fotocesty FOTOCESTY.CZ
Gabča a Radek na cestách - novinové články
Z P R Á V Y   Z   C E S T P R A K T I C K É   I N F O N O V I N O V Ý   Č L Á N E K
zpět na hlavní stránku   G&R na cestách obsah

Protože se z Gábiny a Radka stávají mediální hvězdy, přinášíme také přepis novinového článku, který o nich byl zveřejněn. Pokud vyjde celý seriál, najdete tu i další pokračování.


Pokud jste se na tuto stránku dostali náhodou od někud jinud a nevíte o tom, tak na stránce Gabča a Radek na cestách najdete povídání o cestě Gabči a Radka kolem světa. No a pokud by vás zajímaly i jiné cesty tak začněte prostě popořádku na naší domovské stránce fotocesty.cz


Mladá Fronta 4. 11. 2000

Dva mladí Liberečané projíždějí celý svět stopem

Kdo z normálních smrtelníků by si nepřál poznat najednou celý svět?! Rok nebo dva se toulat po všech kontinentech? Dva mladí Liberečané, Gabriela Kotelenská a Radek Hanzal, si v těchto týdnech takový sen plní. Vydali se na cestu kolem světa před necelými dvěma měsíci a jako základní dopravní prostředek zvolili autostop.

"Vyrazili na cestu kolem světa na začátku září. Sami přitom nemohli dopředu tušit, jak to dopadne - jestli budou pryč rok nebo dva", říká o dvou cestovatelích bratr Radka Hanzala - Martin. "Chtějí poznat svět očima cestovatelů, a ne jen vyhlášená turistická centra. Rádi by zapadli mezi tamější normální lidi, poznali jejich každodenní život, zažili to, co nenabízí žádná cestovní kancelář."

Radek Hanzal s Gabrielou Kotelenskou vyrazili přes Slovensko do Maďarska a odtud do Rumunska. Pak se vydali přes Bulharsko dál na jih - do Turecka, Íránu a Iráku. Ze všech cest posílají svým rodinám a kamarádům mailové zprávy, v nichž popisují své cestovatelské radosti i strasti.

"Rumunsko nás od první chvíle příjemně překvapilo. Nepořádek a pobíhající psy jsme očekávali, ale překvapila nás srdečnost a ochota místních lidí nám pomoci," píšou ve své první zprávě Radek s Gabrielou. Ne všude se ale může mladý pár přesouvat z místa na místo stopem. Nezbývá jim než volit vlaky a autobusy a plavit se také lodí.

"V některých zemích se stop nedoporučuje. Jinde je samozřejmostí, že stopaři přispívají řidičům na benzín, takže na cestě moc peněz neušetří," vysvětluje za šestadvacetileté cestovatele Martin Hanzal. Na cestu kolem světa se Gabriela s Radkem připravovali více než rok a půl.

Studovali dopředu cestopisy, sháněli potřebné léky, připravovali si detailní plán, kudy a kam pojedou, a šetřili peníze. Dopředu si obstarali víza nechali se očkovat proti pro Evropany už exotickým chorobám, například žluté zimnici nebo břišnímu tyfu. "V Turecku strávili čtyři dny u jezera Van, největšího slaného jezera na světě - na úpatí vyhaslé sopky Nemrut Dagi, která měří přes tři tisíce metrů," dodává Martin Hanzal. "Chtějí totiž na svých cestách poznávat také místní přírodu."

Oba mladí cestovatelé mají s sebou necelých sto tisíc korun. Počítají s tím, že v době, až jim dojdou peníze, si zkusí v cizině něco vydělat. Umí několik cizích jazyků, vedle angličtiny a němčiny i španělsky. Současně se dopředu naučili pár slovíček a několik frází v dalších jazycích.

"Nejsou žádní nováčci. V minulosti už několikrát procestovali Ameriku," podotýká Martin Hanzal. "V případě, že by je cestování po světě přestalo bavit, po prvním roce se vrátí. Zatím ale mají samé příjemné zážitky.

autorka: Zuzana Minstrová

^ Nahoru ^

No řekněte sami, není to paráda? Co dodat? Snad jen že do Íráku ale opravdu namířeno nemají. No a kdyby snad někdo z vás vzal tento článek doslova a chtěl vyrazit na cestu kolem světa s rozpočtem 100 000,- Kč na dvojici, tak si ale nezapomeňte, stejně jako Gábina s Radkem, kromě hotovosti přibalit taky ty správné kreditní karty ;-) To jenom tak na okraj.

Mirek

zpět na hlavní stránku   G&R na cestách obsah
Vytvořeno: 20.října 2000          Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Gabča a Radek, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz