fotocesty FOTOCESTY.CZ
Cesta do Austrálie 2001 - Blanča a Mýra
Z P R Á V Y   Z   C E S T Č L Á N K Y  -  Z Á Ž I T K Y P Ř Í P R A V Y
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah B&M do Austrálie dále  >>


Na mopedu do ráje

5.-11.10.2001 - Thajsko, Ko Pha Ngan

Idyla na Ko Phan Nghanu
Idyla na Ko Phan Nghanu

Vlahý večerní vítr pohupuje hamakou zavěšenou na bambusových podpěrách verandy. Za palmovým hájem zapadá slunce a poslední paprsky světla se lesknou na vlnkách moře omývajícího pláž z běloskvoucího písku. Rozvaleni v houpací plachtě loučíme se sklenkou thajského šery nejen s končícím dnem, ale i se šesti měsíci putování. Koneckonců i na výletě je třeba si odpočinout a tak nabíráme síly u pláže jednoho z jihothajských ostrůvků v místě jako vystřiženém z kýčovitých prospektů cestovných kanceláří nabízejících exotickou dovolenou. Bělostný písek, tyrkysové moře, západ slunce nad palmami, šumění vln a sklenka dobrého vína. Závěr jak z filmu s Bondem. Jamesem Bondem.

Lodí do ráje

Malý ostrůvek Ko Pha Ngan leží jen o půl hodiny lodí dále od pobřeží nežli známější Ko Samui, přesto není ještě vysokými hotely zamořený a cestovními kancelářemi pečlivě zavážený . Cesta z hlavního thajského města Bangkoku do ostrovního ráje bambusových chýší a kokosových palem není složitá - přímý turistický autobus vás přes noc zaveze až k trajektu, kterým se za pár hodin přeplavíte na ostrov.

Již na lodi nás oslovují naháněči a většinou současně i majitelé bungalovů. Každý prezentuje svůj "resort" v albu s fotkami, v žádném z nich kromě obrázků ubytování nechybí ani dostatečně kýčovité západy slunce s palmami naklánějícími se nad mořem. Fotografie prohlížíme se zájmem, a tak je na nás chvílemi i fronta. Po přistání se turisté roztřídí k tomu, jehož obrázky, ceny či vystupování je nejvíc zaujaly a šťastní majitelé si je odvážejí do svého resortu.

Motostop

Zpracování kokosu
Zpracování kokosu

Nám kamarádi doporučili malé uskupení bungalovů na severozápadním cípu ostrova. Z průvodce víme, že ostrůvek neměří v průměru více než patnáct kilometrů a tak hrdě odmítáme nabídky taxíkářů a vyrážíme pěšky. Z městečka Thong Sala, kde nás trajekt vyložil, pochodujeme po písčité cestě klikatící se podél západního pobřeží ostrůvku mezi políčky a plantážemi kokosových palem. Ale pochod v horkém dni s batohy na zádech nás rychle zmáhá, a tak se rozhodujeme na odlehlé cestě stopovat.

Provoz tu není téměř žádný, ale k našemu překvapení netrvá dlouho, a už se vezeme. Ale jak! Zastavila nám drobná Thajka projíždějící kolem na čemsi silně připomínajícím naši Jawu 350 "pérák". Chvíli trvá, než se na motocykl všichni tři i s jedním velkým a jedním malým batohem vyskládáme, Míra v zatáčkách trochu šoupe nohama o písek, ale jedeme! Pláže a turistické bungalowy se střídají s políčky a palmami. Jízda končí asi po pěti kilometrech ve vesničce Ban Hin Kong, kde paní bydlí.

Dále pokračujeme pěšky, nohy nás v horku donesou ale jen dalších pár kilometrů do zátoky Hat Yao. Tam nám připadne píseček dostatečně bílý, moře přiměřeně tyrkysové, palmy příjemně stinné a bambusové bungalovy s teráskou a houpací sítí odpovídajícně idylické, abychom zde mohli strávit několik dní odpočinku. Po téměř půl roce stráveném v muslimských zemích středního východu si ale na thajské pláži připadáme tak nějak zvláštně. Drobné Thajky v přiléhavých halenkách a minisukních, natož pak Evropanky v bikinách, nám po zašátkovaných Turkyních, zahalených Syřankách a Jordánkách a v černém čádoru zakuklených Iránkách připadnou, no, jak bychom to řekli, prostě nestydatě nahé.

Na mopedu do pralesa

Na mopedu přes výmoly
Na mopedu přes výmoly

Po třech dnech lenošení v hamace a cáchání se v neskutečně teplém moři nás opět přepadne objevitelská nálada. Během dvou dnů na půjčeném mopedu zjezdíme celý ostrov. Objevujeme krásné vodopády s příjemným koupáním, ospalou rybářskou vesničku Ban Chalok Lam na severu ostrova i zeleninový trh v městečku Thong Sala na jihu. Druhý den vyrážíme na dobrodružnější trasu - ve východní části ostrova neexistují žádné asfaltové cesty. Odměnou za několikahodinové hrkání a natřásání se na "prskoletu" po rozbité lesní cestě je nám koupání v odlehlých, v hlubokém lese schovaných kaskádách vodopádů Than Sadet. Jak se dozvídáme z rytin na několika kamenech, nejsme první kdo objevil krásu koupelí v těchto ztracených končinách. Již dávno před Novákama se tu koupalo i několik thajských králů - Ráma V., VI. a IX.

A tip na závěr? Pokud si chcete zahrát na robinsony, doporučujeme vám odlehlou skupinku bungalovů v zátoce Hat Sadet na východním konci ostrova. Přístup do zátočiny je buď po někalikahodinovém kodrcání na půjčeném mopedu rozbitou pralesní cestou, nebo jednou denně rybářskou loďkou z jižního cípu ostrova. Malý ráj s idylickou pláží na kraji pralesa přímo je daleko od veškerého ruchu světa a jako stvořený pro několikaletou meditaci či sepisování vlastních pamětí.

Pokračování: Na australské svatbě I. (Sydney, Austrálie)

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah B&M do Austrálie dále  > >
Vytvořeno: 3. září 2002          Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanča a Mýra Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz