fotocesty FOTOCESTY.CZ
Cesta do Austrálie 2001 - Blanča a Mýra
Z P R Á V Y   Z   C E S T Č L Á N K Y  -  Z Á Ž I T K Y P Ř Í P R A V Y
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah B&M do Austrálie dále  >>


Třpytivá zrcátka krále světla

2.7. 2001 - Šíráz, Irán

Je jistě mnoho důvodů, proč navštívit Šíráz. Pozůstatky slavné architektury, mauzolea dvou význačných básníků, Hafeze a Sádího, proslulé šírázské zahrady. A tak nás překvapí, když se nejsilnějším zážitkem stane návštěva další z dlouhé řady mešit. Nevšedně zdobený svatostánek, "zrcátková" hrobka šáha Cherágha, Krále lampy, má však jedinečné kouzlo a nepakovatelnou atmosféru.

Blanka v čádoru před mauzoleem
Blanka v čádoru před mauzoleem

Chvíli po západu slunce se přidáváme k davu poutníků a věřících, který se valí girlandami žárovek nasvěcovanou vstupní branou na rozlehlé nádvoří. Aby nás vůbec pustili dovnitř, musí si Blanka v knihkupectví u vstupu půjčit šedivý čádor a ještě přes šátek, dlouhou sukni a rukávy se zahalit do půlkruhového kusu látky. Inu, Irán. Teď pracně klopýtá přes dlouhé cípy a marně se snaží neustále padající čádor udržet na sobě. Když vstoupíme na nádvořA­, jsou ale všechny potíže rázem zapomenuty.

Slavnostně nasvětlený exteriér mešity a vstupní brána, obojí honosně zdobené tradičně modrými ručně malovanými kachlíky, nás nechává stát s pusou dokořán. To nejlepší nás ale stále ještě čeká. Mešita má pánskou a dámskou část a tak odkládáme boty každý ve "své" šatně a vstupujeme oddělenými vchody dovnitř.

Co uvidí pánové

Muži vchází hlavním vchodem, velkými vraty s vysokým prahem. Hned za dveřmi vás doslova oslní nádhera vnitřní výzdoby. Stěny jsou totiž pokryty tisíci malých zrcátek, skládaných do zdobných ornamentů, ve kterých se tříští, třpytí a nespočetněkrát odráží, láme a štěpí světlo žárovek. Bariéra oddělující mužskou a ženskou část se táhne až ke stejně blyštivě nazdobené schráně, v níž leží ostatky šáha Cherágha, Krále lampy.

Stovky poutníků se modlí a líbají hrobku krále, bratra slavného Emáma Rézy, šíitského mučedníka z 9. století, jehož mauzoleum stojí v Mashadu. Posvátnost místa léta živená vroucími modlitbami veřících je ve vzduchu téměř hmatatelná. Vycházím stejně jako ostatní pozpátku, čelem k svatým ostatkům.

Pohled z druhé strany

Dámy vcházejí malým bočním vstupem. Jen dva muži mají přístup do této části mešity. V kruhu žen různého věku, od babiček až po vnučky, sedí učitel koránu, jehož zpěvavé předčítání svaté knihy naplňuje prostor. O pohodu se stará i "rozprašovač vůní", který čas od času neslyšně propluje kolem. Mozaika barevných zrcátek vytváří iluzi sluncem zalitého dne.

I v neforemném čádoru je těžké být nenápadná. Každá z žen ihned ve mně pozná cizinku a zdraví mě "hallo", pokynutím ruky nebo alespoň úsměvem. Jedna roztomilá babička mě dokonce obdarovává cukrátkem. Na všech je vidět povznešená a slavnostní nálada. Také vystojím frontu ke zlatě-skleněné schránce se svatými ostatky. Ostatní se ke schránce tisknou jako v tranzu a líbají její rámy. Já se zvědavě snažím zahlédnout alespoň něco z toho, co schránka skrývá. Marně.

Scházíme se venku na nádvoří a jen pomalu se vracíme do "normálního" světa. Dlouho do noci pak přemýšlíme, jak silné víry a citu jsme byli svědky.

Pokračování: Parní lázeň v poušti (poušť Balučistánu, Pakistán)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah B&M do Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 3. května 2001          Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanča a Mýra Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz