fotocesty FOTOCESTY.CZ
Cesta do Austrálie 2001 - Blanča a Mýra
Z P R Á V Y   Z   C E S T Č L Á N K Y  -  Z Á Ž I T K Y P Ř Í P R A V Y
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah B&M do Austrálie dále  >>


O setkání na druhém konci světa

12.7. 2001 - Rawalpindi, Pakistán

"Časy se mění...", zpívá se v jedné z písní Boba Dylana. Kdysi jako malí jsme se scházeli s kamarády na náměstí v rodném Liberci. Když jsme na střední škole povyrostli, srazy se přesunuly do sto kilometrů vzdálené Prahy, "v pět pod koněm" na Václaváku bylo oblíbené místo. Když jsme po uvolnění poměrů doma doráželi na sraz s kamarády "pod Nelsonem na Trafalgaru", na jediné místo které jsme z tisíc kilometrů vzdáleného ohromného Londýna všichni znali díky obrázkům v učebnici angličtiny, připadali jsem si jako velcí cestovatelé. Doba ale opět pokročila a my sedíme tentokrát hnedle několik tisíc kilometrů od rodné hroudy v pakistánském Rawalpindí a čekáme na Mirkova bratra Pavla a jeho ženu Lucku, kteří se mají každou chvíli v našem hotýlku objevit.

Pavel a Lucka s Haroonem
Pavel a Lucka s Haroonem

Dávat si sraz po třech měsících cestování s někým, kdo je na cestách už skoro rok kdesi uprostřed přelidněné Asie, není úplně jen tak jednoduché. Naštestí je dnes internet dostupný téměř kdekoliv a tak jsme mohli datum dlouho plánovaného setkání několikrát posunout, jak se itinerář obou dvojic měnil. Abychom se určitě neminuli, domluvili Pavel s Luckou v Rawalpindi dokonce i "styčného důstojníka", který bude vždy vědět, kde se zrovna přesně nacházejí.

V úzké, křivolaké uličce, plné pouličních prodavačů, odpadků v otevřené kanalizaci a výfukových plynů z motorek, hledáme uvedenou adresu. Mezi krámky a stánky se zbožím vyloženým na šikovně upravených vozících, mezi na zemi dřepícími tmavovlasými muži v dlouhých halenách a širokých kalhotech s rozkrokem téměř u kolen, nacházíme malý průchod do patra. Klepeme na dveře, otevírá nám slušně oblečený Pakistánec.

O chvíli později si připadáme jak Alenka v říši divů. Z klasického hlučného, přelidněného a prolínajícími se pachy a vůněmi přeplněného asijského tržiště jsme vstoupili do kanceláře vybavené nejnovější technikou, několik supermoderních počítačů na nás bliká obrovskými obrazovkami. Kromě toho nás Haroon, čistokrevný a poctivý Pakistánec, bratrův kamarád a náš "styčný důstojník", vítá plynulou češtinou.

Haroon je studovaný mladý muž, který se spolu s bratrem živí prodejem a opravou počítačů a tvorbou internetových prezentací, to vše zcela se stejným standardem a na stejné úrovni jako kterákoliv naše či zahraniční firma kdekoliv jinde na světě. Další z bratrů vlastní o kousek dál moderní internetovou kavárnu. Česky se Haroon naučil při pětiletém pobytu v Praze, když k nám z Pakistánu dovážel kožené oblečení. S Pavlem a Luckou se potkali v muzeu v Taxile, kde je Haroon oslovil, když zaslechl češtinu.

Když už konečně všechno víme, můžeme zavřít úžasem spadlou čelist a nechat Haroonovi adresu a číslo našeho hotelového pokoje. O pár hodin později nám na dveře klepe obsluha hotelu: "Na recepci na vás někdo čeká." A tak se nemožné stalo skutkem. Po devíti měsících sedíme kdesi v severním Pakistánu tváří v tvář bráchovi se ženou a dlouho do noci povídáme o zážitcích z Turecka, Iránu, Pakistánu, Indie, Sýrie, Jordánska ... No řekněte sami, není ten svět malý?

PS.: Více o dvouleté, stále ještě probíhající cestě Pavla a Lucky po Asii si můžete přečíst na http://fotocesty.cz/pal


Pokračování: Veselka po pakistánsku (Rawalpindi, Pakistán)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah B&M do Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 26. května 2002          Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanča a Mýra Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz