fotocesty FOTOCESTY.CZ
Gabča a Radek na cestách - praktické info
Z P R Á V Y   Z   C E S T P R A K T I C K É   I N F O N O V I N O V Ý   Č L Á N E K
zpět na hlavní stránku   G&R na cestách obsah
P R A K T I C K É
I N F O R M A C E
Co s sebou
Z Čech do Istanbulu
Turecko
Írán
Pakistán
Indie
Nepál
new Laos
Z P R Á V Y   Z   C E S T
N O V I N O V Ý   Č L Á N E K

Praktické informace

Na této stránce najdete krátké praktické informace z cesty Gabči a Radka kolem světa, jak je postupně mailují. Spolu s autory doufáme, že se vám alespoň něco bude hodit.

VAROVÁNÍ A UPOZORNĚNÍ: všechny uvedené informace, ceny a kurzy platily v čase uvedeném pod nadpisy jednotlivých částí. Speciálně ceny a kurzy se velmi rychle mění, ověřte si je proto před vaší cestou z aktuálních zdrojů.

Cestovatelé mají připraveny i vlastní stránky na adrese: http://www.geocities.com/radekhanzal. Tam můžete najít další užitečné věci a seznamy základních informací a zajímavostí o jednotlivých zemích, kam se chtějí podívat.

Pokud jste se na tuto stránku dostali náhodou od někud jinud a nevíte o tom, tak na stránce Gabča a Radek na cestách najdete povídání o cestě Gabči a Radka kolem světa. No a pokud by vás zajímaly i jiné cesty tak začněte prostě popořádku na naší domovské stránce fotocesty.cz


Co s sebou ...

Balení - věci
Tento obrázek názorně přibližuje relativitu pohledu při zhodnocení stejné věci: Na to že na obrázku je veškeré vybavení pro dva lidi na dva roky na cestách, je hromada relativně malá. Na to, že se to všechno má vejít do dvou batohů a člověk se s tím bude dva roky tahat na zádech, je toho až hanba.

...no a tohle je seznam věcí, tak jak jej Radek s Gabčou připravili a zabalili:


OBLEČENÍ:
boty Maindl
sandále
ponožky 2 + 1
spodní prádlo
tričko Moira (dlouhý rukáv)
flísové kalhoty
flísová bunda
bavlněné tričko (krátký rukáv)
košile / tričko (dlouhý rukáv)
plavky
goretexové kalhoty + bunda
kalhoty / sukně
kraťasy / elasťáky
klobouk
sluneční brýle

HYGIENA:
kartáček + pasta
mýdlo + krabička
šampon
holítko 2x
ručník
žínka
toaletní papír 2x
kapesník 2x
pasta na praní TRIMIN
deodorant
nivea krém
dámská hygiena

ZÁZNAMNÍKY:
foťák + obal
2x objektiv
filmy 40x
fix na filmy
filtry
baterie 5x
deník
tužky


OSTATNÍ VYBAVENÍ:
batoh + obal
malý batůžek
stan
spacák + karimatka + obal
čelovka
nůž + swis nožík
kompas
visací zámek
svíčky + sirky
šití + sichrhajcky
KPZ + swis KPZ
kalkulačka
hadřík
opravy
nůžky
hodinky

LÉKÁRNA
krém na opalování
labello
antikoncepce
repelent (AUTAN krém)
antimalarika dle rozpisu
léky dle seznamu
potvrzení obsahu lékárny pro celníky
očkovací průkaz

DÁRKY:
pohledy a fotky rodiny
propisky
zapalovače
cigarety
cetky
kazeta


DOKLADY:
pas 2x
očkovací průkaz
pasové foto + negativ
vizitky
ITINERÁŘ
diskety
smlouvy o pojištění

PENÍZE:
bankovní karty
telefonní pin
kartička na ztrátu karty
peněžní deník
cestovní šeky
hotovost - dolary
40 DM
kapsičky
peněženka
kapsičky na krk

JÍDLO:
vařič
ešus
plecháček
lžíce
lahev 2l
tablety + kapky do vody
potraviny

LITERATURA:
ITINERÁŘ
ang. slovník
číslovky hindi
knížka ?
mapy

OSTATNÍ:
šachy
karty
kostky

^ Nahoru ^

Praktické informace - cesta z Čech do Istanbulu

(září 2000)

 • Stop pres Madarsko fungoval skvele. Trasa: Komarom, dal podle Dunaje, Budapest, pres ni metrem a busem k letisti, dal Seged a Bihakerestes.
 • Z rumunskych hranic jezdi za 6 Kc mikrobus k tramvaji c. 1, tou na nadrazi v Oradea, odkud jezdi vlaky do Bukuresti. Cena za 70 km/19 000 lei (1DM = 10 300 lei). Oradea - Bukurest asi 12 - 15 dolaru. Po Rumunsku stopavalo za kazdym mestem desitky lidi a je to pry automaticky placene. Do hor to bylo zdarma.
 • Bukurest - Istanbul - my jsme jeli busem za 400 000 Lei + 30000 Lei ekologicna. Cestovky jsou naproti nadrazi Gara de Nord v Bukuresti. Nejezdete s cestovkou Megasoy. Meli kuracky autobus, a na hranicich jim zabavili alkohol a kozene zbozi.

 • Z Gara de NOrd jede i primy vlak, 14.05 za 450 000, s luzkem za 550 tis., v Istanbulu je v 7.20. Asi je to o dost pohodlnejsi. Vizum do Turecka stoji 10 dolaru nebo 24 DM.
 • Istanbul - bydlime v hotylku Sunrise Guest house. Dvouluzak se zachodem a sprchou na chodbe, moznost lednice a vareni. Cena 9 dolaru za noc a pokoj. Vsude byla nabidka 10-15 dolaru.
 • Penize - bankomaty zatim funguji vsude skvele. V Rumunsku jich je mene. V Oradea jsou na pesi zone za obchodakem. V Bukuresti primo na nadrazi. V Turecku uplne vsude. Na hranicich Madarsko-Rumunsko nemeni drobne forinty.
^ Nahoru ^

Praktické informace - Turecko

(říjen 2000)

 • Stopovani v Turecku je nejlepsi na svete. Zastavuji i ctyrem lidem a to max. pate auto. Jeli jsme i v sedmi v kabine nakladaku pro dva.
 • U Efesu jde spat v Pamucaku na plazi.
 • Do Pamukale jde pesky projit ze zapadu pres pole pod horni branou zdarma.
 • Krasne je jezero v Egridiru.
 • V Kapadokii zkuste najit pod hradem v Ucisaru obchodnika s opravenymi koberci Yashira nebo jeho dilnu na namesticku. Nocleh zdarma.
 • Doporucujeme vystup na Erciyes u Kayseri (pokud bude dobre pocasi). Vcera zdolano (3916 mnm). Nocleh zdarma v horskem hotelu ve vesnici Erciyes.
 • Diyarbakyr: hotel VanPalace - 1,5 mil / os
 • Nemrut Dagi, Tatvan - doporucujeme navstivit turisticke informace, uzitecne rady (Po-Pa). Mehemet Sali (vesnice), uctuje si 6 mil / osobu na libovolne dlouhou dobu (1 den - 30 dni). Krater stoji za videni, spat se tam ale nesmi (to jsme netusili)
 • Dogubeyazit - Murrat Camp tesne pod Isak Pasa. Stan i mistnost. Platba dle vasi kapsy. Majitel chodi s ceskou, a tak jsme u nej oblibeni.
 • Penize - v Turecku jsme za 28 dni utratili 100.000.000 tureckych lir na osobu, tj. 6.000,- Kc. Ctyricet procent z teto castky tvorily naklady na dopravu. Turecko nas velice nadchnulo a urcite se sem jeste vratime.
^ Nahoru ^

Praktické informace - Írán

(říjen 2000)

 • Internet je zde nekrestansky drahy - 3 USD/hod
 • Kurz je staly uz 6 mesicu - 1 USD / 8.000 rialu (8.100).
 • Taxi (Peugeot) z Bazarganu do Tabrizu - 4 USD/osobu (300 km).
 • Tabriz - navstivte infocentrum u Bazaru, pruvodce Nasser Khan, super. Hotel Pars - 1 USD /os.
 • Esfahan - hotel Amir Kabir: 20.000 / luzko.Hodne turistu ze vsech smeru. Dobre rady.
 • Penize: Za 11 dni jsme napric Iranem urazili 3000 km, ktere nas staly pouze 14 USD, tj. 560,-Kc/osoba. Celkem jsme zde utratili 43 USD / osobu.
^ Nahoru ^

Praktické informace - Pákistán

(listopad 2000)

 • ZAHEDAN, IRAN: z ulice Mirjawe Rd. (nekdo rika Mirjawe Square) jezdi Pickup na hranice - 5000 rialu/os. Z autobusaku si pickupy uctuji 15000 rialu/os a taxi 90000 rialu/os. Autobus opravdu zadny nejede.
 • Hranice - peníze: ve mestech u Money changeru: 60 max. 61 Rp/1 USD (cash, 1x100 USD bankovka). Na hranici max. 58/1USD. Iranske rialy na hranici take meni, ale horsi kurz.
 • Doprava do Quetty: 250 Rp/os
  A) Velky autobus, 20 hod
  nebo B)Dodavka, 15 lidi, 10 hod
  My jeli autobusem, ale jen 15 lidi, takze jsme meli kazdy dve sedacky, bylo to skvele, ale neco jsme asi pasovali ve velkych bylych pyltich, ktere zaplnovali ulicku i zadni sedadla!
 • QUETTA - nocleh: Muslim Hotel, Jinnah Road, 120 Rp/double bed, dobry - ve dvore je i PTDC = turist info. Z nadrazi pesky cca 15 min. Po meste doprava busy 3 - 4 Rp/os, ale vse dostupne pesky.
  Internet: vedle hotelu Marina (35Rp/os).
  POZOR na money changery, zkouseli na nas triky!
  Salvar kamiz (pakistanska plandava košile a kalhoty): od 150 az 200 Rp - ? kvalita. Tailor usije za 180 Rp, latka na bazaru cca 250 - 300 Rp. (je fakt skvely a pohodlny, stare kalhoty jsem zahodil)
 • Vlaky: 3 tridy, Economy, Sleeper, AC sleeper (klima). Na vsechny tri je treba rezervovat si misto. Jizdenky se kupuji v reservation office, ktera je vetsinou uplne jinde nez nadrazi?!
  Na delsi vzdalenosti jsme jezdili sleeperem (4 lidi v kupe s luzky). Pokud mate listek a prijedete vecer nebo odjizdite rano, lze spat ve waiting room (dobra zkusenost) vyuzijte svych zenskych polovicek a chtejte damske, jsou cistsi.
 • SUKKUR-ROHRI: nocleh v Rohri v cekarne.
 • MOHENJODARO: vlakem do mesta Larkana a pak vesnickym busem za 10 Rp (20 km). Vstupne neuveritelne 4 Rp + 4 Rp za muzeum. Laicky receno, hromada cihel. Nam se tam presto libilo.
 • PESHAWAR: vlakem do stanice Peshawar Cantonment. Na ulici Saddar Rd. (300 m od nadrazi) je PTDC, uzitecne info + mapy. Bydleni: Hotel Shehzad, Saddar Rd., 130 Rp/DB,
 • Swat a Sever: v dobe vasi navstevy uz bude asi vse zavrene. I my jsme se uz 10.11. nedostali do udoli Chitral k animistickym kmenum Kaylasu (zasnezene sedlo).
 • RAWALPINDI: Hotel Al Falah, Fawara Chowk (velky kruhac), 150 Rp/DB, nic moc, ale primo od hotelu jede Van (Toyota) c. 3 do Islamabadu (10Rp)
 • LAHORE: dle doporuceni Cesty na vychod a Lonely Planet jsme zamitli levne hotely u nadrazi. Prvni noc jsme spali v YWCA kempu (stan = 70 Rp/os, nebo 125 Rp/os v dormitory), pak jsme prejeli mimo centrum do ctvrti Wahdat do penzionku pana Afzaala. Od nadrazi Toyotou cislo 33, 33A nebo 77 na ulici Wahdat Road k post office, Adresa: Wahdat Colony, Wahdat Park 17A - pohoda, klid, bezpecno, informace, pouziti kuchyne, zapujceni knih. Cena 300 Rp/DB, 250 Rp/2 luzka v dormitory. Nas nechal v Double Bed za 100/os.
  V knihkupectvi v Lahore Muzeu maji plno Lonely Planet (INDIE 1996/490 Rp, 1997/850)
  Na ulici Wahdat Rd je plno Internet cafe (25 Rp/hod) a taky obchod Slide En Print, Wahdat Rd c. 11, kde nam hodny pan prodal 10ks Kodak Elitechrome za 2600 Rp (tj. asi 170 Kc/film) ve meste se Kodaky temer nedaji sehnat a stoji 300-400 Rp. Navic nam do druheho dne kvalitne vyvolal filmy (120 Rp/ks)! Takze to je misto kde muzete doplnit zasoby (ceny v Dili vam posleme)
^ Nahoru ^

Praktické informace - Indie

(prosinec 2000)

 • Lonely Planet Pokud nemate a chcete koupit, tak na hranicich opravdu funguje obchudek pana Latifa. Ma LP Indie z roku 1997 za rozumnou cenu 8 USD. My jsme tam koupili Nepal za 6 USD. Jinak nejvetsi vyber a nejlepsi ceny jsou v Delhi na Paharganji a na Connaught Place.
 • Internet V Amritsaru stoji 50 Rp, v Dellhi 15-20 Rp. V Agre je drahy (60 Rp) v Jaipuru pri trose hledani za 40 Rp jinak az 70 Rp.
 • Amritsar Skvele misto, mesto ne, ale Golden Temple. Primo u hlavniho vchodu je bankomat, takze jsme penize vybrali tam. Jinak ve vetsich mestech jsou bankomaty zatim obcas videt.
 • Kurz u smenarniku je okolo 46 Rp/1 USD. (Pakistanske rupie jsme vymenili u p. Latifa - hranice. 100 RpP za 72 RpI. Nesmi se vsak privest do Indie, tak je schovejte. Nas Indove neprohlizeli, jenom se ptali.
 • Delhi Nejlevnejsi hotel jsme nasli na Paharganji - Hotel Narang (100 Rp/dvouluzak), jinak 175-250. My jsme spali v hotelu Namskar za 200 Rp, ale nechali nam tam zdarma (pokud u nich zase alespon trikrat prespime) zimni veci do Nepalu. Jinde chteji 4-7 Rp za den.
 • Vstupne!!! Alespon v Agre a okoli se vlada zblaznila a od listopadu zavedla nove vstupne pro cizince. Taj Mahal 975 Rp!!!, Agra Fort 525 Rp, archeolog. naleziste Fathepur Sikri (pekne) 475 Rp. Patky jsou vsude zdarma, takze si to naplanujte lepe nez my (byli jsme tam v sobotu a musime tam znovu)
 • Oficialni zprava, kterou jsme zjistili v Ajante a Elore: od 24. rijna, 2000 zdrazil archeologicky institut (spolek tupcu), krome Taj Mahalu, dalsich asi dvacet monumentu a pamatek. Vstupne pro cizince 10 USD nebo 5 USD (Taj Mahal 10 USD + 500 Rp). Vyzadejte si na turistinfo seznam pamatek at vas necekaji neprijemna prekvapeni jako nas. Patri sem (Ajanta, Elora-jenom Kailas temple, Kajuraho, Hampi, Fathepur Sikri atd.)
 • Jaipur Spime v peknem cistem hotylku Subham, primo naproti bus Station (125 Rp/dvojluzak). Pozn.: mame starou LP (1996) a za 4 roky se nejlevnejsi hotylky vyhoupli do kategorie 250 Rp a vyse.
 • INDIE Z naseho subjektivniho pohledu vam musime napsat, ze jsme byli zpocatku Indii trosku zklamani. Hlavne lidmi (kde je ta Turecko-Iransko-Pakistanska pohostinnost a srdecnost?), jidlem (kde jsou ty vyborne cerstve a velke capati/nany? a ty velke porce ryze?) a cenami (jsou stejne jako v Pakistanu, ale Indicka Rupie je o 1/3 drazsi). Ale nebojte, je tu taky na co koukat a na odhaneni riksaku a doternych prodavacu si lze zvyknout.
 • Jinak se nam moc libil Jodhpur, Jaisalmer, Udaipur a jinisticky chram v Ranakpuru.
 • Vlaky do Goy jsou vyprodane 14 dni dopredu, tak si vcas zajistete rezervaci.

(únor 2001)

 • GOA Moc se nam libilo na plazi Colva/Benaulim. Je zde 15 km plazi, na kterych se stridaji turisticka centra s restauracemi a opustene liduprazdne plaze s palmovymi haji. Plaze jsou za odlivu sjizdne na kole. V pruvodci romanticka plaz Palolem se stala mekkou zapadnich cestovatelu a vubec se nam nelibila. Romanticke to naopak bylo na opustenem poloostrove u pevnosti Cabo de Rama.
 • KARNATAKA Jednim z nejhezcich zazitku byla navsteva vodopadu Jog Falls (4 vodopady, 250 m), moznost kempovani na hrane vodopadu.
 • MYSORE Prijemne mesto se sirokymi ulicemi a velkym zeleninovym a ovocnym trhem. Zajimavosti byla navsteva tovarny na vyrobu oleje ze santaloveho dreva (z centra busem c.2) - jedina na svete.
 • NP MUDUMALAI Ze zvirat jsme videli jenom srnky a letajici veverky, ale dva dny pred nami pry nekdo videl z autobusu tygra. Zpestrenim byla projizdka na slonovi (65 Rs / 1 hod / 2 lidi, vstupne do parku 20 Rs). Tento park je tak daleko levnejsi nez sousedni NP Bandipur. Zazitkem byla jizda z parku do hill station Ootty po nejstrmejsi silnici, kterou jsme kdy videli (900 m.n.m. - 2300 m.n.m. na 15 km). Z Ootty je lepsi rovnou pokracovat do hill station Kotagiri a obdivovat cajove plantaze. Dalsim zazitkem pak byla jizda uzkorozchodnou parni zubackou z Ootty zpet do nizin (jedno z nejhlubsich udoli na svete, jungle).
 • ERNAKULAM, KOCHIN Doporucejem navstivit divadlo Katagali (napr. v See India Foundation za vlakovym nadrazim, listek 100 Rs / os). V Kochinu jsou zajimavosti funkcni cinske rybarske site. Urcite si kupte rybu a nechte si ji naproti v restauraci pripravit.
 • BACKWATERS Kombinace trasy Kottayam-Allapuzha (2,5 hod., 10 Rs) a Allapuzha-Kollam (8 hod., 150 Rs) se nam zda idealni.
 • VARKAL BEACH Hezka plaz s utesy. Prijemny odpocinek i presto, ze uz to je take ghetto zapadnich cestovatelu. Nocleh 100 Rs / dvojak.
 • KANYAKUMARI Tisice indu, stoji za navstevu asi jenom jako "dobyti" nejjiznejsiho bodu pevninske Indie.
 • ANDAMANY Ne z vlastnich zkusenosti, ale z povidani Cechu, ktere jsme potkali ve Varanasi. Byli moc nadseni. Stravili 3 tydny na opustene plazi na ostrove Havelock. Spali v hamacich, nakupovali u domorodcu. Pri dalsim putovani potkali dalsich 16 Cechu! a pri odjezdu se na plaz priritilo asi 50 cestovatelu. Celkove je to ale pry opravdu raj.
 • MADURAI Nejvetsi hinduisticky chram, ktery jsme videli s 12ti vezemi (20 - 50 m) posetymi barevnymi soskami. Je to mesto textilu, takze pokud potrebujete sari nebo novou kosili zastavte se tu. Z Maduraie jsme si "vychutnali" cestu vlakem do Varanasi - 3 vlaky, 60 hod., 3000 km.
 • VARANASI Na ghatech to zije a krome stovek sadhuu zde muzete videt i nejprastenejsi "exoty" ze zapadu.
 • AGRA Smutnou zpravou je, ze byl zrusen patecni volny vstup, takze Taj Mahal hold neuvidime.
 • VLAKY Na ceste zpet na sever a z Kalkaty na zapad do Delhi jsme take meli problemy s rezervaci takze kupujte listky vcas dopredu.
 • DELHI Pokud se vam v Delhi zasteskne po jizanske kuchyni, tak na konci Paharganje, smerem od nadrazi je po prave strane mala krcma, kde delaji bezvadne masala dosy za 15 Rs.

FINANCE

 • Platebni karty: Iran - nepouzitelne, Pakistan - ATM nejsou, cash advance dostupne v nekterych bankach (napr. Standart Grindlays Bank - je i v Quette), Indie - ve vsech vetsich mestech jsou dostupne ATM (opet Grindlays, HDFC, City Bank ...). Za hranicemi v Amritsaru je ATM u hlavniho vchodu do Golden Temple. Obecne je rozsirenejsi VISA, ale pri trose hledani jsme udali i Mastercard.
 • Co se utraty tyce, Pakistan je o neco levnejsi nez Indie. V Indii v pohode vystacite s 150,-Rp / hotel, 150,-Rp / jidlo + doprava + vedlejsi vydaje. Nam to prumerne vychazi 470,-Rp / den pro oba (10 USD). Nase utrata v Pakistanu by pro vas byla zavadejici, nebot jsme byli hodnekrat pozvani a z 30ti dnu jsme spali v hotelu jen 4x. Misto standardu 300 USD/mesic/oba jsme utratili 180 USD.
 • Blizi se pul roku naseho cestovani a tak jen pro zajimavost vam muzeme rici, ze nas 6 mesicu stalo zhruba 80.000,- Kc (vcetne vyvolani a poslani 40ti filmu, nakupu 40ti novych, obleceni a zdravotni pece).

ČÍNSKÉ A NEPÁLSKÉ VÍZUM

 • S radosti vam oznamujeme, ze nam bylo v DELHI bez problemu udeleno 30tidenni cinske vizum (za 4 dny, za 1300,- Rp - single entry, v ceniku maji i double entry a multiple entry na pul roku a na rok) a 60ti denni nepalske vizum (1410,- Rp / 30 USD, za 24 hod, moznost prodlouzeni viza az o 60 dnu, poplatek 50 USD/ 30 novych dni). Jinak zadosti prijimaji jenom v pondeli, stredu a patek od 9:00 do 12:00. Potrebujete jenom jednu fotku a jednu kopii zadosti (my ji vyplnili na kolene behem cekani ve fronte.)
^ Nahoru ^

Praktické informace - Nepál

(únor 2001)

Internet: v Pokhare za hodinu internetu 300 Rs = 150 Kc, v Kathmandu 40 Rs

Trek do zakladniho tabora Annapurny I. (14-denní) Trek byl lodgiovy (bez stanu) a lodgie, predevsim strava byly nad miru komfortni, i kdyz trochu drazsi nez jsme cekali. Pocitejte s naklady 700 - 1100 Rs/den a dvojici (nocleh + 3x strava) a navic permit do NP 2000 Rs/os, trekking permit uz neni potreba (do Everest base campu byl trekking permit take zrusen a vstup do NP stoji 1000 Rs/os, lodgie tam snad take budou levnejsi).

Tibet: podle nasich pruzkumu se zatim zda, ze Cinani pousteji z Nepalu do Tibetu opravdu jenom organizovane skupiny. Nejlevnejsi, co jsme zatim sehnali je 5ti denni pozemni prejezd do Lhasy (zahrnujici dopravu, ubytovani a permit) za 210 USD/os (Greenhill Travels). Dale lze pokracovat do Ciny individualne.


Hodne stastnych km a zazitku a hodnych lidi vam preji

Gabca a Rada

Praktické informace - Laos

(červen 2001)

1) jeste Kunming (Cina): Chcete-li navstivit Kambodzu, zkuste z Cinanu dostat dvojvstupove vizum do Thajska, jinak si budete muset v Bangkoku vyridit Re-entry vizum (500,-B, na pockani na imigration office). Nebo lze projet do Kambodzi primo z jizniho Laosu. Oficialne je prechod zavren, ale za uplatek 15 - 20 USD lze prekrocit a po Mekongu dojet az do Phnomphenu (viz Don Det).

2) Pripravte se na dve veci. Laos uz vetsinou neni bez turistu a v Laosu uz neni moc levno. Ceny jako v Thajsku, doprava misty drazsi.

3) Plavba po Mekongu: listek z Huay Xai do Luang Prabangu stoji 450,-B (2 dny, 2x 8 hodin). Jenom druha pulka z Pakbengu do Luang Prabangu stoji 250,-B - doporucujeme.

4) Luang Prabang: nejlevnejsi bydleni (double room 15000,-Kip) v Guest House Boun Gnin (nebo tak nejak, je to na jihozapade mesta - viz Lonely Planet)

5) Kuang Si vodopady, asi 30 km od mesta, vstupne 8000,-Kip, pekne, ale v Thajsku asi uvidite hezci

6) Vang Vieng: desitky turistu a Guest Housu, ale v okoli je pekna krajina, skaly, jeskyne a vesnicky. Do jeskyni se plati vstupne (3-5.000 Kip)

7) Mene turistu by melo byt v severnim vybezku nad Luang Prabangem, cesta po rece Nam Ou. Tam jsme bohuzel nebyli.

8) Vientiane: bydleni - dormitory v Mixok G.H. za 15.000 Kip / os. Nejchudsi a nejdivnejsi hlavni mesto, ktere jsme kdy videli.

9) Uprostred Laosu lezi nezajimava mesta Savannaketh a Pakse. Pouze zastavka pri prejezdu na jih.

10) Ostrov Don Det: bydleni v bungalovech (Mr. Mo) za 10.000 Kip (bungalov pro dva). Trosku drazsi jidlo, ale muzete zkusit najit jinou restauraci (na ostrove je jich plno). Krasna priroda, prijemni lide, doporucujeme. Nejezdete ale na nabizeny vylet za 30.000 Kip na delfiny a "velky" vodopad. "Maly" vodopad na jiznim ostrove Don Khon je stejne hezky a velky a je zdarma (pouze mitne za most 3000 Kip). Uplne na konci zeleznice na jihu ostrova Don Khon nabizeji vylet na lodi na delfiny, na stejne misto za 20.000 Kip / lod (pro 3 klienty). Mr. Mo by mel mit i informace, jak se dostat do Kambodzi.

11) Cestou muzete navstivit Bolevan plato, kde se pestuje kava.

12) Jeste jednou: Vsude, ale hlavne na jihu NEDAVAT BATOHY NA STRECHU.


Hodne stastnych km a zazitku a hodnych lidi vam preji

Gabca a Rada

^ Nahoru ^
zpět na hlavní stránku   G&R na cestách obsah
Vytvořeno: 20.října 2000          Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Gabča a Radek, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz