fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Město ztracené v Králově kaňonu


červenec 2002 - NT, Austrálie (Kings Canyon)

"Ještě krok a slítneš dolů!" Žádné řetezy, žádná zábradlí. Půl kroku přede mnou hrana převisu, pod ní stometrová díra. Obří eukalypty na dně kaňonu z té výšky vypadají jako malé keříky, nepatrné proti mohutné stěně červené skály. Do masivu George Gill Range hluboko zaříznuté údolí Kings Canyon je vskutku podívanou přímo královskou.

Valcha na silnici

Cesta po Mereenie Loopu Z Alice Springs do národního parku Watarrka, v kterém se Kings Canyon nachází, vedou dvě cesty. Zatímco po pohodlné asfaltové silnici přes Erlundu najedete 480 km, nám dobrodružným povahám stačí urazit "pouhých" 324 km. Asfalt ale končí v domorodé misijní stanici Hermannsburgu, zbývajících dvě stě kilometrů vede po prašné cestě Mereenie Loop. K jejímu průjezdu potřebujete speciální povolení ($2,20), prochází totiž územím patřícím domorodcům. Na asi padesáti kilometrech domorodé země je zakázáno ze silnice odbočovat a zastavit se smí pouze na jediné oficiální vyhlídce. Domorodé komunity se tak chrání před nevhodným stykem s "bílými" - brání se alkoholu.

Drncáme prachem přes koryta vyschlých potoků, kameny, díry a výmoly. Nejhorší jsou úseky, kdy povrch silnice připomíná vlnitý plech nebo valchu. Jízda po nich protřese všechny kosti v těle a důkladně prověří všechny spoje v autě. Odměnou za pět hodin hrbolů jsou výhledy na hradbu kráteru Gosse Bluff a malebné kopečky MacDonnell Ranges, přecházející v James Ranges a nakonec i masiv George Gill Range, ve kterém už se nachází Kings Canyon.

Zelený ráj

Skalní stěny Kings Canyonu začněte obdivovat zespoda. Asi hodinová procházka podél kamenitého koryta Kings Creeku je lemována obřími bílými eukalypty "Ghost Gum" (Eucalyptus papuana). Z vyhlídkové plošinky na konci smíte nakouknout do zeleného ráje s více než šesti sty (!) druhů rostlin, z nichž mnohé jsou unikátní. Keřovité palmy "cycad" (Macrozamia macdonnelli) najdete pouze v horách střední Austrálie a malou kapradinu (Cyclosorus interruptus) dokonce pouze zde, v národním parku Watarrka a nikde jinde na světě. Člověk se ani nediví, že takto bohatá oblast je posvátným místem domorodého kmene Luritja a vstup dále je zakázán.


Zadni stena Kings Canyonu

Ztracené město

Když jste si prohlédli údolí zevnitř, je na čase vyrazit na "Rim Walk", čtyřhodinový okruh po horní hraně kaňonu. Po prudkém stoupání se protáhnete úzkým průchodem mezi skalami do "Lost City". Mezi vrstevnatými skalními homolemi si opravdu budete připadat jako ve "Ztraceném městě" starobylých mayských pyramid.

O kousek dále pak už konečně nahlédnete na dno kaňonu. Žádné zábradlí, žádné řetězy. Netrpíte-li závratí, můžete si lehnout až na hranu převislého útesu a vyhlížet na řeku stromů přes sto metrů pod vámi. Podél okraje dojdete až na konec kaňonu, kde sestoupáte k dalšímu překvapení. Schovaná mezi skalami leží "Rajská zahrada" ("Garden of Eden"), malé jezírko obklopené palmami. S návratem po druhé straně kaňonu není třeba spěchat. Nejkrásnější hra barev v odstínech žluto-oranžovo-červené na vás čeká těsně před západem slunce.

Giles Track

Domy na zacatku Gilles Tracku V našem průvodci objevujeme zmínku ještě o jednom výletu. Giles Track přechází po hřebeni George Gill Range do dvaadvacet kilometrů vzdálených Kathleen Springs, zeleného údolí s pramenem, zaříznutého do vyschlých hor. Zatímco předchozí dva krátké výlety nevynechá snad žádný návštěvník Kings Canyonu, za jeden a půl dne pochodu na Giles Tracku potkáváme jediného člověka - správce parku na obchůzce. Kempujeme ve vyschlém korytě potoka Mulga Hill Creek. Dobrou noc nám vytím přeje divoký pes dingo.

Tip pro vás: pokud nebudete mít čas nebo síly na celý trek, projděte si alespoň první čtyři kilometry na vyhlídku Watarrka Lookout. Značená odbočka z Rim Walk vás za hodinu a půl provede úžasným skalním bludištěm vrstevnatých dómů, mnohanásobně větší variantou "Ztraceného města", na vyhlídku na začátku náhorní planiny George Gill Range.

Velbloudi všemi smysly

Když už jste obešli vše, co se dalo, nezapomeňte se ještě cestou z Kings Canyonu zastavit na velbloudí farmě Kings Creek Station. Nejenže si můžete velbloudy prohlédnout a poslechnout v ohradě, dají se dokonce i ohmatat a očuchat při projížďce po okolí. Aby ani poslední z vašich pěti smyslů nepřišel zkrátka, můžete na závěr velblouda ochutnat ve šťavnatém obřím hamburgeru.

Související e-mailová zpráva: Výlet do Kings Canyonu


Další povídání: Jak uplácat horu (Uluru, NT)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 5. října 2003           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz