fotocesty FOTOCESTY.CZ
Cesta do Austrálie 2001 - Blanča a Mýra
Z P R Á V Y   Z   C E S T Č L Á N K Y  -  Z Á Ž I T K Y P Ř Í P R A V Y
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah B&M do Austrálie dále  >>

Koupaní v poušti aneb zpráva ze Sýrie

Zdravíme všechny tentokráte z turecké Malatye se zprávou o Syrii.

Hama

Noria v Hamě
Noria v Hamě

Opevněné divadlo v Bosře

Divadlo v Bosře
Divadlo v Bosře

Z jordanského Ammanu jsme se přesunuli kousek za hranice do malého městečka Bosry, proslulého jedním z nejzachovalejších římských amfiteátrů. Jeho další zvláštností je, že byl v pozdějších dobách opevněn. Výsledkem je citadela s vodním příkopem a devíti obrannými věžemi v mohutných hradbách s divadlem uprostřed. Pro nás zajimavé bylo strávit noc přímo v citadele a užít si úžasného prostředí připomínající naše staré hrady.

Damašek

Mešita Ommayad
Mešita Ommayad

Další zastávkou bylo hlavní město Damašek.

V Damašku jsme ješte zašli do súku (trhu), kde jsme pro velký úspěch znovu navštívili pověstnou cukrárnu s výbornou arabskou zmrzlinou.

Kostel sv. Sergia
Kostel sv. Sergia

Křesťanská vesnička

Z Damašku jsme podnikli jednodenní výlet do vesničky Maalula jedinečné římsko-katolickým vyznáním jejich obyvatel. Za prohlídku tam stojí klášter svaté Tekly s nádherným posvátným pramenem tryskajícím přímo ze skály. A zúčastnili jsme se polské mše u nejstaršího používaného oltáře v katolickém kostele sv. Sergia.

Křižácké hrady

Crack des Chevaliers
Crack des Chevaliers

Křižáci při svých výpravách do Svaté země postavili v Sýrii celou řadu pevností a hradů. Největší, nejzachovalejší a tedy nejznámější z nich Crack des Chevaliers stoj'i ve vesnici Hosn. Prolézat nezvykle rozsáhlými chodbami, lázněmi (s baterkou) a obytnými místnostmi byl opravdu silný zážitek. Abychom plně nasáli atmosféru, přespali jsme přímo pod hradbami u zazděného tajného vchodu.Oáza v poušti

Palmyra
Palmyra

Nicméně to nejlepší nás teprve čekalo. Už průvodce po Sýrii tvrdí, že pokud máte čas vidět v Sýrii jen jedinou věc, navštivte Palmyru. A to i tehdy, pokud máte ruin a vykopávek plné zuby. Takže rekonstrukce značné části města z římské doby (zhruba 100 n. l.) je opravdu úchvatná. Nicméně ještě lepší pohled na památky rozpálené pouštním sluncem je z bazénu uprostřed palmové oázy. Z vlastní čtyřdenní zkušenosti plně doporučujeme. V chladu večera jsme pak fotili kýčovité západy slunce nad prastarými sloupořadími.

Díky tomu, že v Palmyře před měsícem silně pršelo, zúčastnili jsme se také přeloženého folklórního festivalu. Blanče se konečně splnil dávný sen, spatřit představení v historickém římském amfiteátru.

Festival v Palmyře
Festival v Palmyře

Bájný Eufrat

Z vyprahlých pouští jsme si jeli užít zeleně k životodárnému Eufratu. Krajina kolem Eufratu nejvíc připomíná naše úrodné Polabí. Pro vodácké nadšence máme dobré zprávy - Eufrat by se dal sjet!!!! Ještě v Deir er Zuru, kde je už poměrně široký, řeka pěkně teče a je překvapivě čistá.

Aleppo

Aleppo
Aleppo

Na závěr pobytu v Sýrii jsme se vrátili do Aleppa. Tentokrát jsme pozměnili náš původně platonický vztah k proslulému místnímu trhu a Mýru kompletně znovu oblékli - košile a kalhoty nepřežily dvouměsíční putování. Blanču krášlí stříbrný náhrdelníček s kuličkami hematitu z dílen místních mistrů (zas tak stříbrný není, ale nekupte to za dvě stovky.)

Poslední atrakcí při naší návštěvě Aleppa se stala majestátní citadela s rekonstruovaným trůním. Výhled na město z jejích hradeb při západu slunce byl úchvatný.

Zdraví všechny

BaM


Související články:
17.-18.5.2001 Bosra, Sýrie - Opevněné divadlo
22. - 25. 5. 2001 Palmyra, Sýrie - Památky a koupání v poušti


zpět na hlavní stránku   <<  zpět Obsah B&M do Austrálie dále  >>
Vytvořeno: 15.března 2001          Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanča a Mýra Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz