fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Střípky z Darwinu


8.-14. října 2002 - Darwin, NT, Austrálie

"Konečně moře!!!" Propocená trika odlepujeme od sedadel. Třicet pět ve stínu, dva týdny v krokodýly zamořeném národním parku Kakadu, pár set kilometrů v rozpáleném autě... Prosolený vánek vábí ke slastem rajským. Ale ouha! "Od června do října se v pobřežních vodách vyskytují žahavé medůzy. "Žahnutí medůzy může být smrtelné", varuje cedule zapíchnutá v písku. Co je tohle za divný kraj?

"V případě napadení potřete ránu octem a dále postupujte jako při uštknutí hadem." A je po koupeli. V řekách krokodýli, v moři medůzy. "Takže se v moři koupete od června do září?", vyzvídáme od okolojdoucí paní. "Taky ne, to je moc zima a fouká studený vítr. Tady má skoro každý doma bazén." Naštěstí s námi, co jsme doma v autě bez bazénu, se na většině australských pláží počítá. Odcházíme se zchladit do veřejných sprch.

Co přinesla Tracy

Temné hučení, praskot lámaných kmenů, výkřiky hrůzy zanikající ve skučení větru. Tak pamětníci vzpomínají na Štědrý den roku 1974. Toho večera zasáhla Darwin drtivá síla cyklonu Tracy. Devadesát pět procent budov bylo vážně poškozeno. Čtyřicet devět lidí cyklon usmrtil. Noc hrůzy měla ale ve výsledku i své světlé stránky. Jako by celé neštěstí spojilo darwiňany a nalilo jim novou sílu do žil. Své město postavili ještě krásnější než bývalo. Ti, kdo zažili období nadšeného budování říkají, že nový duch rostl spolu s novými budovami.

Půl světa za půl dne

Dnes je Darwin kvetoucí metropolí australského severu a velkou bránou do Asie. Vždyť do indonézské Jakarty je odtud blíž než do hlavního australského města Canberry. Za jediné odpoledne v Darwinu se dá seznámit s kulturou půlky světa. V Darwinských ulicích zaslechnete evropské a asijské jazyky stejně často jako australskou angličtinu. Různé prameny uvádějí, že ve městě žije 45 až 60 etnických skupin. Národnostní rozmanitost si v Darwinu doslova "vychutnáte". V Indian Cafe nám indické lassi, jogurtový nápoj, nalévá pravá Indka v sárí. Při obědě si pochutnáváme na řeckém gyrosu, zakřivení prodavačova nosu nás nenechá pochybovat o jeho původu. Večeříme pro změnu v bistru u drobného Číňana.

Večerní trhy

Gastronomický výlet kolem světa pokračuje na večerních trzích na pláži Mindil Beach. Francouzské palačinky crepes, thajská laksa, japonské suši. Mezi stánky nechybí ani australské speciality - hamburgery a barbecue, grilovaná masa a klobásy. S plným žaludkem a s ovocným koktejlem či čerstvě vymačkaným džusem v kelímku v ruce si můžete sednout na vyhřátý písek na pláži a pozorovat měnící se barvy slunce zapadajícího do moře.

Na večerním trhu ale najdete nejen jídlo. Potřebujete nový šperk, dárek nebo suvenýr? Ručně vyráběný dřevěný nábytek, kovaný svícen, nový klobouk nebo snad kožený bič? Nebo se raději dozvíte, jaký osud máte vepsaný v dlani? Či snad věříte více kartám? Člověk se z toho všeho lehce unaví. Ale vaše znavené tělo zajisté napraví čtvrthodinka masáže...

Západem slunce zábava zdaleka nekončí. Fascinovaně sledujeme kejklíře s ohněm. O kus vedle se ozývá rytmické práskání, to prodavač bičů zručně roztáčí v každé ruce jeden ze svých výrobků. Hudba přijde v zápětí. Pohodový jazz v podání tří kluků na basu, bonga a pět různých didgeridoo se nese nocí a zní nám v uších ještě při usínání jako ukolébavka.

Stánky Indian food a Doner kebab.
Francouzské palašinky crepes.
Je libo šálek kávy?

Mirek mlsně prohlíží další z asijských stánků.
Nabídka indické kuchyně.
Porazili jste dnes odpoledne klokana? Rádi vám jej ugrilujeme!

A co japonské suši?
Pravé australské hamburgery.
Stánek filipínců.

Ozdobíte se páskem z mušliček či skleněnými korálky?
Nabídka krokodýlích klobouků a lebek je široká.
Dárkové předměty v podání trhů na pláži Mindil.

Malíř na trhu.
Cingrlátka.
Dřevěné suvenýry.

Věštění z karet.
Masážní salón k vašim službám.
Západ slunce na pláži Mindil.Související e-mailová zpráva: Od Darwinu až do Západní Austrálie


Další povídání: Park pouště a divokých zvířat (Alice Springs a Darwin, NT)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 21. června 2004           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz