fotocesty FOTOCESTY.CZ
Indie & Nepál ´97-98
Indie: Dillí Přesun do Nepálu Nepál: Nepál Bardia N.P. Kathmandu Pokhara Himaláj - Everest
Nepál: Himalájské hry Zápisky z nížin Indie: Darjeeling Kalkata Sagar Deed Bodh Gaya
Indie: Varanasi Kajuraho Sanchi Taj Mahal Jaipur Pushkar Bala Praghati Kendra Bombay
zpět na hlavní stránku   <<  zpět Indie a Nepál obsah  

Bombay

Bombaj

Posledních několik dní trávíme v Bombaji. Čas je neúprosný a datum našeho návratu domů se neodvratně blíží. Snažím se vtisknout si do paměti všechno okolo sebe, nechat se prostoupit atmosférou, zapsat si do mysli všechny ty indické lidičky s jejich přátelskostí, klidem, nepořádkem, mírumilovností, barvami, čajem, krávami, tikou, dětmi, vonnými tyčinkami, rikšáky, ohníčky, vietnamikami, dalbhátem, Gangou, hinduistickou pop music, sárími a kořením. Je zvláštní, že se člověku může stýskat ještě dřív než odjede. Radost z toho, že se znovu setkám se svými blízkými, nějak nedokáže vyrovnat smutek nad tím, že musím indickou zemi opustit. Když v sobotu krátce před půlnocí najíždí náš obrovský Boeing na startovací dráhu, chce se mi skoro brečet.

Ve Frankfurtu na nás na letišti čekají Mirek s Blankou, nakládají nás do auta a po šedivých dálnicích, obklopených šedivou krajinou a ještě šedšími mlhavými mraky vezou přes liduprázdná a sterilní města domů. Všechny barvy jakoby se slily v jednotvárnou šeď, všude je nevlídno, vlhko a zima.

V Chrastavě chceme zavolat domů, že jsme na cestě. V sandálech a sárí (moje poslední slušné evropské oblečení vzalo dávno za své) budím u benzínové pumpy, odkud voláme, nemalý rozruch. Doma nás čekají rodiče, vepřová s knedlíkem, horká voda, čistá postel a spousta dalších evropských vymožeností.

Najednou mám pocit, že se mi to všechno jen zdálo. Že tady neuplynul ani jediný den, zatímco jsme byli pryč. Moc si přeju, aby v nás ta cesta zůstala, abychom neproměnění nezapadli znovu do uspěchaného koloběhu všedních dnů. A abychom se mohli vrátit.

Lucka a Pavel na letišti

KONEC


Přání vrátit se se Lucce a Pavlovi splnilo. Dne 3. října roku 2000 vyrazili opět na cesty. Opět směrem do Asie, tentokrát ale na dva roky. Pokud vás zaujalo povídání o jejich cestě po Indii a Nepálu, určitě se podívejte také na stránku o právě probíhajícím "Velkém vandru po Asii". Lucka a Pavel totiž průběžně posílají ze své cesty aktuální zprávy a postupně po částech podrobné a výpravné zápisky z deníku.


zpět na hlavní stránku   <<  zpět Indie a Nepál obsah  
Vytvořeno: 20. října 2000          Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Lucka a Pavel Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz