fotocesty FOTOCESTY.CZ
Indie & Nepál ´97-98
Indie: Dillí Přesun do Nepálu Nepál: Nepál Bardia N.P. Kathmandu Pokhara Himaláj - Everest
Nepál: Himalájské hry Zápisky z nížin Indie: Darjeeling Kalkata Sagar Deed Bodh Gaya
Indie: Varanasi Kajuraho Sanchi Taj Mahal Jaipur Pushkar Bala Praghati Kendra Bombay
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Indie a Nepál obsah dále  >>

Káthmándú

14. 10. 1997

Moc nevím, co si mám o Káthmándú myslet. Je to takové turistické město. Trošku mi tím připomíná Prahu. Nádherné historické centrum, úzké uličky starého města plné západních restaurací a krámků, v nichž si Nepálec nekoupí ani sirky. Dlouze bloudíme městem, hledajíce alespoň jednu normální nepálskou hospodu. Trošku se mi stýská po Dillí se všemi jeho mlékaři, prodavači mouky, pekaři, co smaží dobrůtky přímo na ulici a spoustou maličkých pouličních hospůdek, kde se v otevřené kuchyni něco vaří nebo smaží, kde se podává výborný kořeněný čaj a kde na stolech leží misky s čili papričkami.

Tika

Míjíme dvě evropské pekárny a dokonce jednu samoobsluhu. Nepálce abys tu špendlíkem hledal. Ze zvědavosti samoobsluhu procházíme, ale je to nuda a šeď. Anglické sušenky, německá čokoláda, na všem napsané ceny. Takovéto nakupování mi připadá ve srovnání se smlouváním na nepálském trhu neskonale nezáživné. Ale abych Káthmándú nekřivdila, město je opravdu krásné. Na rozdíl od starého Dillí, které mi připadalo jako jeden velký slam, má centrum Káthmándú dlážděné ulice s cihlovými pagodovými stavbami, do nichž jsou vsazena mistrně vyřezávaná dřevěná okna, všude je spousta chrámů, chrámků a paláců, jejichž jména se nám již po prvním dni pletou.

15. 10. 1997

Indické intermezzo: O natržené bankovce

Je-li indická bankovka jen maličko natržená, nikde vám ji nevezmou a musíte ji v bance vyměnit. Je to věc logická a není na ní nic zvláštního. Ovšem jen v případě, že neznáte indické bankovky. Obdrží-li Ind svazek bankovek, secvakne je dohromady prošívačkou nebo je oblepí lepicí páskou a na horní bankovku si napíše buď celkový obnos, poznamená jaké bylo včera počasí, nebo si alespoň z dlouhé chvíle obkreslí obrázky na ní natištěné. A tak vypadají bankovky jak vypadají. Častým prošíváním se vytvoří jedna či více děr, skrz ně se dá často prostrčit i palec, obkreslováním, poznámkami a ne příliš čistým prostředím postupně zaniká původní potisk a občas je problémem zjistit, jakou bankovku má člověk vlastně v ruce.

P.s. Nepálci bankovky sice většinou neprocvakávají, ale zrovna dnes jsme měli v ruce jednu s obkresleným králem. Současným. To je jako kdyby si někdo obkresloval pana Havla na poštovních známkách.

O zelených fazolkách

Indická jídla jsou, jak známo, velice kořeněná. "Velice" je slabý výraz, protože mám pocit, že všechny místní kuchařky začínají slovy: vraž do toho dvě vejce, tři rajčata a patnáct čili papriček... nebo tak nějak. Stejně jako je u kontinentálních jídel občas problém zjistit, jakou chuť pokrm vlastně má, tak je u jídel indických obtížné pod množstvím koření objevit, z čeho je to vlastně uvařeno.

Vzpomínám si na jednu z prvních večeří v Dillí. Na stole v indických restauracích se nacházejí slánky, pepřenky, lahvičky s kečupem, čili omáčkou, cibule naložená v kari, jíž jsme s oblibou zajídali hlavní jídlo, (jak asi musí být kořeněné, když je člověk zmírňuje cibulí!) a různé další pochoutky. Na jednom stole ležela i miska se zeleninou. Fazolky! Jak já mám ráda zelené fazolky. Nadšená oblíbeným mlsem ukusuji velké sousto lusku. Houby fazolky. Za chvíli mi tečou slzy z očí, ústa vůbec necítím a hltavě polykám doušky studené vody. Zatracené čili! Ať už pak měla večeře chuť jakoukoli, moje spálené chuťové buňky ji odmítaly sdělit.

zpět na hlavní stránku   <<  zpět Indie a Nepál obsah dále  >>
Vytvořeno: 20. října 2000          Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Lucka a Pavel Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz