fotocesty FOTOCESTY.CZ
Norsko ´96
Oslo Přejezd na západ Stavanger Bergen Vodopády Ledovce Geirangerfjord
Trolí cesta Trondheim Polární kruh Lofoty Vesterolen Alta Nordkapp Zajímavosti
zpět na hlavní stránku       dále  >>
Další: Na úvod...

Norsko ´96

Na následujících stránkách najdete výběr 86 obrázků z měsíční cesty po Norsku, kterou jsme podnikli ve druhé polovině července a začátkem srpna roku 1996.

Tuto výpravu pro své kamarády vymyslel a zorganizoval Pavel, který se po třinácti letech života v Norsku rozhodl přesídlit zpátky do Čech. Vzhledem jeho velmi dobré znalosti norštiny byl nám celou dobu průvodcem. Rozhodli jsme se, že chceme vidět z Norska co nejvíc a projet jej celé až k nejsevernějšímu místu nejen Norska, ale i celé Evropy - Nordkappu.

Naše trasa vedla z Čech přes Německo, trajektem do Švédska, do Oslo. Z hlavního města Norska jsme přejeli na západní pobřeží do Stavangeru. Odtud pak mnoha trajekty přes fjordy do Bergenu a dále do vnitrozemí na vodopády (Eidfjord) a ledovce (Briksdal). Po Briksdalu jsme navštívili hlavní město Norského severu - Trondheim. Odtud nás čekal dlouhý přejezd přes polární kruh až na překrásné souostroví Lofoty a Vesteroly. Pak už je jen kousek k prehistorickým skalním malbám v museu v Altě a na nejsevernější bod Norska a Evropy Nordkapp. Zpátky přes Švédsko do Trondheimu a Oslo.

Celou trasu jsme absolvovali vypůjčeným Fordem Tranzitem v šesti lidech. Celkem jsme najeli 9400 km, projeli 204 tunelů a přeplavili se na 17 trajektech. Cestou jsme také stihli do roztrhání ojet dvě pneumatiky.

mapa cesty

Spali jsme ve stanech na odpočívadlech i soukromých pozemcích. V Norsku lze stanovat kdekoliv, pokud jste nejméně dvě stě metrů od obydlí. Pitnou vodu lze získat z každého potoka či vodní plochy zcela bez obav o vaše zdraví. Jídlo jsme si převážně vezli, kupovali jsme si pouze chleba a zmrzlinu (výbornou).

Technická poznámka: Na následujících stránkách najdete malé náhledové obrázky. Klepnutím na popisek pod obrázkem se otevře stránka s větší verzí obrázku a o něco rozsáhlejším textem.

zpět na hlavní stránku       dále  >>
Vytvořeno: 20.března 2001          Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz