fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Na sever od Alice


září 2002 - NT, Austrálie

obratnik Kozoroha Co mají společného čerti, plechový kostel a zelení ufoni? Všechny je najdete cestou na sever od Alice Springs! Jinak ale stovky kilometrů podél Stuartovy dálnice "chcípnul pes". Pardon, chci říci klokan. Turistické atrakce mezi Alice Springs a Tennant Creekem jsou stejně svérázné jako lidé, kteří si tuto nehostinnou oblast zvolili za domov.

Kousek na sever od Alice Springs začíná australské vnitrozemí ukazovat svou pravou tvář: vyprahlo a pusto. Hlavní obživou nemnohých obyvatel nehostinného kraje je chov dobytka. Ačkoli na každou krávu připadá často až kilometr čtvereční "pastviny", podle vystouplých žeber lze soudit, že se dobytek více nachodí, než napase. A tak není divu, že se malé osady postavené kolem čerpacích stanic na Stuartově dálnici snaží přiživit z peněženek turistů projíždějících z Alice Springs do národních parků na severu.

Obratník Kozoroha

Ačkoli tomu okolní vegetace nenapovídá, 31 km severně od Alice Springs překračujeme obratník Kozoroha. Malý památník ve tvaru zeměkoule a bílá čára na silnici nás alespoň zeměpisně přenesou do tropické části Austrálie.

UFO

Pozor na UFOny!

Na 388 km zastavujeme abychom natankovali a popili s příslušníky mimozemských civilizací, kteří při svých mezigalaktických letech obvykle zastavují na pivo v hospodě ve Wycliffe Well. Tedy alespoň tak nějak to prezentuje nástěnka plná novinových výstřižků o úkazech UFO ve světě, ale především přímo ve Wycliffe Well a okolí. Poslední ufoni tu byli spatřeni letos v květnu, když místní asi po tři týdny pravidelně ve stejný čas na večerní obloze pozorovali podivné úkazy. Bohužel máme smůlu a žádný marťan, s kterým bychom si potřásli tykadly, tu zrovna není. Tak se alespoň fotíme se třemi zelenými figurínami, které stojí před roadhousem.Kde čert hraje kuličky

S posledním sluníčkem dorážíme na místo zvané Devil's Marbles. Obrovské žulové kameny, zvětralé do kulových tvarů a poházené po okolí, vskutku vypadají jakoby tu čert (devil) hrál kuličky (marbles). 1800 hektarová rezervace je součástí Devonport Ranges, pohoří vystaveného erozním vlivům atmosféry po více než 1,8 miliardy let, jednoho z nejstarších na světě! Procházka mezi povalujícími se a na sebe různě navršenými obřími kamennými koulemi při západu slunce je zážitkem nejen pro geology. Přespáváme na kempovišti poblíž, abychom se užili "Ďáblových kuliček" i za východu slunce.

Když po večeři sedíme venku, uvědomujeme si, že po dlouhé době je slyšet cvrčky a ve vzduchu cítit vlhkost. V suchém vzduchu v Alice Springs vlhkoměr ukazoval hodnotu 25 %, náš nos nám napovídá, že se přece jen přesouváme do vlhčích tropů.

Tennant Creek

O dalších sto kilometrů severněji stále po Stuartově dálnici už leží Tennant Creek - "zlaté srdce Austrálie". Zde probíhala poslední australská zlatá horečka. Něco zlata se tu těží dodnes, ale město žije především z měděných dolů. Zajímavostí města je historická architektura. V oblasti bez vzrostlých stromů se hlavním stavebním materiálem stal vlnitý plech dovážený tisíce kilometrů z měst na jihu. Při procházce po hlavní třídě tak můžete obdivovat ubytovny horníků z roku 1935, silně připomínající rezavou garáž z vlnitého plechu, nebo řeznictví, v němž řezník, který neměl k dispozici lednici ani led porážel dvakrát do týdne krávu a pak prodával čerstvé maso, dříve než se stihlo zkazit.

Raritou a skvostem pak je křesťanský kostel, původně postavený roku 1904 v Pine Creeku a v roce 1936 demontovaný a přestěhovaný do Tennant Creeku. Během 760 km dlouhého přesunu náklaďáky převážející díly zapadly do bahna a náklad musel být složen podél cesty. Kostel se tak proslavil jako "nejdelší svatostánek na světě".

Jako všechny historické stavby je celý postaven z vlnitého plechu, nechybí ani nezbytná nádrž na dešťovou vodu. V jednoduchém interiéru z bílé dřevotřísky se zajímavě prolínají křesťanské symboly s tradičním uměním domorodců, kterých je dnes v třiapůltisícovém Tennant Creeku většina.


S výjimkou Devils Marbles lze turistické atrakce na 520 km mezi Alice Springs a Tennant Creekem jen těžko zařadit do kategorie "nutno vidět". Sedmdesát let staré plechové garáže těžko nadchnou Evropana jako historická stavba a zelení mužíčkové připomínají spíše americký kýč. Přesto takové maličkosti skládají cestovateli mozaiku života v odlehlých končinách Austrálie, kde i na počátku 21. století je asfaltová cesta přepychem, nedostatek vody základním omezením a svérázný humor a nadsázka základním předpokladem přežití.Související e-mailová zpráva: Pouští i tropickými pralesy, pěšky i na kánoi


Další povídání: Rodinný festival v Tennant Creeku (Tennant Creek, NT)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 3. ledna 2004           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz