fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Jak jsme vypustili duši aneb Na gumě kaňonem


duben-září 2002 - NT, Austrálie (Západní McDonnell Ranges)

Sedím na nafouklé duši. Rukama plácám do ledové vody. Zebe mě zadek a za nohu tahá kanystr. Doufám, že se mi ho podařilo dobře zavřít. Utopit kompletní fotografickou výbavu jedním vrzem by bylo hloupé. Břeh se vzdaluje, ústí skal přibližuje. Druhý pokus prozkoumat soutěsku Redbank právě začíná.

K nejhezčímu a nejodlehlejšímu z řady kaňonů dělících západní část pohoří McDonnell se musíme z konce asfaltu u Glen Helen dokodrcat dvacet pět kilometrů po prašné cestě. Redbank je naším nejoblíbenějším místem v okolí Alice Springs. Poklidné tábořiště ve stinném hájku se díky odlehlosti od civilizace málokdy zaplní. A pak je tu soutěska. Úzká, klikatá, hluboko do červených skal zaříznutá průrva, místy pouze metr široká. Nad vámi pak ční více než tA?icet metrů klikaté, vodou a erozí bizardně tvarované skály.

Krásu kaňonu si však prohlédne málokdo. Jediným způsobem jak projít Redbank je totiž - proplavat. Většina z nemnoha odvážných plavců pak skončí překonáním prvního jezera, chránícího přístup do zajímavější úzké části kaňonu. Mezi příkré skály slunce svítí málokdy a voda je tedy úplně ledová.

V Redbanku jsme už podruhé. Při prvním pokusu se nám podařilo proplavat odhadem třetinu soutěsky, než jsme se museli celí prokřehlí vrátit. A to byl konec léta, venku třicet stupňů! Dokončení dobrodružné výpravy mezi vysoké skalní stěny hrající všemi odstíny červené nás lákalo celou zimu. Tentokráte přicházíme vybaveni nafukovacími dušemi půjčenými z resortu v Glen Helen a vodotěsným barelem, ve kterém plave fotovýbava.

Už máme za sebou vstupní jezero a nakukujeme do úzké, klikaté, hluboko zaříznuté soutěsky. "Dejte pozor na hady!", zní nám v hlavě varování Petera, rangera z Ormistonu, který prozkoumával soutěsku minulé léto. "Já jsem se kvůli nim musel vrátit. Lezou po skalních stěnách a když pak ve stínu prochladnou, padají dolů do vody." Pečlivě se rozhlížíme, ale na hady je ještě brzo, utěšujeme se navzájem na kamenné přehrádce oddělujícího další jezírko.

Barevné stěny soutěsky

Mělké jezírko brodíme, další malé se dá obejít. Většinu ale překonáváme v sedě na duších. Pádlujeme rukama a pozadu se posouváme vpřed. Asi po sto metrech je otevřený ohyb. Tam se díky správnému načasování výpravy na poledne necháme půl hodiny ohřát sluníčkem, nežli zmizí za skalní stěnou.

O kus dál šplháme přes asi dva metry vysoký schod. Další hluboká voda končí velikým kamenem, vzpříčeným v metr široké skalní průrvě. Kámen se dá podlézt, od něho jsme se vraceli při první výpravě. Ani tentokráte nám však dopřáno dostat se dále. Poté, co jsme si omylem přehodili duše, se Mirek vyklopí z Blančina polovyfouklého kola do ledové vody. Mokré moirové tričko nezahřeje promrzlého člověka a tak se co nejrychleji vracíme na zpět. Na břehu se balíme do připravených flízek a promodralí zimou spěcháme zpět k autu. Proti nám dvojice v kraťasech nechápavě vrtí hlavou - takové vedro a ti blázni mají na sobě zimní bundy!

I napodruhé zůstal Redbank neprozkoumán. Dobrodružná výprava do nitra úzkého kaňonu se ale stala naším nejlepším zážitkem ze Západních McDonnell Ranges. Na závěr horký tip: do středoaustralských pouští jedině s neoprénem! V Redbanku vám přijde vhod.

Poznámka:
Jestliže se necháte inspirovat k obdobné akci, nezapomeňte, že jste v odlehlé pustině. Z vnitra soutěsky se pomoci nedovoláte a pokud si na kluzkém kameni zlomíte nohu, je k nejbliššímu telefonu 25 km a do nejbližší nemocnice 150 km.

Související e-mailové zprávy:
Objevujeme okolí (MacDonnell Ranges)
Festival v Alice Springs a rozloučení s Glen Helen


Další povídání: Město ztracené v Králově kaňonu (Kings Canyon, NT)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 5. října 2003           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz