rozšíření výpravy
Život v Perthu a přípravy na miminko
Anika je na světě!


Další povídání: Vesnice na kolečkách (Perth, NT)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 20. března 2004           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz