fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Park pouště a divokých zvířat


14. 9. - Alice Springs a 15. 10. 2002 - Darwin, NT, Austrálie

"Trnitý ďábel" Thorny Devil (Moloch ostnitý)

Již měsíce bloudíte australskými pouštěmi a ještě jste neviděli ostny obrněného "ďábla"? Také se vám líbí roztomilý klokánek bilby, ale po mnoha probdělých nocích jej ne a ne zahlédnout hopkat mezi keři? Dovolená v Austrálii končí, ale vy jste ještě neviděli některého z roztodivných zástupců australské fauny? Zajděte si do Wildlife Parku!

V Severním Teritoriu najdete hned dva - Desert Park v Alice Springs a Wildlife Park u Darwinu. Oba patří mezi nejzajímavější zoologicko-botanické zahrady, jaké jsme kdy viděli. Zvířata od hmyzu, plazů přes savce až po dravce jsou tu představována v jejich přirozeném prostředí. Celý den od devíti do pěti nám sotva stačí na prohlídku areálu, expozic, návštěvního centra a absolvování všech možných přednášek a aktivit.

Desert Park - Park pouště v Alice Springs

Letci

Hlediště venkovního amfiteátru je plné. Vysoko nad našimi hlavami ladně krouží dravec. Najednou složí křídla a volným pádem jako kámen se řítí k zemi... a v momentě drží v pařátech kořist. Ranger s koženým váčkem na šňůře napodobuje pohyb hlodavce po zemi, a tak celý lovecký manévr probíhá přímo na "jevišti". Dobře připravené sokolnické divadlo ukazuje přirozené zvyky a chování dravců přímo před našimi zraky. Hvězdou programu pak je orel přiživující se pštrosími vejci, která rozbíjí dobře mířeným kamenem drženým v zobáku.

Ranger s orlovcem říčním (Osprey)

Po ptačím představení procházíme "les" s jeho typickými obyvateli - klokany a ptáky Emu. Následují voliéry - do největší z nich vcházíme dvojitými dveřmi. V okamžiku se ocitáme uprostřed křovinatého hájku a desítky ptáčků nám poletují přímo okolo hlavy.

Ve voliéře
Papoušci ve voliéře

Přednáška "Bushtucker" aneb co všechno se v přírodě dá jíst

Lékárna pouště

"Vítejte v pouštní části Desert Parku. K čemu myslíte, že je užitečná tato rostlina?" Domorodý ranger zahajuje procházku nazvanou "Přírodní lékárna pouště". Společně jdeme po okruhu ukazujícím různorodost pouštního prostředí a postupně se dovídáme, k čemu a jakým způsobem využívají jednotlivé keře, stromy a rostliny místní domorodci. Procházka končí v malém altánku, kde si můžeme prohlédnout plody pouštního kokosu či ovonět divoké pomeranče, které zrovna nerostou.

Suché řeky

Pokračujeme částí věnovanou pouštním řekám. Ačkoli po povrchu tu voda teče jen zřídka, vysychající koryta jsou životadárným zdrojem pro mnoho rostlin a živočichů. Obdivujeme mohutné eukalypty, které svými kořeny najdou vodu až třicet metrů hluboko. S obyvateli louží a billabongů se zblízka seznamujeme v expozici akvárií.

Noční dobrodružství

Asi největším zážitkem v Desert Parku je "Nocturnal House", tedy noční dům. Nejenže se tu příjemně ochladíte, ale v obřích teráriích si prohlédnete živočichy, které normálně uvidíte pouze v noci, tedy prakticky nikdy. Mnozí z nich jsou pak ještě vzácné druhy na pokraji vyhynutí. Vedle různých ještěrek, hadů, myšek i netopýrů tu konečně vidíme na vlastní oči pouštní ještěrky Thorny Devil ("trnitý ďábel", Moloch ostnitý) a "odulou" ještěrku Blue Tongue ("modrý jazyk", Tilikva), roztomilého myšoklokana "bilby" (Bandikut králikovitý) nebo vzácného téměř vyhynutého klokánka "mala".

"Modrý jazyk" Blue Tongue (Tilikva)

Nejlepší kino

Na závěr si zajdeme odpočinout do kina v návštěvním centru na film o vzniku okolní krajiny. Panoramatická projekce nás lehce vtáhne do děje. Na závěr se obří filmové plátno sroluje. Výhled za prosklenou stěnou přesně odpovídá poslednímu záběru filmu. Reálné pohoří, o kterém celý film byl, láká jako pozvánka: hurá ven a novýma očima si prohlédnout ten zázrak přírody ještě jednou.

Přírodní kinosál - na konci představení se širokoúhlé plátno sbalí a odhalí výhled ven

Wildlife Park - Park divokých zvířat u Darwinu

Ledňák modrokřídlý, hlasitě se chechtající kukaburra

Návštěva Desert Parku v Alice Springs byla tak skvělá, že druhý park u Darwinu jsme si nemohli nechat ujít. Wildlife Park prezentuje faunu a flóru tropické oblasti kolem Darwinu. Kromě původních australských druhů tu najdete i zvířata zavlečená, ale pro oblast typická - jeleny a vodní buvoly. Místní rangeři (správci parku) se mohou pochlubit také úspěšným rozmnožovacím programem vzácných druhů a "Záchranou zvířecí stanicí", kde ošetřují osiřelá, nemocná nebo zraněná zvířata.

Darwinský Wildlife Park zabírá 400 hektarů lesa, a tak rádi využijeme vláček, který každou čtvrthodinu objíždí park a zastavuje u jednotlivých expozic. Stejně jako v Desert parku si ve venkovním divadle nenecháme ujít přehlídku dravců. Tady však jsme v oblasti hojných řek a pobřeží moře: "Osprey (Orlovec říční) loví ryby i hluboko pod vodou. Se sbalenými křídly jako projektil zapadne pod hladinu a s kořistí v drápech dokáže vyletět přímo z vody." Než ranger dopoví, ozve se rána o hladinu a s mohutným cákáním a rybou v drápech z jezírka vylétá malý dravec, jako z vody zrozený fénix.

Okolní lesy jsou rájem ptactva, a zástupci z různých typů porostu zabírají plných dvanáct voliér. Nechybí ani naši oblíbenci chechtaví kukaburáci (Ledňák modrokřídlý). Opět několika voliérami přímo procházíme, tentokráte dokonce po zvýšeném chodníčku mezi korunami stromů, takže doslova nakukujeme ptákům do hnízda.

Ze zvýšeného chodníku ve voliéře doslova nakukujeme ptákům do hnízda

Opět nechybí skvělý nočního dům. Největší atrakcí darwinského parku ale pro nás je obří "akvárium". Pozorujeme různé želvy a "z oka do oka" koukáme pětimetrovému exempláři slanovodního krokodýla (Krokodýl mořský). Vrcholem se stává průchod podvodním tunelem "velké řeky" s ohromnou barramundou (Baramundi australský), malým rejnokem a téměř dvoumetrovým mečounem odpočívajícím přímo nad naší hlavou.

Na slovíčko s pětimetrovým krokodýlem

Želva s prasečím nosem (Pignose turtle),
jeden z obyvatel severských vod
S krokodýlem z oka do oka

Každý ze dvou dnů prožitých v parcích nám přinesl spoustu zážitků a také lepší poznání okolní přírody. Většinu z předváděných zvířat jsme, přestože téměř denně kempujeme v divočině, neměli šanci pozorovat. Pokud si můžete dovolit investici 18 dolarů za vstupné, vřele vám návštěvu parků doporučujeme. A přijďte hned ráno na začátku otevírací doby. Jinak totiž sotva stihnete všechny atrakce a doprovodné programy, které vám k návštěvě i jinak skvělé zoologické a botanické zahrady přidají pocit, že jste to všechno zakusili a osahali zblízka tak, jak by se vám to v divočině jen sotva povedlo.

Podvodní tunel
Podrbejte si mečouna na břiše!

Internetové adresy:
Wildlife Park u Darwinu, Desert Park u Alice Springs

Související e-mailové zprávy:
Pouští i tropickými pralesy, pěšky i na kánoi
Od Darwinu až do Západní Austrálie


Další povídání: Absolutně pozitivní zprávy (Perth, WA)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 25. června 2004           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz