fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - Články
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Úvodem


Míra, Blanka a Opera v Sydney

Nejprve dovolte, abychom se představili. Jmenujeme se Blanka a Mirek Novákovi. Není tomu tak dávno, kdy jsme vedli spořádaný život bežných občanů naší malé republiky - ráno vstali, vyrazili do práce, u vrátnice si odpíchli příchod a vrhli se do pracovního cyklu. Blanka celý den zasvěcovala vědění chtivé lidi do tajů výpočetní techniky coby softwarový školitel. Mirek pak vytvářel a programoval matematické modely, které pomáhají řídit a zlevňovat čištění následků chemické těžby uranu v oblasti Stráže pod Ralskem. Z práce domů, uvařit večeři, zkrátka celkem všední život.

I když přeci jen v něčem jsme se lišili. Místo toho, abychom se po večerech dívali na televizi, brázdili jsme prstem mapy dalekých zemí, studovali průvodce, stahovali informace z internetu, prostě plánovali. Naším velkým snem byl kontinent na druhém konci světa, tajemná země Oz, ostrov klokanů, koal a nekonečných rudých pouští - Austrálie.

Myšlenka navštívit a pořádně poznat zemi protinožců nás drží již dlouho, celých osm let, od Mirkovy předchozí cesty po Austrálii a Novém Zelandu v roce 1992-3. Prakticky hned po návratu se začal zajímat o to, jak se podívat na ostrovní kontinent ještě jednou, na delší čas. Neboť jen tak lze dostatečně zažít jedinečnou atmosféru poklidného australského životního stylu, zcela odlišnou od shonu a stresu tolik typického pro naši starou Evropu. Ale znáte to. Nejdřív dodělat školu. Potom civilní služba. Bez peněz to taky jde špatně, takže ještě trochu si vydělat. A roky běží, člověk stárne, sen se vzdaluje.

Jenže my jsme se nedali. Náš sen se výrazně přiblížil a přípravy nabraly konkrétního směru ve chvíli, kdy jsme se v Praze potkali se zástupcem holandské agentury zprostředkovávající víza do Austrálie, na Nový Zéland a do Kanady. V září roku 1999 jsme agenturu požádali o podrobný rozbor naší situace. Výsledek byl povzbudivý: ano, máte šanci získat vízum k dlouhodobému pobytu.

Za vydatné podpory profesionálů jsme se vrhli do boje s byrokratickou mašinérií australského imigračního úřadu. Ověřené kopie a právnické překlady všech možných i nemožných dokumentů. Potvrzení o bezúhonnosti. Jazykové zkoušky, uznání dosaženého vzdělání a odborné praxe, posouzení přislušnými australskými úřady, potvrzení, že vzdělání i praxe odpovídá australským standardům. Zdravotní prohlídka, testy na HIV. Dopisy, e-maily a telefonáty do Prahy, Holandska, Austrálie, na ambasádu ve Vídni. Poplatky, platby a další faktury.

Den našeho velkého vítězství nastal 10. dubna 2001. Sám pan velvyslanec australského svazu nám na vídeňské ambasádě předal ten nejlepší dárek k našim sedmadvacátým a třicátým narozeninám. "Víza vám platí pět let ode dne vydání, do dubna 2006. Do Austrálie musíte dorazit nejpozději 3. listopadu 2001. Pak už si můžete v Austrálii dělat, co chtete, třeba se povalovat na pláži. Hodně štěstí." A tak je máme. Rezidenční víza do Austrálie, s pracovním povolením, neomezenou délkou pobytu, na libovolný počet vstupů . První, nejtěžší dveře na cestě za splněním našich snů zejí otevřené dokořán.

Další povídání: Australská víza

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 21. ledna 2002           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz