fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Bydlení po australsku


21.1. - 14.2. 2002 - Geelong, VIC., Austrálie

"V únoru přiletím do Holandska, nechcete se za mnou přijet podívat? To je z Čech jenom kousek, ne?", napsala nám z kraje roku 1998 naše australská kamarádka Marliesya. Tehdy nám zvyklým na vzdálenostní měřítka evropská nikoliv australská, nepřipadlo tisíc kilometrů zrovna jako kousek. Přesto jsme v sněhu a ledu na setkání po šesti letech vyrazili. O další čtyři roky později, přes patnáct tisíc kilometrů od domova, cestujeme kolem Austrálie. Když se blížíme k městečku Torquay na začátku známe pobřežní vyhlídkové trasy Great Ocean Road, samozřejmě se stavujeme u Marliesyi podívat, jak se bydlí v Austrálii na počátku třetího tisíciletí a zkontrolovat, co se za deset let od poslední Mirkovy návštěvy změnilo.

Marliesya v nové kuchyni

S Marliesyou se Mirek potkal v roce 1992, kdy jej vzala stopem kousek za Melbourne na první cestě kolem Austrálie. Slovo dalo slovo a skončil na tři týdny bydlet u rodiny Waddellů. Za stravu a byt tři hodiny denně po ránu natíral okenní rámy a po zbytek dne si užíval slunce a moře na pláži kousek od domu, jezdil s Marliesyou a jejími čtyřmi dětmi na výlety po okolí a poznával nové známé. Zkrátka užíval života v australské rodině.

Nové bydlení

Tentokrát jsme se s příjezdem trefili do velké změny v Marliesyine životě. Dlouhá léta jezdila s celou rodinou utéct před zimními dešti na sever do Queenslandu na Sunshine Coast, tedy "Pobřeží slunečního svitu". Při poslední dovolené tam objevili na prodej dům jejich snů. Tak se rozhodli opustit "studené" jižní pobřeží a odstěhovat se za teplem. Nejmladší dcera ale dokončuje závěrečný rok studia na střední škole, proto velké stěhování odkládají a nově koupenA1 dům na rok pronajímají.

Kde ale bydlet celý rok, když prodejem starého domu v Torquay zaplatili koupi vysněného nového domova v Queenslandu? Řešení je prosté a vskutku australské. Marliesya si spočítala, že při pronajmutí bytu by peníze jenom tratila, tak si bere půjčku na malý levný domeček v Grovedale, okrajové čtvrti Geelongu, který za rok zvelebí a výhodněji prodá. Místo utrácení peněz tedy vlastně investuje. Řešení elegantní a logické. Pro nás z malých českých poměrů je ale nepochopitelné a překvapující, že může matka samoživitelka pracující celý život pouze na částečný úvazek v mateřské školce splnit podmínky na získání půjčky na barák. Ale povedlo se.

Tažení kabelu pod domečkem

Budování

A tak teď pomáháme rodině se stěhováním do domečku na přechodné roční bydlení. Strháváme staré tapety zdi malujeme na bílo. Pryč jdou ošlapané koberce, páni podlaháři brousí a lakují a zašlá prkna se mění v luxusní dřevěnou podlahu. Roztomilý italský obkladač vylepšuje koupelnu, WC a prádelnu. Mirek platí za odborníka, když vymění objímku lustru. V podstatě se tím dopustil trestného činu, neboť zásahy do pevného rozvodu elektřiny, byť sebemenší, smí v Austrálii dělat jen certifikovaný odborník. Ten by si ale za pětiminutovou akci naúčtoval i s cestou devadesát dolarů (asi 1650,- Kč), a tak to vlastně nikomu nevadí. Netrvá dlouho a poněkud ošuntělý domeček z osmdesátých let se mění v moderní bydlení.

Poněkud nás překvapila konstrukce levného domku (tento byl za $130 000, tedy asi 2,4 mil. Kč), se kterou se Mirek do detailu seznámil při tažení telefonního kabelu na internet z jednoho konce domku na druhý. Nejrychlejší způsob bylo překvapivě provrtat dvě díry dvoucentimetrovým prknem podlahy a protáhnout kabel zvýšeným prostorem pod domkem. Přestože je okolí Melbourne poměrně chladnou částí Austrálie (zimní teploty okolo 5-10°C), domeček má cihlovou jen podezdívku. Celá stavba stojí na dřevěných kůlech, vnější stěny a podlaha jsou prkenné, vnitřní stěny ze sádrokartonových příček. V celém domku není jediný kus tepelné ani hlukové izolace, ve stěnách, pod střechou ani pod podlahou, a tak spláchnutí záchoda či krájení na prkýnku v kuchyni slyšíte až na druhé straně domu. Český panelák byl překonán!

Večeře po turecku

Turecký večer

Po dvou týdnech je domeček z velké části předělán, vylepšen a zabydlen, a tak Marliesya pořádá "zahřívací párty", jak tu říkají kolaudaci nového bydlení. Jako zpestření večera pro asi patnáct přátel je plánováno promítání našich diapozitivů z cesty po Turecku. Pro dotvoření atmosféry Marliesya připravuje i občerstvení typicky turecké. V Austrálii s přistěhovalci z celého světa to má jednoduché. Čerstvě upečený turecký chleba, originál pomazánky i tradiční želé-sladkosti koupí v bistru přímo od Turků. Pro pravou tureckou kávu i s podrobným návodem na přípravu na obalu stačí zajít do samoobsluhy. Zbývá už jen CD s tureckou muzikou z knihovny a večer může začít.


Související e-mailová zpráva: Mobilní obývák, klokaní podrbání, spousty barvy a broskve v kapse


Další povídání: Velká mořská cesta (Great Ocean Road, VIC)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 12. března 2003           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz