fotocesty FOTOCESTY.CZ
Cesta do Austrálie 2001 - Blanča a Mýra
Z P R Á V Y   Z   C E S T Č L Á N K Y  -  Z Á Ž I T K Y P Ř Í P R A V Y
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah B&M do Austrálie dále  >>


Veselka po pakistánsku

15.-17.7. 2001 - Rawalpindi, Pakistán

"Celá moje rodina by byla potěšena, kdybyste přišli na svatbu mého bratra," překvapuje nás Haroon, náš pakistánský kamarád. Takové vzácné pozvání se neodmítá a tak odkládáme odjezd do hor. "Svatba bude jenom malá, před rokem nám umřela maminka a rodina stále ještě drží smutek", upřesňuje Haroon. Pakistánská svatba je ale ohromnou událostí, a tak "malá" znamená pozvání "pouze" dvouset hostí, místo třeba tisíce, na "pouhé" tři dny, místo obvyklého týdne.

Nevěsta
Nevěsta

Naše cestovní oblečení není pro slavnostní příležitost dostatečně důstojné. Pánové to mají lehké, pořídili jsme dvě nové košile, přeprali kalhoty a je parády dost. Dámská móda ale není tak benevolentní a tak Haroon přináší pytel oblečení od svých sester. "Naposled jsem se takhle strojila na maškarní," směje Lucka, když se snaží nasoukat do přes lýtka úzkých sytě růžových lesklých kalhot. Blanka po té, co neprotáhla hlavu výstřihem krajkového černého modelu, zkouší jiné, také řvavě růžové kalhoty. Tentokrát jsou v pase typicky po pákistánsku široké, že téměř nestačí ruce při jejich roztažení. Halena by doma svou délkou pod kolena stačila na celé šaty. Barva opět růžová, ovšem s jemnými květinkami. Model doplňuje jemná šálka dupada červené barvy přehozená přes prsa s konci splývajícími po zádech. Lucka nakonec vybírá modré sárí. U Harůna doma nás ještě sestry domalují šminkami a vybaví sadou cinkajících náramků a můžeme vyrazit.

Víření bubnů, tleskání a reprodukovaná hudba. Jedna z dívek tančí v kruhu ostatních. Muži přihlíží podívané z balkónu. Muži a ženy se baví odděleně v různých místnostech v domě nevěsty. Hlavně se klábosí, ženy jsou nastrojené do svých nejlepších šatů v zářivých barvách s nezbytnými náramky. Ženicha první večer vůbec nezahlédneme. Jako majitel internetové kavárny má prý nějakou důležitou práci. Náš dárek - věnec z pětirupiových bankovek, tak předáváme mužské části rodiny. Nevěstu, velice smutnou, ve žlutém salvár kamízu přivedou na chvilku na závěr večera. Ženy se řadí do zástupu a jedna po druhé krmí nevěstu kousky cukroví a žehnají jí olejem potíraným na vlasy a svazky bankovek, které pak zůstávají jako dar.

Ruce nevěsty zdobené henou
Ruce nevěsty zdobené henou

Druhý večer probíhá nejdůležitejší ceremonie. Hosté se scházejí do dvou pronajatých společenských sálů, opět muži a ženy zvlášť. Po nezbytné asi tříhodinové konverzaci se dočkáváme příchodu nevěsty. Tentokráte je nastrojena v překrásných rudých, zlatem vytkávaných šatech a ozdobena zlatými náramky, náhrdelníky, náušnicemi a velikým ozdobným kruhem v nose. To vše dostala darem od rodiny ženicha a je to teď její majetek.

Když se s nevěstou vyfotily všechny shromážděné ženy, přichází ženich v slavnostním bílém salvar kamízu, jako správný muslim s dlouhým černým hustým plnovousem. Sestry nevěsty mu ale zasedly místo vedle vyvolené. Po dlouhém handrkování a smlouvání o cenu mezi bratry ženicha a sestrami nevěsti si konečně ženich místo vyplatil a smí se usadit vedle nevěsty.

ženich s nevěstou
ženich s nevěstou

Nastává druhé kolo focení. Tentokráte se spolu s ženichem a nevěstou fotí celé rodiny, skupiny a skupinky neberou konce. Nevěsta je po celou dobu stále smutná. Prý je to tak v pořdku, vždyť dnes opouští dům své rodiny, kde žila po celý svůj dosavadní život a odchází žít do rodiny ženicha. Obřad končí slavnostním špalírem hostí, kterým si rodina ženicha odvádí nevěstu pod svatým koránem domů.

Svatba končí třetí večer oslavou v domě ženicha. Po několika hodinách opět odděleného klábosení jsou všichni přítomní muži a po nich pak i ženy pozváni na večeři. Podává se poctivý svatební gulášek, jen místo knedlíků jsou chlebové placky "čapátí". Také o pivku (či jakémkoliv jiném alkoholu) si v muslimské zemi můžete nechat jenom zdát.

O měsíc později po návratu z hor se s při setkání s Haroonem ptáme na jeho novou švagrovou. Prý si ji všichni oblíbili, je to totiž velice chytrá a vzdělaná žena. Každý večer dokonce přednáší své nové rodině na pokračování korán, který umí celý nazpaměť - jak arabský originál, tak jeho výklad v Urdu. Inu, podařená svatba.


Pokračování: Dálnice přes hory (Karakoram Highway, Pakistán)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah B&M do Austrálie dále  > >
Vytvořeno: 26. května 2002          Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanča a Mýra Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz