fotocesty FOTOCESTY.CZ
Cesta do Austrálie 2001 - Blanča a Mýra
Z P R Á V Y   Z   C E S T Č L Á N K Y  -  Z Á Ž I T K Y P Ř Í P R A V Y
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah B&M do Austrálie dále  >>

Jordánsko


Ahoj lidi,

zdravíme z Ammánu, kam jsme se vrátili po 20-ti denním okruhu Jordánskem.

Právě jsme získali 30-ti denní turistická víza do Iránu, takže náš pobyt byl úspěšně završen a můžeme pokračovat za dalším poznáváním. Plánujeme deset dní v Sýrii a poté krátký přejezd východním Tureckem. No a pak už ortodoxně islámský Irán. Kdybyste viděli Blanču, jak ji slušel šátek při návštěvě iránské ambasády, taky už byste se těšili. Dokonce voják hlídající ambasádu se nás ptal, jestli jsme muslimové.

A teď už o Jordánsku: Opět jsme zvoli osvědčenou strategii, že méně je více a vybrali jsme pár míst, kde jsme pobyli delší dobu.

Skalní město Petra

Pokladnice
Pokladnice v Petře

Z Ammánu jsme přejeli přímým autobusem do vesnice Wadi Mussa, která je výchozím místem do skalního města Petra. To co z velikého Nabateánského města za dva tisíce let zbylo jsou hlavně hrobky tesané přímo ve skále. Většinou jsou zdobené pouze vnější vstupní portály v gigantických rozměrech. Vnitřek hrobky pak už je pouze prostá čtvercová místnost. Jinak nás překvapilo, jak je celá oblast veliká. Pro nás ale možná ještě větší atrakcí bylo celkové umístění města uprostřed rozmanitých a různobarevných pískovcových skal. Stejným zážitkem jako prolézání hrobek byl průchod úzkými skalními kaňony a výhledy na Petru z vrcholku skal.

V Petře jsme pochodili dva dny. První den jsme si prohlédli nejznámnější místa - vstupní soutěsku s pokladnicí na konci, obětiětě s nádherným výhledem. Na vrcholku hory s obětištěm jsme měli zvláštní zážitek, když nám statická elektřina praskala mezi prsty (chystalo se k bouřce). Navečer jsme se vystoupali po schodech k dalšímu asi nejkrásnějšímu a nejzachovalejšímu místu - Klášteru. Odtud je překrásný výhled do okolních rozervaných údolí. Místní policista nám ukázal cestu až na "střechu" kláštera. Teprve, když jsme stáli vedle kamenné urny, kterou jsme ze spodu odhadovali na tří metrovou, tak jsme si uvědomili velikost celé stavby, protože měla dobrých sedm metrů. Druhý den jsme objevovali více přírodních krás Petry - procházeli jsme úzkým skalním kaňonem mezi rozkvetlými oleandry. A třetí den nám jako správným liberečákům pořádně lilo, asi to nějak přitahujeme. Do Petry jsme tedy ten den nešli, což bylo dobře, protože tam turisty vyváželi v džípech ven. Úzké soutěsky se totiž v silném dešti rychle naplní vodou. V roce 1963 se dokonce dvacet tři turistů utopilo. Od té doby samozřejmě udělali opatření proti záplavám, nicméně i přesto prý bylo v hlavní soutěsce půl metru vody.

Poušť Wadi Rum

Wadi Rum
Wadi Rum

Další týden jsme pobyli v pouštích Wadi Rum. Tato oblast je věhlasná bizardními skalními útvary, které ční z písečné pouště. Písek je povětšinou červený, a tak trochu nám připomínal australské vnitrozemí. Z kempu, kde jsme stanovali jsme vyráželi pěšky objevovat okolní soutěsky. Vzpomínali jsme na kamarády - horolezce, určitě byste se tu pořádně vyřádili.

Třetí den pobytu jsme se po opatrném okoukávání odvážili k velkému výpadu do srdce nehostinné pouštní krajiny Wadi Rumu. Dali jsme si pěkně do těla. Vyrazili jsme s východem slunce a pískem, který se místy pěkně bořil, jsme kolem desáté hodiny došli až k soutěsce Khazali. To je uzoučká průrva ve skále, kde se i v parném létě drzí voda. Zřejme to bylo i důležité místo pro pouštní beduinské kmeny, neboť tu zanechali mnoho skalních rytin. V chladu soutěsky jsme zůstali až do pěti odpoledne, kdy se obloha zatáhla mraky a zase dalo jít k dalšímu skalnímu útvaru Malému mostu - to je takova malá Pravčická brána. Zpátky jsme se vraceli napříč písčitou plání a zpívali si Vítr vane pouští... a obdivovali malé květinky, které tu dokážou růst a kvést přímo z písečných dun.

Šnorchlování v Rudém moři

Cedule u vstupu do Mohammedova kempu
Cedule u vstupu do Mohammedova kempu

Vysušeni větrem a sluncem jsme rádi vyměnili pouště za koupání v Rudém moři u města Aqaba. Zabydleli jsme se v Mohammed sea kempu deset kilometrů jižně od města. Přimo z pláže jsme šnorchlovali a obdivovali krásu korálů. Skamarádili jsme s Mohammedem, majitelem kempu. Pomáhali jsme mu dostavět záchody a vztyčit nové beduinské stany. Za to nás Mohammed nechal celý týden v kempu zdarma, půjčoval nám brýle a šnorchl a ještě nám občas uvařil pravou beduinskou stravu. Pokud by někdo z vás měl zájem strávit příjemné prázdniny u Rudého moře, Mohammed hledá občasné pomocníky na provoz kempu, obzvláště dívky jsou vítány. Mohammed je moc fajn a určite by to stálo za to. Povídání o něm a jeho kempu najdete na adrese

http://www.geocities.com/southbeach/coast/2042

Neradi jsme se s Mohammedem loučili, ale máme ještě dlouhou cestu před sebou.

Blanča s Mohammedem po koupání
Blanča s Mohammedem po koupání

Mrtvé moře

Koupání v Mrtvém moři
Koupání v Mrtvém moři

Vrátili jsme se do Ammanu, kde nás čekala iránská víza. Protože vlastní udělení víz trvalo ještě do druhého dne, udělali jsme si odpolední výlet ke 40 kilometrů vzdálenému Mrtvému moři. Koupání v 30% roztoku soli byl opravdu nezvyklým zážitkem. Nohy nám samy vyplouvaly k hladině. Po nezbytné fotografii "Čtení novin při koupeli v Mrtvém moři" na nás po uschnutí zůstávala neskutečná vrstva soli. Samozřejmě jsme museli vodu ochutnat, zda je opravdu slaná. Tak neskutečně odpornou pálivou chuť jsme ještě nezažili. Prskali a plivali jsme na všechny strany. Nicméně koupání se vydařilo a výlet stál za to.

Hlavní město Amman

Amman
Amman

Teď jsme zpátky v Ammanu, podruhé se tu už cítíme jako doma. Město má zajimavý pouze římský amfiteátr v centru města. Jinak je to město z betonových krabiček rozprostřených na svazích mnoha prudkých kopců.

Dnes budeme pokračovat do Sýrie a ozveme se zřejme z Turecka asi za dva až tři týdny.

Děkujeme za všechny milé dopisy

Mějte se krásně

Mirek a Blanča Nováci na cestě do Austrálie

Související článek:
16.5.2001 Mrtvé moře, Jordánsko - Nasolené špunty


zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah B&M do Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 15.března 2001          Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanča a Mýra Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz