fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Velká mořská cesta


duben 2002 - VIC, Austrálie

Kousek za Melbourne začíná jedna z nejkrásnějších a nejmalebnějších silnic světa - Great Ocean Road, Velká oceánská cesta. Malá vedlejší silnička se z velké části klikatí přímo po pobřeží přes několik národních parků, krásné pláže a úžasné vyhlídky ze skalních útesů. Pokud se na necelých třista kilometrů dlouhou cestu z Geelongu do Warrnamboolu vydáte, čeká na vás kromě nejznámějších útvarů rozervaného pobřeží - Dvanácti apoštolů, burácejícím mořem neustále omílaných skalních sloupů trčících z vln příboje, jejichž obrázek nesmí chybět v žádné knížce o Austrálii, i celá řada dalších překrásných míst. Od malebných městeček s poklidnou prázdninovou atmosférou až po úžasné vodopády ztracené v hloubi deštných pralesů, na své si přijde každý.

Great Ocean Road

Dřevění panáci

Hned na začátku v městečku Geelong, ze kterého pobřežní silnice B100 vychází, se nezapoměňte projít po pláži a půlkruhovém dřevěném molu, tvořícím koupaliště v moři. Cestou uvidíte spoustu krásných legračně barevných dřevěných panáků. Starosta, paničky v koupacích šatech z počátku století nebo celý záchranářský oddíl v plavkách a koupacích čepičkách příjemně dotváří uvolněnou plážovou atmosféru při romantické večerní procházce.

Paničky na pláži v Geelongu

Vlny a pláže

Dvacet kilometrů za Geelongem se poprvé silnice přiblíží k pobřeží v surfařské mecce Torquay. Pokud jste vyznavači jízdy na prkně, nenechte si ujít kousek za městem pláž Jan Juc, kde se jsou vlny natolik vyhlášené, že se tu každoročně konají mezinárodní závody. V Angelsea se klikatá silnička konečně nadobro přitulí k moři a začíná nejkrásnější část jízdy s vyhlídkami na pláže, rozervané útesy a příboj. V Aireys Inlet odbočte obdivovat bílý historický maják, blyštící se proti modré obloze na útesu nad mořem.

Maják v Aireys Inlet

Zelené Lorne

V městečku Lorne je načase si odskočit od pobřeží do národního parku Angahook-Lorne. Stinné lesy přes dva metry vysokých kapradin skrývají překrásné vodopády. Pokud máte dostatek času, lze kolem Lorne strávit i několik dní kempováním v odlehlých místech a pěšími výlety po okolí. Když budete mít štěstí, zahlédnete i zajímavé a plaché malé černé klokánky "swamp wallabie", jak vám rychle mizí z cesty. I když máte času pomálu, určitě si alesoň zajeďte na krásnou vyhlídku Teddy's Lookout nad městem, odkud uvidíte silničku klikatící se po pobřeží z ptačí perspektivy a k nejhezčím (a také nejpřístupnějším) 98 metrů vysokým vodopádům Erskine Falls, pouhých devět kilometrů za městem.

Henderson Falls v Lorne

Poklidné čekání

Pro naprosto odlišný cestovatelský zážitek si můžete zajet zcela mimo turistické trasy dalších čtyřicet kilometrů po nezpevněné cestě k Elizabetinu jezeru nedaleko vesničky Forrest. Samo jezero je zvláštní, vzniklo teprve před padesáti lety, když za silných dešťů přírodní sesuv půdy zatarasil řeku protékající lesnatým údolím. Dodnes z hladiny trčí kmeny odumřelých stromů, které jezeru dodávají poněkud ponurý ráz. Místo je odlehlé a velice klidné a voda absolutně čistá, proto si jezero oblíbili jedni z výjimečných australských živočichů - ptakopyskové.

Ptakopysk

Nejlepší šanci zahlédnout podivné prehistorické stvoření trochu připomínající vydru s širokým kachním zobákem máte na začátku či na konci dne, při rozednění či za soumraku. Pokud vydržíte sedět dostatečně tiše na dřevěné pozorovací plošince na břehu jezera, možná budete odměněni pohledem na pár vlnek na hladině, mezi kterými vykoukne plochý zobák jednoho z nejunikátnějších živočichů světa. Ale i kdybyste neměli to štěstí, je zastavení u poklidného až mýtického jezera příjemným oddechem od shonu okolního světa.

Čekání na ptakopyska

Dvanáct apoštolů

Z Lorne až do Apollo Bay, dalšího z krásných malých výletních městeček, pokračuje velká vyhlídková jízda těsně podél pobřeží. Poté se silnice odkloní do vnitrozemí, aby objela další z národních parků se zeleným deštným pralesem, vodopády a mohutnými eukalypty na mysu Otway. Poté vás už za Princetownem čeká asi nejproslulejší část Great Ocean Road, rozervané útesy pobřežního národního parku Port Campbell. Příbojové vlny neustále buší, opracovávají a přetváří vápencové pobřeží. Z proslulého symbolu celé cesty, Dvanácti apoštolů, mohutných kamenných sloupů rozesetých podél pobřeží, jich dnes uvidíte již pouhých sedm. Zrovna tak ze známého Londýnského mostu, dvojité přírodní brány, zbývá již jen půlka. Hlavní oblouk se v roce 1990 bez varování zřítil do vody a dva turisty na odlehlém konci musela zachraňovat helikoptéra.

Dvanáct apoštolů

Pokud tedy chcete i vy na vlastní oči spatřit jedno z nejkrásnějších pobřeží světa, pospěšte, nežli jej vlny celé rozemelou na písek a mělké pláže. A nezapomeňte si udělat dostatek času. Celou Great Ocean Road lze sice projet za jediný den, ale pokud se necháte nasát poklidnou atmosférou přímořského žití, může vám cesta trvat i několik týdnů. A zaručujeme vám, že se nudit nebudete.

Související odkazy:
Velká oceánská cesta na internetu: www.greatoceanrd.org.au
Informace o národních parcích ve státě Victoria (Angahook-Lorne, Cape Otway, Port Campbell a další): www.parkweb.vic.gov.au

Související e-mailové zprávy:
Mobilní obývák, klokaní podrbání, spousty barvy a broskve v kapse
S kamarády na cestách


Další povídání: Pohoří Grampians (Halls Gap, VIC)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 12. března 2003           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz