fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Strašidelné vytí a spousty soutěsek


květen-září 2002 - NT, Austrálie (Západní McDonnell Ranges)

Slunce zapadá nad skalní průrvou a jeho poslední paprsky se odráží v jezírku sevřeném stěnami skal. Mírný větřík příjemně ochlazuje krajinu rozpálenou po horkém dni. Večerní poklid náhle prořízne vytí divokého psa dingo. Znásobené odrazem od stěn soutěsky, zní přímo strašidelně. Z protější skály odpoví další dingo. Až nám přeběhne mráz po zádech. Ne, nečteme špatně napsaný román z divokého západu. Osobně si užíváme pravé pouštní romantiky divokého centra Austrálie v jedné z mnoha soutěsek Západních McDonnell Ranges.

Soutěska Stanley Chasm
Soutěska Stanley Chasm

Stovky kilometrů dlouhý hřeben dělí hluboká příčná údolí. Dna kaňonů udrží vodu z nepočetných dešťů po celý rok a stávají se oázami života v okolní vyschlé krajině. Chráněny před spalujícím sluncem i častými požáry rostou tu nejrozmanitější rostliny, které by jinak drsné středoaustralské podnebí nepřežily. Voda a zeleň pak přitahuje spoustu ptactva a zvěře. Každá ze soutěsek je svým způsobem jedinečná a něčím výjimečná.

Skalní klokani a sluneční kaňon

První soutěskou 22 kilometrů západně od Alice Springs je Simpsons Gap. Na suťovém poli a skalách můžete po ránu a navečer pozorovat malé "klokánky" - rock wallabie, kterých tu žije celá kolonie. O 30 km dále leží Stanley Chasm, jediné místo v celém pohoří kam se platí vstupné, protože nepatří do národního parku, ale je vlastněné domorodci. Krásná procházka k největší atrakci - úzkému kaňonu, na jehož dno se paprsky slunce dostanou pouze kolem poledne a na krátkou chvíli dramaticky nasvítí rozervané červené stěny - rozhodně za šest dolarů stojí. Budete-li mít pocit, že si za své peníze zasloužíte víc, pokračujte dále. Autobusové zájezdy necháte za sebou a v klikatém strmě stoupajA­cím údolí se brzo stanete opravdovými objeviteli.

Ellery Creek Big Hole
Ellery Creek Big Hole

Koupání v poušti a divocí dingové

Jednu z mála příležitostí dobře si ve vyschlém australském středu zaplavat nabízí Ellery Creek Big Hole. Jezírko uzavírající vstup do soutěsky je největší vodních plochou široko daleko, o čemž vás přesvědčí o horkém letním víkendu spousty rodinek z 93 km vzdáleného Alice Springs. Jindy ale budete mít celé jezírko nejspíš jen pro sebe. Přeplavejte až mezi kolmé do výšky čnící skalní stěny - pak teprve si uvědomíte, jak nepatrný je člověk v porovnání s okolní přírodou. Přespěte na malém tábořišti pod jasně zářícími hvězdami. Pokud uslyšíte jako my po setmění ozvěnou skal znásobené vytí divokých psů dingo, bude váš pouštní zážitek úplný.

Palmy v poušti

Do další ze soutěsek, Serpetine Gorge, odbočíte z hlavní silnice po prašné kamenité cestě, která odradí většinu turistů a zájezdy v autobusech. Nezalekněte se výmolů ani kilometrové procházky k soutěsce. Odměnou vám bude nevšední výhled - tropická zahrádka s malými palmami, do které nahlížíte opět přes hladinu jezírka sevřeného vysokými skalními útesy. Čtrvthodinovou procházkou pak můžete vystoupat na vyhlídku, odkud je krásný výhled hluboko do kaňonu kroutícího se jako had napříč pohořím.

Ochre Pits
Ochre Pits

Pruhovaná skála

Na 117 km zastavte u Ochre Pits, "Okrových dolů". Krátká procházka vás dovede k pestrobarevně pruhované skále, tvořené vrstvami jílů s různým obsahem železa. Barevné hlinky těžili domorodci a používali je k malování a léčení nemocí.

Na výlet

Svaly ztuhlé sezením v autě můžete pořádně rozhýbat v další ze soutěsek Ormiston Gorge. Podle vašich časových i fyzických možností si vyberte z celé řady procházek, od desetiminutového nakouknutí na začátek soutěsky, přes hodinový okruh na vyhlídku Ghost Gum Tree Lookout s návratem po kamenitém dně kaňonu, až po půldenní výšlap kolem půlky věnce hor tvořících Ormiston Pound. Pokud se rozhodnete strávit v Ormistonu delší čas, je vám k dispozici kempoviště dokonce s luxusem teplých sprch.

Ormiston Pound
Věnec hor Ormiston Pound

Na konci cesty

Asfaltová silnice končí po 135 kilometrech u turistického resortu postaveného před ústím soutěsky Glen Helen. Stylovým završením vašeho výletu do západní části McDonnell Ranges určitě bude vyhlídkový let helikoptérou. Teprve při pohledu z výšky si lze vychutnat celkový pohled na hřebeny hor táhnoucí se od obzoru k obzoru. Pokud chcete pokračovat za Glen Helen alternativní vyhlídkovou trasou Mereenie Loop až do Kings Canyonu, čeká vás 260 kilometrů po prašné hrbolaté cestě.
Více obrázků: Fotogalerie pohoří MacDonnell

Související e-mailová zpráva: Objevujeme okolí (MacDonnell Ranges)


Další povídání: Jak jsme vypustili duši aneb Na gumě kaňonem (Redabank Gorge, NT)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 5. října 2003           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz