fotocesty FOTOCESTY.CZ
Cesta do Austrálie 2001 - Blanča a Mýra
Z P R Á V Y   Z   C E S T Č L Á N K Y  -  Z Á Ž I T K Y P Ř Í P R A V Y
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah B&M do Austrálie dále  >>


Když monzun přichází

13.7. 2001 - Rawalpindi, Pakistán

Oknem se dovnitř valí proudy vody. Fórový igelit se zbytky izolepy, jimž kdosi okno umně "opravil", se pod náporem sílícího deště dávno provalil a dírou teď leje dovnitř. Kaluž pod oknem se rychle zvětšuje. Rychle zvedám batohy a ostatní věci z betonové podlahy na postel a umělohmotým kbelíkem honím vodu z hotelového pokoje do odtoku v koupelně. V pakistánském Ráwalpindí začaly monzuny.

Dešťů už jsme zažili v životě nepočítaně, však ne nadarmo se našemu rodnému městu Liberci přezdívá "nočník Evropy". Ale tohle je jiné kafe. Obloha se doslova protrhla a voda se valí v nepřetržitém proudu na rozpálené městské ulice. Když se nám podaří stabilizovat situaci v pokoji natolik, že už alespoň další voda nepřibývá, vyhlížíme s úžasem přes vodní záclonu na okně na dění na ulici pod námi. Z třetího patra levného hotelu máme dokonalý přehled.

Městská kanalizace, tvořená povrchovými kanály po okrajích ulice, zjevně nestačí odvádět spousty vod padajících z nebe. Odpadky z pouličních stánků a obchůdků, kterými se přes den většina kanálů plnila, jsou proudem roznášeny po celé silnici. Slejvák neustává, kanály jsou zahlcené a voda na ulici stoupá.

Zpoza rohu se vynořil cyklista. Široké kalhoty vyhrnuté vysoko nad kolena, salwar kamiz - dlouhou košili zcela promočenou, se prodírá sílící řekou valící se po ulici. Voda sahá do půl ráfků kol a při každém šlápnutí se rozstřikuje na všechny strany. Hladina stoupá, déšť nepolevuje.

O chvíli později do ulice zabočí taxík. Voda cáká velkou vlnou, jak se snaží projet záplavou. Uprostřed ale motor škytne a auto zůstává stát v nejhlubším místě. Zoufalý řidič vystupuje do proudu a deště. Odkudsi se objevují dva mladíci a všichni společně, po kolena ve vodě, tlačí auto do vedlejší ulice, kde je vody méně. Auto zmizí za rohem, mladíci se za nedlouho vracejí a dovádí v bahnité řece valící se městem.

Asi po hodině najednou déšť polevuje a během dalších deseti minut ustává úplně. Proud v ulicích slábne, voda klesá a mizí kanály pryč. Když se po ránu probudíme, jsou z hluboké řeky už jen osamělé kaluže, které rychle mizí pod náporem ranního slunce. V deset hodin dopoledne pak, nebýt mokrého zboží sušícího se před několika málo krámky, které nejsou vyvýšené na půlmetrovém schodu nad ulicí, byste nepoznali, že před pár hodinami se ulicí provalila řeka prvního monzunového deště.


Pokračování: O setkání na druhém konci světa(Rawalpindi, Pakistán)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah B&M do Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 26. května 2002          Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanča a Mýra Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz