fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Skákající krokodýli


7. října 2002 - Adelaide River Crossing a 16. října 2002 - Darwin, NT, Austrálie

Poutač na plavbu skákajících krokodýlů na řece Adelaide rozhodně nepřehlédnete.

Říční hladinu čeří jen neslyšné klouzání malé loďky. Těsně nad vodou se houpe syrový kus masa. Chramst! Návnada zmizí v zubaté tlamě obřího krokodýla, který se neslyšně ztratí v kalné vodě.

Cestou z národního parku Kakadu do Darwinu návštěvníka čeká zvláštní atrakce. Řeka Adelaide je, stejně jako ostatní řeky a billabongy na severu, plná krokodýlů. V místě zvaném Adaleide River Crossing si můžete prehistorické plazy prohlédnout pěkně zblízka. Vyjížďka na lodi vám ukáže až pětimetrové kusy přímo "v akci", jak láká propagační leták. Místní lidé naučili krokodýly vyskakovat z řeky pro kus masa, který drží průvodce zavěšený na tyči na přídi lodi. Ačkoli celá atrakce působí zpočátku trochu cirkusovým dojmem, nikde jinde po setkání s lidožravými plazy ve volné přírodě asi toužit nebudete. Krom toho se od průvodců, kteří se již léta aktivně podílí na vědeckém výzkumu krokodýlů, dozvíte spousty zajímavostí.

Krokodýli proti rakovině?

"Krokodýli jako živočišný druh pobývají na světě již 250 miliónů let, tedy déle než dinosauři.", vypráví náš kapitán při čekání na dalšího "skokana". Tzv. slanovodní krokodýli (Crocodilus porosus) se dožívají stáří 70 - 120 let a dorůstají do délky až 5-8 m (samci), resp. 4,5 m (samice). Mají dobře vyvinuté čtyřkomorové srdce (ostatní plazi mají jen tři komory), které na rozdíl od nás lidí umí ovládat! Krokodýli dokáží zavřít až tři srdeční komory, čímž sníží tep až na tři údery za minutu. Pak vydrží až hodinu a půl pod vodou. Mají také nevšedně vyvinuté všechny smysly. Specialitou jsou tlakové senzory u koutků tlamy, které jim umožňují perfektní orientaci i v kalné vodě.


Zatímco mladý, třímetrový krokodýlek s potěšením na návnadu vyskočí...

... pětimetrového "starocha" už kouskem masa k velkému výkonu nepřinutíte.

Výjimečný je i imunitní systém krokodýlů. Přes častá zranění netrpí ve špinavých vodách žádnými infekcemi ani viry. V posledních letech vědci dokonce zkoumají možnost výroby léků z krokodýlí krve. Asi nejzajímavější pokusy jsou s lékem proti rakovině, kterou prý krokodýli netrpí.

Pro dospělého samce slanovodního krokodýla není problém zadávit bůvola. Člověk je tedy pro něho velikostně přijatelným soustem. Ačkoliv se tomuto druhu krokodýlů říká "slanovodní", vyskytují se i v řekách až 300 km od moře. Vzhledem k počtu plazů je rozumnou prevencí nechat si na celém severu Austrálie zajít chuť na koupel ve volné přírodě. Díky stovkám cedulí varujícím turisty je množství lidí napadených krokodýlem v posledních letech velice nízké, ve všech případech se jednalo o lidskou neopatrnost, často zaviněnou opilostí.

Krmení na Krokodýlí farmě - s první slepicí se z poklidné vody začnou nořit pěkní macci.

Kůže na kabelky

"V tomto rybníku chováme přes osmdesát krokodýlů", vysvětluje nám průvodkyně na Krokodýlí farmě u Darwinu. Těžko je nám uvěřit, hladina v nevelkém rybníku se ani nehne. Chvíli nato dva zaměstnanci otevřou branku ve vysokém plotě, kterým je rybník obehnán. Dovnitř vnáší dvě přepravky zabitých slepic. Buch, buch, buch... Tělo slepice rytmicky tluče do země, signál k obědu. Nehlučně a bez jediné vlnky se nad hladinou objeví oči prvního krokodýla. Za ním se objevuje další. A další. A další... Někteří plazi vylézají až na břeh, zřízenci se jim slepicemi zručně trefují přímo do tlamy. Pár trhnutí hlavou a celá slepice jediným polknutím mizí v krokodýlově břiše. Revolver za pasem jednoho ze zřízenců napovídá, že ne vždycky musí být polední krmení takto klidné.

Nic nepotěší krokodýlí tlamu tolik, jako dobře mířená slepice.

Farma u Darwinu se specializuje na chov slanovodních krokodýlů a živí se prodejem jejich kůže a masa. Vejce v inkubátorech zahřívají na teplotu, při které se líhnou samečci. "Na jatka" jdou krokodýli ve třech letech nebo při dosáhnutí délky jeden a půl metru. Kdo by se taky chtěl prát s většími.

Malí krokodýlci na Krokodýlí farmě u Darwinu

Aby návštěvníkům umožnili srovnání, chová farma i několik menších sladkovodních krokodýlů (Crocodilus Johnsoni). Ve zvláštních bazénkách si také můžete prohlédnout přerostlé krokodýly-samotáře, nevhodné pro chov, kteří při páření napadají samičky. Zajímavostí je i krokodýlí albín "Snowy", tedy "Sněžný". Nechybí tu ani nejznámější australský krokodýl, hrdina z filmu "Krokodýl Dundee".

Sladkovodní krokodýli se živí rybami. proto mají protáhlou úzkou tlamu s ostrými tenkými zuby jako rybářský háček.

Romantická koupel? Jen v kachlíkovém bazénu!

Když jsme přijížděli do národního parku Kakadu, pobavila nás věta z knížečky doprovázející vstupenku do národního parku: "Jediné stoprocentně bezpečné místo na plavání v celém Kakadu je plavecký bazén uprostřed městečka Jabiru." Dnes už se nesmějeme. Na vlastní oči jsme viděli, jak neslyšně a bez vlnky dokáží krokodýli plavat, když se ze zdánlivě prázdného jezera na farmě začali nořit desítky plazů.

Z krokodýla plujícího kalnou vodou vás sežrat toho příliš neuvidíte.

Pokud se dostanete do australského Severního Teritoria, doporučujeme vám návštěvu některých krokodýlích atrakcí. Nejlépe dříve, nežli vás ve čtyřicetistupňovém vedru napadne ignorovat varovné cedule a "jen na chviličku" se zchladit v některém z neodolatelně lákajících jezírek. Ostatně posledního turistu sežral krokodýl sotva dva týdny poté, co jsme z národního parku odjeli. Shodou okolností to byla německá turistka, která týden před tím přežila pumový útok na ostrově Bali. Ale to už je jiný příběh.


Související e-mailová zpráva: Národní park Kakadu


Další povídání: Absolutně pozitivní zprávy (Perth, WA)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 14. května 2004           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz