fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Kde volavky dávají dobré ráno


29. září - 7. října 2002 - Yellow Waters, NT, Austrálie

Osvícené prvními ranními paprsky válí se mlhy nad billabongem Yelow Waters. Siluety divokých koní se rýsují tam, kde tůň přechází v pevnou zem. Tiché vrčení výletní lodičky vyplaší volavku. Několik mávnutí křídel a je pryč.

Časně zrána vyráží na pozorování ptáků i turistické lodě

Je konec září, v národním parku Kakadu se dá pohybovat pouze časně zrána. V šest hodin, půl hodiny před východem slunce, teploměr ukazuje dvacet pět stupňů Celsia. Do desáté hodiny obvykle zvládneme jeden až dva krátké výpady, nežli teplota stoupne na čtyřicet. Poté už je naší záchranou pouze jedno ze dvou klimatizovaných návštěvnických center nebo plavecký bazén v městečku Jabiru.Kromě vodního ptactva spatříte v ranních mlhách i divoké koně "brumbies"

Ornitologův sen

Ibis "jabiru" a divoké husy "magpie geese"

Zatímco pro pěší výlety je doba zcela nevhodná, dosyta užíváme dalšího fenoménu, díky němuž národní park Kakadu získal dvojí zápis na listině UNESCO. V období dešťů voda z řeky South Aligator zaplavuje travnaté pláně parku. V hlubších místech se vytvoří záplavová jezírka - billabongy. Většina billabongů je pouze sezónních, ale těch pár, které jsou dostatečně hluboké a velké, aby udržely vodu celoročně se stává významnými oázami života pro veškeré zvířectvo a ptactvo.

Nyní, na konci suchého období (září, říjen), kdy ostatní vody vyschly, můžete v oblasti Yellow Waters pozorovat doslova tisíce ptáků, pro něž je mělký rybník posledním zdrojem obživy. Nejkrásnější atmosféru mají rybníčky časně po ránu, obzvláště když se nad vodou válí mlhy a z nich v záři vycházejícího slunce vystupují silulety vodních ptáků a divokých koní.

Ranní procházka

Australské "koroptve" se místo útěku maskují
v suchém listí

Kromě placených vyjížděk lodí s pozorováním vodního ptactva a krokodýlů turistický resort Cooinda v Yellow Waters také pořádá zdarma ranní procházku s průvodcem. Sraz je v sedm, scházíme se čtyři včetně průvodkyně. Kromě spousty vodního ptactva na hodinové procházce pozorujeme i další zajímavosti: hnízda mravenců slepovaná z listí a jakési "koroptve", které se v případě nebezpečí místo útěku přitisknou k zemi. Strategie se to zdá být úspěšná, neboť díky svému zbarvení dokonale splývají s okolím. Nemít s sebou odborníka, vůbec bychom si jich nevšimli, přestože jich sotva dva metry od nás leží hnedle pár.

V období sucha působí značka zákazu koupání uprostřed vyschlé pláně
poněkud komicky

Dvě tváře krajiny

Stejný resort večer pořádá promítání dipozitivů okolní krajiny z různých obdobích roku. Při deštích se řeky rozvodní a zatopí okolí. Na příjezdové silnici k přístavišti lodí se zaměstnanci resortu prohání na motorovém člunu. Pohyb po národním parku je omezen na hlavní komunikace, ale na pláních se všechno zelená a ožije. Na konci sucha je pak příroda seschlá do hněda nebo zčernalá častými požáry. Značka "Nekoupat se, krokodýli!" zabodnutá uprostřed louky seschlé trávy působí komicky. Na vysychajících jezírkách se slétají desetitisíce divokých husí. Přestože rozdíl mezi obdobím sucha a deštů je propastný, obě období mají pro obyvatele Yellow Waters své kouzlo.


Související e-mailová zpráva: Národní park Kakadu


Další povídání: Nemocná země duhového hada (Ranger Mine, NT)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 1. května 2004           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz