fotocesty FOTOCESTY.CZ
Cestujeme s dětmi
zpět na hlavní stránku

Článek uveřejněný v časopise Vlasta

Cesta životem? Život na cestách!

Autorka článku: Václava Blahovcová

Myslíte si, že založení rodiny vám na několik let znemožní cestovat do zahraničí? Kdepak! I daleká exotika na vlastní pěst, bez asistence cestovní agentury, se dá s mrňousky zvládnout. Chce to jen trochu odvahy a smysl pro dobrodružství.

Lucie s Filipem na toulkách po Cradle Mountain, nejznámějším národním parku Tasmánie
Lucie s Filipem na toulkách po Cradle Mountain, nejznámějším národním parku Tasmánie .

Své o tom vědí Lucie a Pavel Novákovi z Liberce. Ona je tlumočnice a překladatelka, on architekt. Mají dvě děti - Filipa (3,5) a Tomáše (1,5). Ještě před narozením prvního syna strávili Novákovi na cestách více než tři roky, dvě třetiny času jim zabrala svatební cesta stopem po Asii.

S miminem do Tasmánie

Jejich cestovatelský deník je skutečně pestrý. Kromě Evropy se podívali také do Íránu, Pákistánu, Indie, Nepálu, Číny, Laosu, Kambodže, Thajska, Malajsie, Indonésie, Mongolska, Ruska a Austrálie. Se čtyřměsíčním Filipem pobyli v Austrálii (Tasmánii) dva měsíce, v Provence měsíc a letos s oběma kluky absolvovali krátkou cestu do Alp.

Umývání pokakaného dětského zadečku při přechodu Massif des Maures v jižní Fancii
Umývání pokakaného zadečku
při přechodu Massif des Maures v jižní Fancii.

Děti snášejí cestování velmi dobře. Starší Filip má prý batoh už od narození, rád si prohlíží mapy a spí ve spacáku. "Je důležité vědět, co chcete a proč to děláte. Pak vás třeba i negativní reakce okolí tolik neovlivní. Když jsme jeli s miminem do Tasmánie, říkali jsme si, že mu prospěje australské léto víc než liberecká zima s nemocemi a smogem. A že kvalitní lékařskou péči mají v Austrálii také. Ale to víte, že jsme před cestou trochu pochybovali. Přece jen je rozdíl, jestli máte zodpovědnost jen za sebe, nebo i za někoho druhého. Jakmile jsme vyrazili na cestu, pochyby byly pryč," vyprávějí Lucie a Pavel.

Na výpravy se rodina nepřipravuje nikterak speciálně. Rodiče čtou knihy o zajímavých lokalitách, snaží se naučit základní fráze v daném jazyce, studují mapy, připravují trasy. Předem pamatují na očkování pro sebe i pro děti. "Veškerá doporučená očkování maximálně dodržujeme, jet bez vakcíny je zbytečný risk."

A co všechno si na výpravy berou? Nutné minimum, tedy stan, spacáky, vařič, oblečení, boty. Chtějí být maximálně samostatní a mobilní. Cesty si plánují a připravují výhradně sami, nabídkami různých cestovních kanceláří se zlákat nenechají. Lucie i Pavel svorně tvrdí, že pobyt v cizině někdy vyjde paradoxně levněji než dovolená v Čechách. V tuzemsku je podle jejich slov docela draho.

Výstup do alpského sedla Col de la Bonette (2802 m). Na kočár se vejde úplně všechno.
Výstup do alpského sedla Col de la Bonette (2802 m). Na kočár se vejde úplně všechno. .

Mají-li se shrnout, kde se jim dosud líbilo nejvíc a kam už by se naopak nechtěli vrátit, odpovídají: "To je velmi těžká otázka, každá země je něčím krásná i odpudivá. Lákají nás hodně odlišné kultury. Asi nejmilejší lidi jsme potkali v Pákistánu a Kambodži, nejkrásnější kout zeměkoule je pro nás zcela jistě Himálaj, kam se můžeme - a věříme, že i budeme - vracet pořád. Nejošklivější města v severní Číně." Jaké jsou jejich plány na letošní rok? Rozhodují se mezi horami Turecka a národními parky USA.

I příbuzní se toulají

Aby toho cestování u Nováků nebylo málo, nadšeným "tulákem" je i Pavlův bratr Mirek se svou ženou Blankou a dnes už i s malou dcerkou. Jejich švagrová Lucie o nich vypráví: "Mirek s Blankou se vydali v roce 2001 směrem Austrálie, kde až do roku 2005 cestovali v upravené dodávce. Během cesty se jim v dubnu 2003 narodila holčička Anika, a tak pokračovali v cestě i s ní. V Austrálii zatím zůstávají, bydlí poblíž Canberry a děti už mají dvě. K Anice přibyl malý Tobiáš. V současné době jsou všichni asi na dva týdny v Thajsku, kde poznávají převážně jih země."

Abyste si mohli udělat o dobrodružství rodiny Novákových lepší obrázek, navštivte jejich společné webové stránky www.fotocesty.cz, kde se můžete začíst například do deníku z cest, prohlédnou si fotky nebo se nechat poučit v sekci Přípravy či Zdraví. Za zmínku stojí také kniha Lucie a Pavla, dvoudílný cestopis Dva roky po Asii stopem, vydaný v roce 2004, který popisuje zážitky ze třinácti asijských zemí. Letos by jim měl vyjít další titul o cestách po Himálaji s názvem Ladak - Cesta do Malého Tibetu.

Filip v cestovním kočáře
Filip v cestovním kočáře.
Lucie nese Filipa a zásoby při putování po NP Cradle Mountain
Lucie nese Filipa a zásoby
v NP Cradle Mountain v Tasmánii.
zpět na hlavní stránku
Vytvořeno: 9. února 2001          Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Lucka a Pavel Novákovi, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz