fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Krátery, malby a štrůdly střední Austrálie


srpen 2002 - NT, Austrálie

Uluru, červená skála v pustině, majestátný Kings Canyon a malebné soutěsky pohoří McDonnell jsou určitě nejznámejšími atrakcemi australského středu. Pokud ale máte trochu času nazbyt, seznam dalších zajímavostí je předlouhý. Nabízíme vám pár dalších méně známých tipů, které se nabízejí cestou k hlavním atrakcím.


Cestou přes McDonnell Ranges

(z Alice Springs na západ po Namatjira Drive, kruhem zpět po Larapinta Drive)


Starodávné rytiny

Roma Gorge

Jestliže se vám líbily malby v Jessie Gap, vypravte se do Roma Gorge. V pěkné malé soutěsce najdete další ukázku domorodého umění – skalní rytiny. Do soutěsky Roma se dostanete z hlavní cesty značenou odbočkou korytem potoka kousek za Redbankem. Pokud nemáte terénní vůz schopný projet po balvanech ve vyschlém korytě, budete muset nechat auto na kraji prašné silnice a dojít osm kilometrů pěšky jako my.

Hvězdná kolébka

Ze sedla Tylers Pass je nejlepší výhled na nedaleký kráter Gosse Bluff. Před zhruba 140 milióny lety vytvořil náraz komety o průměru asi 600 metrů obří kráter dvacet kilometrů v průměru. Dnešní pětikilometrový kruh hor Gosse Bluffu je zerodovaným zbytkem deformace zemské kůry asi dva kilometry hluboko pod původním povrchem.

Domorodý kmen Arrernte nazývá kráter Tnorala a také jeho vznik přičítá pádu předmětu z nebe. Podle legendy domorodé ženy tančící napříč oblohou jako Mléčná dráha převrhly dlabanou dřevěnou kolébku se spícím dítětem. Ta se při doteku se zemí změnila v kruhovou hradbu stěn kráteru.

Pokud vám nestačí pohled z dálky, dá se přímo mezi příkré stěny na dno kráteru zajet terénním vozem. Nejlepší výhledy jsou ale z výšky - resort Glen Helen nabízí vyhlídkové lety helikoptérou.

Domorodá galerie a teplý štrůdl

Kostelík v Hermannsburgu

Hermannsburská misie byla v polovine 19. století založena německými luterány. V dnes již nepoužívané faře, škole a několika obytných budovách si můžete prohlédnout dobové fotografie z dob, kdy se do těchto odlehlých míst cestovalo mnoho měsíců na hřbetě velblouda.

Misie leží na území vlastněném domorodci. Bez povolení smíte navštívit pouze areál bývalé misie a obchodu. Nejslavnejším obyvatelem v historii Hermannsburgu byl bezesporu domorodý malíř Albert Namatjira (1902-59). Ve třicátých letech se naučil od "bílého" umělce Rexe Baterbee malovat obrazy akvarelem v evropském stylu. Malby krajin střední Austrálie jej ve světě "bílých" proslavily natolik, že mu dokonce v roce 1956 jako prvnímu z domorodců bylo přiznáno australské občanství.

Čajovna v bývalé faře provozuje galerii domorodého umění, kde si kromě obrazů slavného Namatjiry prohlédnete i výtvory současných umělců, převážně v tradičním tečkovaném stylu. Na požádání vám také pustí videodokument o životě Alberta Namatjiry i s dobovými záběry umělce při práci. A ještě jeden tip na závěr: vynikající hermannsburský jablečný štrůdl se šlehačkou je vyhlášený v širokém okolí.


Cestou na Uluru

(z Alice Springs na jih po Stuart Highway)


Krátery a kosmonauti

Domorodá galerie v roadhousu Mt. Ebenezer

Sto třicet kilometrů jižně od Alice Springs vás patnáctikilometrová odbočka po prašné Gilles Road dovede k dalším meteoritickým kráterům Henbury. Půlhodinová procházka s výkladovými cedulemi vede kolem největšího z dvanácti kráterů. V porovnání s Gosse Bluffem jsou henburské krátery takové celkem nezajímavé dolíky v zemi, dokud si nepřečtete, že ta díra o průměru asi třiceti metrů vznikla dopadem kusu železné rudy velikosti asi dvěstělitrového barelu (to je takový ten sud, co si spousta lidí dává na zahrádku pod okap). O rázu krajiny vypovídá i fakt, že tu nacvičovali američtí kosmonauti na přistání na Měsíci.

Dlouhou jízdu k Uluru je příjemné přerušit v roadhousu Mt. Ebenezer. Pokud budete mít štestí jako my, posnídáte kafíčko s vynikajícími jablečnými taštičkami čerstvě vytaženými z trouby. Když jste nasytili tělo, neopomeňte potěšit též ducha v malé stylové galerii domorodého umění v zadní místnosti roadhousu.

O zhruba 100 kilometrů dále se nenechte zmást povědomě vyhlížející červenou horou. Na první pohled vypadá jako Uluru, ale plochý vršek stolové hory vám napoví, že jde o Mt. Conner.

Mnoho hlav

Kata-Tjuta neboli "mnoho hlav"

Třicet šest kilometrů od Uluru se nachází Kata-Tjuta. Domorodý název "mnoho hlav" dobre vystihuje dojem ze skupiny více než ctyriceti oblých skalních dómu. Krátkou procházkou pod nebetycnými skalními stěnami 546 metrů vysoké nejvyšší hory Mt. Olga dojdete až do zelené oázy stromů na konci postupně se svírající soutěsky. Ještě zajímavější pak je druhá, tříhodinová procházka do Údolí větrů, procházející labyrintem přímo mezi skalními masivy. Opravdovým vrcholem výletu, doslova i obrazně, je vyhlídka z malého sedla na rozhraní vysokánských stěn sevřeného údolí a otevřené zelené pláně poseté dalšími "hlavami".

Tak a teď, když už víte o kdejakém kameni, díře v zemi i všech štrúdlech v celé střední Austrálii, zbývá nám jen popřát vám štastnou cestu k vaší vlastní objevné výpravě do obdivuhodného centra rudého kontinentu!

Související e-mailové zprávy:
Výlet do Kings Canyonu
O velkém šutru uprostřed pouště
Festival v Alice Springs a rozloučení s Glen Helen


Další povídání: Festival rudého středu (Alice Springs, NT)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 5. října 2003           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz