fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Víno, paštičky a zpěv


duben 2002 - Barossa Valey, SA, Austrálie

Kamenné stěny solidně stavěného domu sálají chlad tolik osvěžující v rozpáleném australském dni. Příjemná slečna za pultem z masivního leštěného dřeva nás mile vítá a ihned předkládá vinný lístek. Zkušeností nemaje, necháváme se ochotnou barmankou vést. Pozvedáváme poprvé sklenky s trochou výtečného vína, zkoumáme barvu, vůni a nakonec i chuť. Dlouhý seznam vín seřazený od nejlehčích bílých až k silným brandy fortifikovaným leží před námi a my tu jsme proto, abychom je ochutnali všechna...

Víno, víno, víno...

Barossa Valey

Údolí Barossa, padesát pět kilometrů severovýchodně od Adalaide, je nejznámější australskou vinařskou oblastí. Jejích přes padesát vinařství produkuje přibližně 500 000 tun vína ročně, což je asi čtvrtina australské produkce. Centrem vinařské oblasti je městečko Tanunda. V turistických informacích dostáváme mapku a paní nám ochotně přímo do mapky doznačí i doporučený "gurmánský okruh" zahrnující nejen zajímavá vinařství, ale i lahůdky s domácími paštičkami a německé uzenářství.

Vinařství Bethany

Vinný lístek od shora dolů

Začínáme ve vinařství Petera Lehmanna, kde nás milá hosteska poprvé seznamuje se světem výtečných vín. U bar-pultu nám předloží vinný lístek s dlouhým seznamem typů vín produkovaných vinicí: Semillon, Rieslink, Chardonay, Claret, Cabernet Savignon, Shiraz, sherry i portské...

Postupně ochutnáváme vína pečlivě seřazená v seznamu od nejlehčích bílých přes červená až desertnímu brandy fortifikovanému portskému. Na oddělení chutí jsou nám nabízeny slané sušenky a voda. Za ochutnávku se nic neplatí, slušností je nějaké to víno koupit. Což není vůbec nic težkého, protože vína jsou výborná a za velmi rozumné ceny. Největší objev přichází na konec - portské stáčené do přinesených nádob. Kupujeme "pouze" dva litry, čehož již za pár dní litujeme - tak rychle nám portské ještě nikdy nezmizelo.

Réva v Barossa Valey

Stoletá tradice

Příjemná projížďka palmovou alejí nás zavede do další vinice u Seppeltů s více než stoletou tradicí. Specialitou podniku je právě stoleté portské - tedy letos si můžete koupit víno, které bylo pečlivě namícháno a uloženo do sudů v roce 1903. Dojem solidnosti a historie umocňuje i inteiér ze dřeva s mohutnými trámy a obřími dubovými sudy na pozadí. Bohužel kvalita a tradice se odráží i v cenách vín, tak brzy pokračujeme.

Sudy s portským

Nejen vínem živ jest člověk

Prohlídky vinařství přerušujeme obědem ve vyhlášené Maggie's Beer Garden, která spíše než pivnicí je kavárnou s výbornými domácími delikatesami. Speciálně doporučujeme bažantí a houbovou paštičku. Údolí Barrosy je také tradičně silná populace německých usedlíků, a tak oběd ještě doplňujeme několika lahodnými čabajkami a klobáskami z produkce místního uzenářství. Německé uzeniny jsou chuťově velmi blízké českým, což po roce na cestách jen oceníme.

Více vína...

Odpoledne se nese ve znamení dalších ochutnávek. Do maličké a příjemného vinařství Bethany zajedeme ochutnat vyhlášenou specialitu - bílé portské. Spanilou jízdu končíme ve vinici Orlando, jejichž značku Jacobs Creek dobře známe i z domova. Tradičně výborná vína kupujeme přímo od zdroje za vinikající ceny. Po celodenní kalvárii po vinařstvích odváží naše naše auto z Barossa Valey kromě nás i dvacet tři lahví a dvě dvou litrové krabice vína.

Vinařství Orlando

Kultura na závěr

Den končí v povznesené náladě na keltském festivalu v nedalekém městečku Kapunda, kde se na dvou krytých pódiích dostihového stadionu předhánějí v rychlosti hry na mandolínu, housle či píšťalky kapely z celé Austrálie. Vrcholem večera pak jsou elektrifikovaní rampelníci Greeneye přímo z Irska.

Pokud k poznávání přírodních krás a historických budov na kontinentu protinožců chcete přidat i zážitek gurmánský, neopomeňte navštívit oblast Barossa Valley kousek od Adelaide. Kombinaci výborného vína s domácími uzeninami a delikatesami se nedá odolat. Na zdraví a mňam, mňam, mlask.


Související e-mailová zpráva: S kamarády na cestách


Další povídání: Pravěké hory (Flinders Ranges, SA)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 12. března 2003           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz