fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Pohoří Grampians


duben 2002 - Halls Gap, VIC, Austrálie

Úzké průchody a soutěsky, vysoké skalní věže, vůně vlhkého pískovce. Na lesní pěšince vinoucí se stínem borovic pod nohama křupe písek odrolený větrem a deštěm ze skal. Kde to jenom můžeme být? No ano, Český Ráj to na pohled! Jenže ti klokani jsou tu nějak navíc. Tak to asi nebudeme doma u Turnova. Vítejte v jihoaustralském pohoří Grampians.

Grampians - Pinnacle

Halls Gap

Národní park Grampians leží v západní části státu Victoria mezi městy Horsham, Stawell a Hamilton. Jediným městečkem a tudíž hlavním střediskem uvnitř národního parku je Halls Gap, kde spoustu inspirace a dobrých rad k objevování Grampians naberete v turistických informacích. Pochopit okolní přírodu z domorodého pohledu jako jedinečný spirituální komplex a nevyčerpatelnou zásobárnu jídla si zajděte do kulturního centra Brambuk, vytvořeného a spravovaného pěti kmeny původních domorodých obyvatel Koori. Pokud přijedete v hlavní turistické sezóně, možná budete mít štěstí a nejenže se z obrázků a videa v centru dozvíte o tradičním používání rostlin, metodách lovu a přípravy jídla a duchovních cestách mýtyckých praobyvatel tvořících okolní krajinu, ale i uvidíte ukázky tanců, hudby, házení bumerangem či oštěpem předváděné naživo. A samozřejmě si většinu dovedností můžete sami vyzkoušet.

Pohoří Grampians

V říši divů

Turisticky nejzajímavější a také nejnavštěvovanější oblastí Grampian je skalnatý hřeben kolem Halls Gapu. Asi desetikilometrové území pískovcových skal, soutěsek, průrev, skalních převisů a vyhlídek velmi připomínajících Český Ráj je nazýváno "Wonderland", tedy "Říše divů". S Alenkou se sice nepotkáte, zato se můžete nechat okouzlit procházkou skrze Grand Canyon (který s tím americkým nemá nic společného) na vyhlídku Pinnacle. Skalní špička ční z hrany Aotesu několik set metrů nad okolní krajinu s krásnými výhledy na Halls Gap a přehradu pod vámi. Příjemným osvěžením v horkém dni pak je cákání se ve "Venušiných koupelích", přírodních vanách vymletých protékajícím potokem do hladké skály.

Venušiny koupele

Vodopády, vyhlídky a klokani

K objevování dalších atrakcí se vyplatí mít auto či jinou formu dopravy - leží totiž roztroušené deset až padesát kilometrů po okolí v nejrůznějších koutech národního parku. Z parkoviště nedaleko přírodní atrakce obvykle vede několik tras rozdílné obtížnosti. Tak třeba k vyhlídce na vodopády Mackenzie stačí dojít posledních čtyřista metrů po cestě upravené i pro vozíčkáře. Pokud ale čtvrthodinová vycházka po rovině nenaplní vaše sportovní ambice, nabízí se i podstatně fyzicky náročnější sestup k základně vodopádů a zpět. Ortodoxní trempové pak mohou auto zanechat v Halls Gapu a po Grampianách několik dní pochodovat s batohem na zádech.

Vodopády Mackenzie

My jsme zvolili střední variantu "vůz plus krátké výlety". Kromě vodopádů Mackenzie jsme obdivovali skalní útvar "Balkóny" - krásný plochý převis se skalní stříškou čnící nad hlubinami zalesněného údolí a vyhlídku z Borooka Lookout - asi nejhezčí výhled na městeko Halls Gap, přehradu nad ním a široké okolí. Vrcholem dne mělo být pozorování klokanů na louce Zumstein, kde se netypyčtější představitelé australské fauny pravidelně zdržují.

Pohled z Barooka Lookout

Klokani tu dle očekávání byli, ba nafotit se nechali. Ale byli takoví znudění. Pozorování na turisty zvyklých klokanů se nedá srovnavat s loveckým vzrušením (rozumějte fotografickým), které nastalo, když nám při podvečerním přejezdu na kempoviště přeskákali přes cestu klokani divocí a chvíli později pak dokonce přebehli dva pštrosi Emu. A což teprve ráno, když dokonce malý klokánek přiskákal za námi na tábořiště a dokonce se nechal i pohladit! To bylo teprve to správné nadšení.

Klokani na louce Zumstein

Související e-mailová zpráva: S kamarády na cestách


Další povídání: Víno, paštičky a zpěv (Barossa Valey, SA)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 12. března 2003           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz