fotocesty FOTOCESTY.CZ
Austrálie - zprávy z cest
Č L Á N K Y F O T O G A L E R I E Z P R Á V Y   Z   C E S T
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>

Klokaní bobky V.
aneb Mobilní obývák, klokaní podrbání, spousty barvy a broskve v kapse

posláno: 16. 2. 2002, Cobram, Austrálie


Na letošní rok jsme naplánovali objet Austrálii kolem dokola. Při australských vzdálenostech a odlehlosti jednotlivých míst je nejvhodnějším dopravním prostředkem vlastní auto. Ideálním typem vozu s úspěchem používaným mnoha cestovateli jsou dodávky, kterým se tady říká "van" s vnitřkem upraveným ke spaní. V prosinci před vánocemi se nám ozval Stáša, který žije u Brisbáně a který cestovatelům z Čech pomáhá takové vozy koupit a u něho na pozemku upravit. Stáša našel naše články na Tiscali a sám nám nabídl svou pomoc s koupí auta. Když se zmínil, že by potřeboval pomoct s tvorbou internetových stránek, bylo nám jasné, čím se mu odvděčíme. A tak když nás na začátku ledna vyhnaly lesní požáry z národních parků kolem Sydney, rozhodli jsme se vzniklou mezeru v programu zaplnit návštěvou Stášovy "vanpackerské základny" u Brisbáně.

Stáša u počitadla Stáša figurky
Stáša u počítadla Stáša s maňásky

Stáša kdysi utekl do Německa a odtud později do Austrálie. Tady se nejprve živil opravováním praček. Poté ale přišel na to, že mnohem zábavnější je živit se prodejem maňásků - boxujících klokanů, ktere si sám navrhl a v Číně nechal vyrobit. S nákladem maňásků ve velkém "vanu" pak několikrát objel Austrálii kolem dokola (v té době jsme doma sledovali jeho články z cest na internetu na Neviditelném psovi - http://www.neviditelnypes.cz ). Asi před rokem koupil s kamarádem pozemek ve vesnici Laidley asi 80 km od Brisbáně. Je to vlastně jen kousek lesa, který postupně zkulturňuje a zabydluje. Prozatím přespává ve svém upraveném "vanu". Sprchovat se jezdí zdarma do nedalekého veřejného kempu (to tady v Austrálii funguje). Elektřinu si vyrábí pomocí solárních panelů, případně když proudu není dost na pohon nástrojů - vrtaček, pil nebo svářečky, nastartuje benzínový generátor. Během našeho pobytu Mýra Stášovi navrhl internetové stránky a během týdne jsme ho naučili je vytvářet a upravovat.

U Stasi Spani v aute Posum
Vanpackerská základna spaní v autě posum

Naše auto

První den (pátek 4.1.) po našem příjezdu do Laidley jsme na základě inzerátu koupili auto - Mitsubishi L300 Express se sezením pro osm lidí. Protože auto nebylo registrované, museli jsme počkat do pondělka, abychom zařídili technickou, pojištění a registraci. S novými značkami "Queensland - Sunshine state" (Quennsland - stát slunečního svitu, no někdy spíš žáru) jsme pak objížděli podle Stášova návodu Brisbáň a nakupovali věci na úpravu auta - druhou záložní baterku, rádio s kazeťákem, matrace a polštáře z druhé ruky. Na skládce, která se nám moc líbila, jak dobře byla zorganizovaná, jsme pořídili dřevotřískové desky na postel a lišty na poličky.

Auto Znacky
naše auto fungl nové značky

Od úterý do soboty jsme od svítání do soumraku upravovali vnitřek auta. Ze starého železného rámu jsme do zadní části auta udělali úchyty na desky postele. Vyhodili jsme prostřední dvojsedačku, na její místo dali zezadu trojité sezení, kterému jsme přivařili chybějící nožičky a podstavec. Na dopředu sklápěcí opěradlo jsme přišroubovali desku, která nám ve sklapnutém stavu nastavuje postel na normální délku 190 cm. Když ale potřebujeme, dá se ale stále zvednout a pak máme sezení pro šest lidí. Nad zadní okénka jsme vytvořili na každou stranu poličku. Celou podlahu vozu a "schod" za předními sedačkami jsme potáhli kobercem - spousty starých koberců vyhazují obchody, které prodávají a pokládaji nové koberce. Ty staré vyhazují do kontejneru za obchodem a rádi vás nechají si je odvézt. Nebyl zrovna jiný než starorůžový, tak říkáme, že máme "růžovou komnatu". Ještě Blanča nařízla nějakou tu rohožku a interiér byl hotový.

Interiér před úpravami

Interier - predek Interier - sedacky Interier - zezadu
přední sedačky sedačky pohled ze zadu

Zaclonky v akci Vaření
mobilní ložnice mobilní bydlení

Úpravy

Pak Mýra nainstaloval rádio s kazeťákem a připojil záložní baterku s 12 V dvojzásuvkou. Z ní napájíme dvě lampičky-zářivky. Jedna visí nad stolem a jedna pod poličkou nad postelí. Udělali jsme sundávací-zastamdací stůl se sklápěcí nohou. Používáme ho se zvednutou trojsedačkou (sklapnutou částí postele). Tak můžeme jíst nebo psát přímo v autě i když venku prší. Přes dvě boční okénka jsme zvenku přišroubovali síťku proti hmyzu. Do auta jsme pořídili i invertor, přístroj co převádí 12 V napětí v autě na 220 V, a tak jsme sobětační při nabíjení telefonu, počítače i baterek do digitálního foťáčku. Úložný prostor pod postelí jsme vybavili třemi 50-ti litrovými umělohmotnými krabicemi na kolečkách, kam se vejdou všechny naše věci. Když jsme 10. ledna přerovnávali věci z batohů a chystali se s hotovým vozem vyrazit, bylo to přesně devět měsíců po té, co jsme vyjeli z domova.


Související článek:
Kterak ve vaně Austrálii objeti - koupě a úpravy auta na Stášově "vanpackerské" základně, Laidley, Queensland


Další povídání: pokračování: Mobilní obývák, klokaní podrbání,
spousty barvy a broskve v kapse
(NSW, VIC)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 21.ledna 2002           Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz