fotocesty FOTOCESTY.CZ
Cesta do Austrálie 2001 - Blanča a Mýra
Z P R Á V Y   Z   C E S T Č L Á N K Y  -  Z Á Ž I T K Y P Ř Í P R A V Y
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah B&M do Austrálie dále  >>


O závratných výškách a horském duchovi

17.-18.8. 2001 - Karimabad, severní Pakistán

Důkazem, že Baltit býval po sedem set padesát let hlavním městem hrdého horského království Hunza, je malá dřevěná pevnost ze třináctého století tyčící se vysoko na svahu nad Karakoram highway. Pod pevností dnes vyrostlo nové městečko Karimabad, zcela nepakistánsky vyhlížející řada hotýlků, obchodů a restaurací zbudovaných podél hlavní silnice a prosperujících výhradně z turistického ruchu. Není divu, že se zde sjíždějí výletníci z celého světa. Přímo z terásky před hotelem můžete mít nádherný výhled na sněhem pokryté špičky okolních horských velikánů - Rakaposhi (7790 m) a Diran (7270m) na jedné straně údolí a Ultar (7388m) a skalnatou špici Bublimatingu (6000m) na druhé.

Podivné výhledy

Úchvatnou vyhlídku na hory přes údolí Hunzy si nemůžeme nechat ujít, a tak vybíráme hotýlek na kraji vesnice, kde jsou pohledy z terásky nerušené další zástavbou. Pavel s Luckou volí levnější variantu ubytování v zadní budově, která místo na hory kouká "pouze" do prašné silničky. I když... "To snad není pravda!", vykřikuje brácha. Teráska jejich ubytovny je od silničky oddělena záhonem asi dvoumetrového porostu. "Čaras, čaras", nenechá nás v pochybnostech rozesmátý majitel hotýlku, "ale ještě není zralý!" "Nevidíme na hory", komentuje výhled na malé políčko dobře opečovávaných rostlin Pavel, "ale výhled na záhon marihuany je taky dostatečně exotický."

Karimabad

Procházíme po hlavní do svahu se klikatící asfaltované silničce, podél které jsou jako korálky na šňůře navlečené hotely a restaurace od levných až po luxusní, prokládané pestrou směsí obchůdků s turistickými suvenýry, kašmírskými šálami a pestrobarevným "hippie" oblečením z Indie a Nepálu. Spíše než zapadlou horskou vesničku připomíná nový Karimabad turistická gheta v Bangkoku či Dillí. Zpátky v Pakistánu se jak mávnutím kouzelného proutku ocitneme, když projdeme malou brankou na konci kopce vedoucí k překrásně zrekonstruované starobylé Baltitské pevnosti, dominantě celého okolí, majestátně přehlížející ruch údolí i klidnou krásu hor.

Kanálochodci

Kanalochodci
Výhled z kanálu na horu Rakaposhi

Kousek za pevností začíná pěšinka strmě stoupající kamenitým údolím říčky Ultar Nala přes ledovcové morény až k hraně Ultarského ledovce, z kterého řeka vytéká. Asi po dvouhodinovém stoupání dorazíme k do kolmé skály zasekanému kanálu, který odvádí vodu z řeky k zavlažování políček hluboko v údolí. Po napříč suťovými svahy z kamenů vyskládaných džípových cestách jsou zavlažovací kanály dalším ze zázraků pakistánského inženýrství. Vystřílet v kolmé skalní stěně několik kilometrů téměř vodorovného, ale přitom mírně klesajícího žlabu, je práce přímo nadlidská.

Podél celého kanálu vede malý chodníček pro údržbu, po kterém se vydáváme. Údolí vedle nás rychle mizí v hlubinách a když asi po kilometru dojdeme až k hraně skály, kde kanál zahýbá dále do kraje, máme pod sebou poctivých dvě stě metrů. Chodník vedle kanálu je sice přes metr široký, ale v porovnání s dírou pod náma si připadáme jako provazochodci na tenkém laně, nataženém nad bezednou propastí. Odměnou za strachy stažené žaludky nám jsou ty nejlepší výhledy přes celé údolí Hunzy na pyramidu Diranu (7270m) a masív Rakaposhi (7790 m).

V zajetí velehor

Taboreni pod vertikalami
Táboření pod horskými velikány na Ultarských loučkách

Po dobrodružném bočním výpadu na zavlažovací kanál stopáme dále přes sutě a kameny prudkým svahem podél řeky až na Ultarské louky, sedm set padesát výškových metrů a asi čtyři hodiny pochodu nad Karimabádem. Příkrá skalní jehla, do 6000 metrů výstražně vztyčený "Dámský prst", nás varuje, že jsme v království horského ducha Bubliho, sídlícího právě na vrcholu Bublimatingu, jak "Lady Finger (Dámský prst)" nazývají místní. Zlověstný rachot laviny sypající se co chvíli z Ultarského ledovce údolím mezi sedmitisícovkami Ultar (7388m) a Bojohagur Duanasir (7329 m) potvrzuje, že Bubli nemá vetřelce rušící majestát velehor právě v lásce.

Převládající rozměr je vertikální. Travnatá loučka s malým kempem je v téměř uzavřeném kruhu obklopena několikatisícimetrovou hradbou velehor. Náš stan působí komicky titěrně v porovnání s několikatisícimetrovými skalními stěnami. Usínáme s pocitem nepatrnosti a pokory před velikostí okolní přírody. Z ledovce do noci rachotí další tuny ledu a sněhu. No dobře Bubli, však my už zase zítra půjdeme zpátky dolů.

Pokračování: Bramborové hody, dobří lidé a procházka po ledovci (Passu, severní Pakistán)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah B&M do Austrálie dále  > >
Vytvořeno: 20. července 2002          Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanča a Mýra Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz