fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Jak se žije v pustině


září 2002 - NT, Austrálie (Alice Springs)

Pro turistu je Alice Springs důležitým východiskem ke všem atrakcím "Rudého středu". Pro nemnohé obyvatele rozlehlého pouštního vnitrozemí je ale město spojením s civilizací a sídlem důležitých organizací umožňujících život v nehostinném kraji. Běžné vymoženosti jako školní výuka a zdravotní péče se lidem na odlehlých dobytkářských stanicích doručují způsobem pro nás značně exotickým.

Když se procházíte po moderní pěší zóně plné kaváren, restaurací a obchůdků, jen stěží si uvědomíte, že jste uprostřed australské pustiny. Vyasfaltování Stuartovy dálnice v roce 1987 a turistický boom posledních let vytvořily z Alice Springs velice příjemné městečko s veškerými výdobytky civilizace. Při pohledu na všechny McDonnaldy, Colese, Woolworthy a jiné obchody celoaustralských a mezinárodních řetězců se těžko představuje, že veškeré zboží putuje do Alice velkými "road trains", "silničními vlaky", obrovskými náklaďáky se třemi návěsy, nejméně 1500 km z Adelaide.

Největší škola světa

"Happy birthday to you...", dětské hlásky zpívají přání svému spolužákovi k narozeninám. Sbor je trochu rozjetý, každý v jiné tónině a každý žáček skončí jindy. No ale zkuste zpívat sborem přes vysílačku.

"Škola vzduchem" je bezpochyby největší školou na světě. Vždyť jejích 130 žáků je roztroušeno na 1,3 miliónu čtverečních kilometrů! Vyučovací hodiny přenášené radiovým signálem zajišťují základní vzdělání dětem z dobytkářských stanic, domorodých komunit, roadhousů, národních parků a jiných zapadlých koutů vnitrozemí.

Během týdne se děti učí doma s jedním z rodičů podle materiálů doručovaných ze školy. Vypracované domácí úkoly jednou za čtrnáct dní letadlo s poštou odveze zpátky učiteli v Alice Springs. Školní vysílání je pak dvakrát týdně půl hodiny s celou třídou a deset minut osobní výuka žák-učitel. Děti mají možnost vidět svého učitele dvakrát do roka. Jednou při výročním "Srazu školy" v Alice Springs, akci plné her, určené především k seznámení s ostatními spolužáky. Podruhé pak každý z učitelů navštíví své žáky jednou za rok u nich doma.

V návštěvnickém centru School of the Air si prohlédnete videodokument o provozu školy, učební materiály a během školního roku si dokonce můžete poslechnout živé vysílání.

Létající doktoři

Další neobvyklostí je způsob zajišťování lékařské péče v pustém "outbacku". Mnoho komunit leží stovky kilometrů od nejbližší nemocnice. V případě těžkého úrazu nebo nemoci by doprava pacienta k doktorovi zabrala i dnes dlouhé hodiny drncání po nezpevněných pouštních cestách.

Řešení vzniklo v roce 1928 z popudu presbyteriánského reverenda Johna Flynna. Šlapáním poháněné vysílačky navržené Alfredem Traegerem poprvé spojily lidi z vnitrozemí se světem. Služba "létajícího doktora", schopného pomocí malého letadla přinést potřebnou odbornou lékařskou pomoc během chvíle, od té doby již mnoha pacientům zachránila život.

Dnes dvanáct základen "létajících doktorů" zajišťuje sofistikovanou komunikační síť a lékařské služby na území velikosti západní Evropy. Kromě evakuace nemocných a zraněných z odlehlých oblastí "létající doktoři" provádějí pravidelné preventivní zdravotní prohlídky v malých komunitách bez zdravotního střediska. Prostřednictvím vysílaček také dozírají nad mnoha malými vesnickými nemocničkami, obsazenými pouze zdravotní sestrou.

Jednu z funkčních základen Royal Flying Doctor Service si můžete prohlédnout právě v Alice Springs. Kousek za městem pak velký kulatý kámen darovaný místní domorodou komunitou označuje hrob Johna Flynna, který přinesl lékařskou péči do míst, kde nikdy nemocnice nebudou.


Návštěva "školy vzduchem" či základny "létajících doktorů" nepatří mezi bombastické turistické atrakce. Koneckonců, obě organizace jsou tu především pro místní a nikoliv pro turistu. Nicméně chcete-li alespoň trochu nahlédnout, co obnáší život v oblasti s více než sedmi čtverečními kilometry životního prostoru na člověka, jste na správném místě.


Internetové adresy:
Alice Springs School of the Air: www.assoa.nt.edu.au
Royal Flying Doctor Service: www.flyingdoctor.net

Další povídání: O vysychající vodě a mluvících drátech (Alice Springs, NT)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 3. ledna 2004           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz