fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Setkání nad opocenými knedlíky


8.-14. října 2002 - Darwin, NT, Austrálie

"Až přijedete do Darwinu, určitě se Clare ozvěte!", nabádá nás Gábina. Stojíme na letišti v Sydney a ona s Radkem brzy odškrtnou další zemi na dvouleté cestě kolem světa, Nový Zéland. O půl roku později Blanka v telefonním automatu trochu nejistě vytáčí číslo z ušmudlaného papírku. "Ano, ráda vás poznám. Co kdybyste přišli zítra na lehkou večeři?", rozptyluje Clare naše obavy z obtěžování neznámých lidí.

Na návštěvě u Clare

Křivolaké cesty

Vzpomínáme, co všechno předcházelo krátkému telefonátu. Před rokem a půl potkali naši kamarádi Gábina s Radkem na výletě v Thajsku milou australskou dvojici - Nicol a Jeffa. "Až dorazíte do Austrálie, určitě se stavte u nás na Tasmánii", loučí se na konci společného dne. O pár měsíců později hlásí Radek hladké přistání v Darwinu. Jeff v odpovědi na e-mail posílá i telefon na svou sestřenici Clare, která v hlavním městě Severního Teritoria bydlí. U Clare nakonec Radek a Gábina stráví celý týden, nežli koupí a vybaví kola na předlouhý cyklistický maraton po Austrálii. O pět měsíců a sedm tisíc kilometrů později Radek s Gabčou zjišťují, že na návštěvu Jeffa a Nicol na Tasmánii nezbyl čas, a tak se už pravděpodobně nikdy nepotkají. Nám ale při odletu nezapomněli předat Clařino číslo. Skoro rok po Radkovi a Gábině zvoníme u domku v poklidné Darwinské čtvrti. Kdo na nás asi čeká?

Chvála větráku

Joana a Fiona celé dny doslova "leží v knihách"

Clare a se svým manželem Ianem zcestovala velkou část světa i Austrálie. Momentálně tráví Ian, univerzitní matematik, několik měsíců na konferencích po USA a v Evropě. Clare zůstala doma s dospívajícími dcerami Joanou (17) a Fionou (15), aby jim dělala zázemí při zkouškách ve škole. Jen co jí dcery nebudou potřebovat, vyrazí do světa za Ianem. Vánek od moře příjemně ochlazuje terasu jejich vzdušného domu. Než se dopečou domácí pizzy, na jejichž obkládání se střídavě podílíme, objevíme spoustu míst světa, ze kterých máme podobné zážitky.

"Brzy začne období dešťů, teploty stoupají a je strašné dusno. To není dobrý čas na kempování. Jestli chcete, můžete pár dní 'tábořit' tady", končí Clare už tak velmi příjemný večer. Pro nás pozvání znamená tři noci blaha v klimatizované pohodě pod stropními větráky. Do našeho "bydlíku", obytného auta, jsme si proti tropickému dusnu také pořídili větrák, ale záložní baterka v autě vydrží točit vrtulí sotva hodinu. Za tu dobu stihnou noční teploty klesnout stěží na 28°C, při kterých se zaliti potem pokoušíme usnout.

Continental Hruba Mouka

Opocené knedlíky

Návštěvní řád u Clare v domě je jednoduchý: "Obslužte se sami. Berte si co najdete, až pojedete nakoupit, tak to doplňte." Revanšujeme se ukázkami české kuchyně. Když guláš slaví úspěchy, odhodláme se předvést bramborové knedlíky plněné salámem. V obchodě objevujeme pytlík "Continental Flour". Mezi nápisy v osmi řečech se skví i české "Hruba mouka". S kysaným zelím "made in Germany" je iluze domova dokonalá. Až na ta vedra. "Ale to byste si taky zvykli. Když jsme se přistěhovala z Anglie a poprvé jsem vařila vánoční puding v pětatřicetistupňovém vedru, proklínala jsem každou minutu u horké plotny. A to se vánoční puding míchá čtyři hodiny!", uklidňuje nás Clare.

Malování - pěkná dřina

Další večer se od Clare dozvídáme o strastech malířského řemesla. V "naší" ložnici visí obraz asi 150 x 100 cm, který by se dal nazvat "Plot u letiště". "Ten jsem malovala, když se měl Ian vrátit z Kanady." vzpomíná Clare. "Tak dlouho jsem chodila studovat detaily drátěného plotu, až mě odvezli na policii - byla jsem podezřelá ochrance letiště. Pak trvalo týdny, než se mi podařilo vystihnout barvu oblohy těsně po západu slunce - tahle plocha má přes třicet vrstev! Vůbec jsem se s tím obrazem nedokázala rozloučit. Ale pomohl mi Ian. Řekl, ať mu ho dám jako dar k narozeninám."

Plot u letiště - až budete malovat letiště u vás doma,
pozor na ochranku

U dalšího velkého plátna se dozvídáme, že malířka musí chodit na pravidelná cvičení, aby se udržela fyzicky ve formě. "No jen si zkuste malovat takhle velké plátno jedním tahem od kraje ke kraji. Tohle už nemohlo být větší ani o píď, dál prostě nedosáhnu." Malíř prý totiž na diváka působí nejen zvoleným motivem a výběrem barev, ale i stylem tahů štětce. V poslední době Clare fascinuje těžba a vše kolem ní. Už přes tři měsíce jezdí po okolních dolech, studuje detaily a sbírá inspiraci na sérii dvanácti obrazů z hornického prostředí.


Když se čtvrtý den loučíme, jsme vděční za thajský výlet našich kamarádů. Bez něho bychom totiž nepoznali zblízka život v Darwinu, ani další zajímavé přátele na našich cestách.

Oheň - větší obraz už nešel namalovat,
víc Clare ruce neroztáhne

Související e-mailová zpráva: Od Darwinu až do Západní Austrálie


Další povídání: Střípky z Darwinu (Darwin, NT)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 10. června 2004           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz