fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Chodit pozadu se nedoporučuje!


duben 2002 - Coober Pedy, SA, Austrálie

Měsíční krajina zvlněná tisícerými kupkami vytěžené zeminy se táhne na několik desítek kilometrů. Daleko od civilizace, pod povrchem vyprahlé a sluncem rozpálené pouště doslova "v potu tváře" kutají stovky dobrodruhů. Mezi tunami prašné zeminy hledají většinou jen jako nehet maličký všemi barvami hrající kamínek. Všude vládne horečnatá atmosféra zlatokopeckých center z minulého století. Vítejte v Coober Pedy - světovém centru těžby opálů.

Výstražná cedule

Osm set šedesát kilometrů severně od Adelaide, přímo uprostřed vyprahlých pouští, kde v létě padesát i více stupňů Celsia je teplotou běžnou, leží dvoutisícové městečko Coober Pedy. Domorodý název znamená "Díra bílého muže v zemi" a velmi přesně popisuje místo. Nejen že se na desítky kilometrů kolem města táhnou hluboké těžební šachty, ale i většina domů ve městě je zbudována v podzemí. Důvod je prostý - zatímco nad zemí je v létě běžně přes padesát stupňů Celsia, teplota pod zemí se celoročně udržuje na příjemných 22 - 24 stupních. Kromě obytných domů najdete v Coober Pedy i podzemní poštu, podzemní knihkupectví, galerii, ba dokonce i podzemní kostel.

Podzemní bydlení

Kuchyň v podzemí

Podzemních obydlí vznikla rozšířením vytěžených slojí. Spousta majitelů vás za mírný poplatek nechá svůj domov prohlédnout. "Obytné jeskyně" jsou zařízeny se vším pohodlím, včetně koberců na podlaze a obrazů na stěnách. Ty nejluxusnější se dokonce honosí podzemním bazénem. Kromě klasických hranatých místností ale poddajný materiál a neomezený prostor dává tvůrčím jedincům možnost vybočit ze zaběhaných dispozic. Asi nejlepší ukázkou je avantgardní a excentrické "Hnízdo Krokodýla Harryho".

Litevský baron Harry se přistěhoval do Austrálie po druhé světové válce. Po té co třináct let strávil lovem krokodýlů v Queenslandu a Severním Teritoriu zkusil své štěstí pro změnu těžbou opálů právě v Coober Pedy. Nechtělo se mu však bydlet v "jen tak obyčejné díře", tak si svoje obydlí zkrášlil po svém. V propleteném bludišti "komnat" vedle skulptury nahých ženštin ze zdi trčí krokodýl, od stropu visí sbírka podprsenek prokládaná fotkami vnadných dárkyň, kaktusy rostou z kufru auta místo květináče. Harryho obydlí předčí nejdivočejší sny. "Harryho hnízdo" se spolu s okolní krajinou dostalo dokonce i do filmu. "Šílený Max III." (Mad Max III.) je apokalyptická vize života na Zemi zplundrované nukleární katastrofou - v Coober Pedy kulisy netřeba stavět.

Jiskřivé kamínky

Opál

Je jediný důvod proč se uprostřed vedrem sužované nehostinné pouště lidé usadili. Opály. "Amorfní­ hydratovaný oxid křemičitý, jehož molekuly lámou a odrážejí světlo a tím tvoří neopakovatelnou hru barev," praví výkladový slovník. Za strohým vysvětlením se skrývají malé kamínky, jež se třpytí podle dopadajícího světla směsicí barev od modré, přes zelenou, červenou až do žluté. Čím víc barev, tím lépe - tím je kamínek vzácnější a dražší. Za malý opA!lek velikosti nehtu na malíčku zaplatíte i několik tísíc korun.

První opály byly v Coober Pedy objeveny mladým chlapcem v roce 1915 a nachází se tu dodnes. Coober Pedy je největším světovým nalezištěm opálů. Spolu s dalšími dvěma, na australské poměry nedalekými, nalezišti Andamooka a Mintabie produkuje přes 85% světového množství opálů! Za léta těžby je celé okolí městečka doslova pokryto stovkami děr a hromad z výkopů těžebních slojí - šachet je v okolí Coober Pedy přes dvě stě padesát tisíc! Kolem silnice se to hemžA­ výstražnými cedulemi "Nevstupovat! Nebezpečí propadnutí!", "Pozor, hluboké šachty!" nebo také "Nechoďte pozadu! Nebezpečí pádu do šachty!"

Coober Pedy si zachovalo atmosféru městeček z dob zlaté horečky minulých století. Není tu žádná velká těžební společnost, jen spousta individuálních hledačů. Dobrodruhové více než čtyřiceti pěti národností tu zkouší své štěstí. Šanci má vskutku každý. Geologický průzkum není komplikovaný - všichni kopou okolo místa, kde už někdo něco našel. Technologie nenáročná - lopaty, krumpáče, sbíječky a vrtačky, snad jen místo dřívějšího rumpálu a kyblíků dnes prach a hlušinu z podzemí odsává kompresor namontovaný na starém náklaďáku. Nekonečná dřina v podzemí zůstává.

Pokud chcete zažít nefalšovanou atmosféru města, v němž doposud zuří zlatá, chci řící opálová, horečka, určitě se do prašného Coober Pedy zajeďtě podívat. Kdoví, třeba právě vy budete dalším šťastným zbohatlíkem.

Pár zajímavostí na závěr:
- Austrálie celkově produkuje 95% dodávek komerčního opálu, z níž většina pochází právě ze sedmdesáti opálových polí v okolí Coober Pedy.
- 90% nalezených opálů je bezbarvý "potch" bez jakékoli ceny, pouze 10% jsou nádherně zbarvené drahé kameny
- povolení k těžbě vydané Ministerstvem tězby a energie vás opravňuje vykolíkovat si parcelu 50x50 nebo 50x100 metrů, na níž nalezené opály jsou pak vaše
- pokud nebudete používat žádné nářadí a nebudete na něčí parcele, můžete hledat opály kdekoliv bez povolení (tzv. "noodling"). "Nudlováním" se úspěšně baví a přiživuje spousta "obyčejných" obyvatel. Přejeme hodně štěstí!

Více obrázků: Fotogalerie Coober Pedy

Související e-mailová zpráva: S kamarády na cestách


Další povídání: Australskou pustinou na vlečném laně (Alice Springs, NT)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 5. října 2003           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz