fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Vesnice na kolečkách


duben 2003 - WA, Austrálie: (Perth)

Když chcete v Čechách bydlet, najmete si byt. Nebo koupíte dům. Pěkný zděný nebo panelový, co stojí tam, kde ho postavili. V Austrálii se nabízí ještě jedna varianta. Celoročně příjemné klima na většině kontinentu umožňuje trvale žít v karavanu. Ačkoliv k bydlení v "domečku na kolečkách" je třeba mít poněkud dobrodružnou náturu, životní standard nemusí být zdaleka tak drsný, jak se na první pohled zdá. A když už se vám okolí okoukalo, nebo sousedé omrzeli, prostě se seberete a převezete kuchyň i s ložnicí o kus dál.

Karavan s přístavbou

Po příjezdu do Perthu, hlavního města Západní Austrálie, hledáme levnou variantu ubytování. Když poprvé zajíždíme do kempu v Jandakotu, jednom z předměstí dvacet minut jízdy od centra, začleňujeme se do malé komunity kočovných Australanů.

Rodina na cestách

"Za osm měsíců jsme objeli třičtvrtě Austrálie. Tady zůstáváme tři měsíce, manžel John vydělává peníze na další cestu. Pracuje jako tesař, tak najde práci kdekoliv." říká Natali, zatímco věší prádlo celé své pětičlenné rodiny. "Zbývá nám už jen cesta do Melbourne a budeme doma, už se všichni těšíme."

Posezení v "obýváku" v přístavbě

Za teplem

"Vnuci se o nás trochu bojí, ale cestovali jsme celý život, tak proč ne teď. Na zimu si zajedeme za teplem na sever, v létě je příjemněji na chladnějším jihu." Max probírá rybářské náčiní, Linda se věnuje domácím povinostem. Pak chvilka na čtení, nezbytný odpolední "šlofíček" - denní program se lehce naplní. Linda a Max jsou jedni z mnoha australských důchodců, kteří po životě naplněném prací užívají volného času na cestách. Silná Toyota LandCruiser táhne jejich luxusní obytný přívěs, ve kterém nechybí televize, mikrovlná trouba ani lednička.

Plně zařízená kuchyň v karavanu...

Kón má rád společnost

Z trochu jiného těsta je Kón, další důchodce. "Mám pro vás dárek," podává Blance růži z truhlíkové zahrádky před jeho karavanem. "Celý život jsem si přál bydlet v karavanu. Děti už mi odrostly, tak jsem si sen mohl splnit. Bydlím tu už sedmnáctý rok." Kónův karavan je jeden z "permanentních". Díky prostorné přístavbě s pevnými stěnami z prefabrikovaných dílů má Kón k dispozici čtyři místnosti - ložnici, kuchyň s jídelnou, obývák a skladiště. Kónova "hacienda" sice splňuje nařízení, že všechny stavby v kempu (s výjimkou útulných cihlových domečků skrývajících záchody a sprchy) musí být demontovatelné, rozebrat ji by ale dalo pěknou práci.

Letos Kón oslaví 74. narozeniny. V kempu bydlí protože má rád kolem sebe lidi. Každý den vyráží s hůlečkou na dlouhé procházky po okolí. Na otázku jak se má, odpovídá vždycky stejně: "Na vrcholu světa." Jeho pravým opakem je jeho sousedka Joan. Nic jí neunikne, o všech ví všechno a co neví, to si domyslí. Vypadá naštvaná na celý svět i na to listí, které z dlouhé chvíle zametá. Její životní krédo visí na ceduli nad vchodem: Po kolena v hnoji...

...včetně jídelního koutu

Vysloužilý otec

Odrbané džíny, bez trička a naboso sedí na našem odpadkovém koši Colin. U ucha mobilní telefon, v ruce plechovku Jima Beama s Colou. "Miluješ mě?" začíná hovor s jednou ze svých přítelkyň. Colin přišel zkontrolovat, jestli už se miminko Blance v bříšku hýbe. Sám vychovával své tři dcery od doby, kdy bylo nejmladší pět měsíců a žena od něho odešla. Když děvčata dorostla do puberty a začala mít "ženské starosti", předal je matce, prodal dům a vlastní firmu a nastěhoval se v obytném autobusu do kempu. I po letech mu ale zůstala slabost pro těhotné matky, mimina a malé děti.

Dokonce i vlastní koupelna

Dva týdny před termínem porodu, se nám naskýtá možnost pronajmout si zařízený prostorný karavan s přístavbou, který je momentálně na prodej. Zážitky? Trochu jako bydlení v paneláku, kde přes tenké stěny slyšíte všechny sousedy kolem kombinované s bydlením na vesnici, kde vám každý vidí do talíře. A tak se po zajímavé zkušenosti rádi stěhujeme s osmidenním miminkem do pronajatého domku, kde máme vlastní soukromí a prostor. Vesnice na kolečkách zkrátka není pro každého.
Související e-mailová zpráva: ... a jsme v suchu.


Další povídání: Klokánětem v kapse aneb Anika na cestách (Perth, WA)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 20. března 2004           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz